artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Oświęcim – miasto w cieniu tragedii
  fot. Wikipedia Oświęcim – miasto w cieniu tragedii

Oświęcim – miasto w cieniu tragedii

Oświęcim – miasto naznaczone trudną historią to dziś miejsce licznych pokojowych inicjatyw. Jako miejsce spotkań ludzi różnych narodowości, przekonań i wyznań przyczynia się do budowania przyszłości bez przemocy i wojen. Dzięki otwartemu dialogowi wieloreligijnemu i multikulturowemu realizuje swoją misję “Miasta Pokoju”. To również miejsce, które oferuje wiele ciekawych zabytków i możliwości atrakcyjnego spędzania czasu.

W Oświęcimiu i okolicznych miejscowościach każdy znajdzie coś dla siebie, od zwiedzania wartościowych historycznie miejsc, jak muzea i miejsca kultu, przez aktywny wypoczynek na łonie natury, kończąc na smakowaniu regionalnej kuchni.

Rejon Oświęcimia może poszczycić się długą listą zabytków o charakterze sakralnym, niektóre z nich znajdują się na Szlaku Architektury Drewnianej. Jednym z najciekawszych obiektów sakralnych, jednocześnie najbardziej znanych jest Synagoga Chewra Lomdei Misznajot w Oświęcimiu. To namacalny ślad żydowskiej społeczności, która przed II Wojną Światową stanowiła ponad połowę wszystkich mieszkańców miasta. Kultura żydowska i chrześcijańska przenikały się w tym miejscu, a pozostałości tego widoczne są do dziś.

Historia Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu sięga początków dominikańskiego kościoła Świętego Krzyża z XIV wieku, a Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini przyciąga wiernych cudowną figurką sprowadzoną w 1962 roku z Fatimy.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Kościół św. Mikołaja w Chrzanowie mieści pod swoimi murami krypty, w których pochowano urzędników dworu, wybitnych mieszczan i dawnych właścicieli Chrzanowa. Renesansowy kościół św. Wojciecha i Jerzego w Zatorze stanowi punkt obowiązkowy dla miłośników zabytkowej architektury, podobnie jak kościół MB Częstochowskiej w Mętkowie, który pamięta Karola Wojtyłę jako wikarego, kiedy kościół stał jeszcze w Niegowici.

Będąc w Oświęcimiu nie można zapomnieć o nawiązującej do dominikańskiej tradycji Kaplicy św. Jacka oraz Sanktuarium Maryjnym w Płokach z cenną ikoną Matki Bożej. Z kolei pamiętający początki XVIII wieku barokowy kościół św. Jana Kantego w Kętach zachwyca jednonawową fasadą, kolebkowym sklepieniem i pięknym ołtarzem głównym. Będąc w okolicy warto ponadto obejrzeć kościół św. Szymona i Judy Tadeusza Apostołów w Nidku oraz kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Płazie.

Warto obejrzeć Zamek w Oświęcimiu. Lata jego świetności przypadają na XIV wiek, kiedy pełnił on rolę siedziby książąt piastowskich. Spłonął w roku 1503 roku, a z rozkazu króla Aleksandra Jagiellończyka w XVI wieku dokonano jego odbudowy. Przez kolejne stulecia wielokrotnie go przebudowywano, dzięki czemu dzisiejszy kształt, to zachwycające połączenie różnych stylów architektonicznych.

W lepszym zrozumieniu historii i kultury regionu pomogą muzea. Jednym z miejsc, które należy zobaczyć jest Były Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Zwiedzanie tego miejsca z pewnością skłoni do refleksji nad tragicznymi wydarzeniami z okresu II wojny światowej. To tutaj co roku odbywają się uroczystości upamiętniające wyzwolenie obozu zagłady, podczas których głośno wybrzmiewa głos Ocalałych. Muzeum Auschwitz-Birkenau zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co jest potwierdzeniem jego wyjątkowego charakteru.

ReklamaŚródtekstowy 2 BookingCamper
Dziś Oświęcim jest ośrodkiem licznych inicjatyw pokojowych, miejscem spotkań ludzi różnych narodowości - bez względu na religię i przekonania. Miasto powoli staje się symbolem otwartego, wielonarodowego i wieloreligijnego ośrodka dialogu, między innymi za sprawą aktywności Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu, które organizuje liczne wydarzenia kulturalne i naukowe. Z kolei Stowarzyszenia Romów w Polsce daje odwiedzającym szansę na poznanie bogatej tradycji i kultury romskiej, stanowiącej element historii regionu.

Takich monumentalnych, a jednocześnie skłaniających do refleksji nad przeszłością miejsc w Oświęcimiu i okolicach jest znacznie więcej. Polecamy zwiedzić Lamus dworski z XVI wieku i Dom Urbańczyka w Chrzanowie, Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni, Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, a także Muzeum Bł. Matki Małgorzaty Szewczyk w Oświęcimiu.

Ciekawych atrakcji dostarczają także Ekomuzeum Doliniy Karpia, Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i JakobHaberfeld Story vodka museum & music pub, czyli muzeum, gdzie niegdyś mieściła się słynna fabryka wódek i likierów.

Aktywny wypoczynek, czyli udany urlop w Kotlinie Oświęcimskiej

Rower to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu, zwłaszcza w perspektywie korzystania z tras przebiegających w otoczeniu cennych historycznie miejsc. Trasa papieskimi drogami do Doliny Karpia prowadzi przez liczne atrakcje, a cała przygoda rozpoczyna się i kończy w Wadowicach, czyli rodzinnym mieście Jana Pawła II. Szlak rowerowy Doliny Soły jest z kolei trasą często wybieraną przez rodziny z dziećmi. Prowadzi przez okolicę przyjazną oczom i duszy, w której z powodzeniem można się wyciszyć i odpocząć od szarej codzienności. Wszystkie trasy rowerowe Oświęcimia i okolic znajdziecie na stronie narowery.visitmalopolska.pl.

Wybierając ścieżki przyrodnicze „Maurycy” lub „Marynin” otrzymacie sposobność podziwiania malowniczych krajobrazów ziemi Oświęcimskiej. Trasy przebiegają w pobliżu zbiorników wodnych, które stanowią skarbnicę najbardziej cennych dla regionu wartości przyrodniczych. Warto także przejść się malowniczymi szlakami Zielonych Pereł Trzebini. Poszukiwacze “skarbów” mogą bez przeszkód skupić się na zdobywaniu trofeów, biorąc udział w questach Szlakiem Radwanitów. Odwiedziny Wioski pod skałą Bolęcin dostarczą z kolei ciekawej zabawy o tematyce historycznej dla całej rodziny, a wizyta w Molo Resort w Osieku to istny relaks dla zmysłów. Niecodzienne widoki i szum wody zapewnią spokój i sprawią, że odpoczynek w tej okolicy naładuje baterie na długo.

Amatorzy spływów kajakowych powinni wybrać się do Doliny Karpia, gdzie w otoczeniu dziewiczej przyrody mogą oddawać się swojej sportowej pasji. Każdy, kto ceni sobie spacery w stylu nordic walking, może wybrać stopień trudności trasy i czerpać przyjemność z cudownych widoków tej malowniczej krainy. Fani wędkowania mogą skorzystać z oferty licznych łowisk, a spacery po Bulwarze Soły w Oświęcimiu, to cel tych, którzy najlepiej wypoczywają wśród uspokajającego szumu rzeki.

Fanom parków rozrywki, adrenaliny dostarczą takie miejsca, jak Energylandia czy Zatorland, gdzie cała rodzina spędzi czas aktywnie w specjalnie dedykowanych strefach tematycznych.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!