artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia assistance
Oświęcim – miasto w cieniu tragedii
  fot. Wikipedia Oświęcim – miasto w cieniu tragedii

Oświęcim – miasto w cieniu tragedii

Czas czytania 4 minuty

Oświęcim – miasto jednoznacznie kojarzone z nazistowskim, niemieckim obozem koncentracyjnym Auschwitz. Czy więc takie miasto może być atrakcyjnym miejscem do zwiedzania i wyrwać się z ponurego, obozowego cienia? Czy Oświęcim warto zobaczyć i zostać tu chociaż na jeden dzień podczas podróży kamperem?

W Oświęcimiu i okolicznych miejscowościach każdy znajdzie coś dla siebie, od zwiedzania wartościowych historycznie miejsc, jak muzea i miejsca kultu, przez aktywny wypoczynek na łonie natury, kończąc na smakowaniu regionalnej kuchni.

Region Oświęcimia może poszczycić się długą listą zabytków o charakterze sakralnym, niektóre z nich znajdują się na Szlaku Architektury Drewnianej.

Jednym z najciekawszych obiektów sakralnych, jednocześnie najbardziej znanych jest Synagoga Chewra Lomdei Misznajot w Oświęcimiu. To namacalny ślad żydowskiej społeczności, która przed II Wojną Światową stanowiła ponad połowę wszystkich mieszkańców tego miasta. Kultura żydowska i chrześcijańska przenikały się naturalnie w Oświęcimiu, a pozostałości widoczne są jeszcze obecnie.

Historia Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu sięga początków dominikańskiego kościoła Świętego Krzyża z XIV wieku, a Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini przyciąga wiernych cudowną figurką sprowadzoną w 1962 roku z Fatimy.

Kościół św. Mikołaja w Chrzanowie mieści pod swoimi murami krypty, w których pochowano urzędników dworu, wybitnych mieszczan i dawnych właścicieli Chrzanowa. Renesansowy kościół św. Wojciecha i Jerzego w Zatorze stanowi punkt obowiązkowy dla miłośników zabytkowej architektury, podobnie jak kościół MB Częstochowskiej w Mętkowie, który pamięta Karola Wojtyłę jako wikarego, kiedy kościół stał jeszcze w Niegowici.

ReklamaOświęcim – miasto w cieniu tragedii 1
Będąc w Oświęcimiu warto zwiedzić również, nawiązującą do dominikańskiej tradycji, Kaplicę św. Jacka oraz Sanktuarium Maryjnym w Płokach z cenną ikoną Matki Bożej. Z kolei pochodzący z początków XVIII wieku barokowy kościół św. Jana Kantego w Kętach zachwyca jednonawową fasadą, kolebkowym sklepieniem i pięknym ołtarzem głównym. Będąc w okolicy warto ponadto obejrzeć kościół św. Szymona i Judy Tadeusza Apostołów w Nidku oraz kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Płazie.

Warto obejrzeć Zamek w Oświęcimiu. W okresie swojej świetności, czyli w XIV wieku pełnił rolę siedziby książąt piastowskich. Niestety strawił go pożar w 1503 roku. Jego los dopełnił król Aleksander Jagiellończyk, który rozkazał resztki zamku rozebrać. Jednak w XVI wieku zamek w Oświęcimiu odbudowano, a przez kolejne stulecia wielokrotnie był przebudowywany. Dziś jego kształt, to efekt połączenia różnych stylów architektonicznych.

Będąc w Oświęcimiu nie sposób nie zwiedzić miejsca Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Mają tu miejsce uroczystości upamiętniające wyzwolenie obozu zagłady. Właśnie wtedy głośno wybrzmiewa głos Ocalałych. Muzeum Auschwitz-Birkenau zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W Oświęcimiu i okolicach koniecznie musicie obejrzeć Lamus dworski z XVI wieku, Dom Urbańczyka w Chrzanowie, Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni, Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, a także Muzeum Bł. Matki Małgorzaty Szewczyk w Oświęcimiu.

ReklamaOświęcim – miasto w cieniu tragedii 2
Warto także zwiedzić Ekomuzeum Doliny Karpia, Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Jakob Haberfeld Story vodka museum & music pub, czyli muzeum, gdzie niegdyś mieściła się słynna fabryka wódek i likierów.

Aktywny wypoczynek, czyli udany urlop w Kotlinie Oświęcimskiej

Oświęcim i jego okolice to również wspaniałe miejsca do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, podziwiając lokalną przyrodę.

Można ruszyć rowerami papieskimi drogami do Doliny Karpia, rozpoczynając i kończąc rajd w Wadowicach. Szlak rowerowy Doliny Soły to trasa najchętniej wybierana przez rodziny z dziećmi. Jedziemy okolicą podziwiając piękno lokalnej przyrody.

Poruszając się ścieżkami przyrodniczymi „Maurycy” lub „Marynin” mamy możliwość podziwiania krajobrazów ziemi Oświęcimskiej. Warto również ruszyć malowniczymi szlakami Zielonych Pereł Trzebini.

Koniecznie również zobaczcie wioskę pod skałą Bolęcin. Pobyt tam zapewnia ciekawą zabawę o tematyce historycznej dla całej rodziny.

Jeśli uwielbiacie kajakowe spływy wybierzcie się do Doliny Karpia. Natomiast wielbiciele wędki i spławika znajdą wspaniałe miejsca licznych łowisk.

No i na koniec nie sposób wspomnieć o potężnej dawce adrenaliny i rozrywki, jaką zapewniają Energylandia czy Zatorland niedaleko Oświęcimia.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News