artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Ubezpieczenia Sebastian
Orzysz – wojskowe miasto na Mazurach
  fot. mazury24.eu Orzysz – wojskowe miasto na Mazurach

Orzysz – wojskowe miasto na Mazurach

Przez długie lata Orzysz na Mazurach był miastem garnizonowym, gdzie wszystko kręciło się wokół wojska. Po 1989 r. miasto zmienia swój profil, zwłaszcza, że warunki do rozwoju turystyki Orzysz ma bardzo dobre.

Tysiące Polaków (głównie mężczyzn) znają Orzysz z wojska. Wielu w czasie zasadniczej służby wojskowej stacjonowało w miejscowych koszarach i ćwiczyło na położonym, tuż za rogatkami miasta, jednym z największych poligonów na Polsce. Choć Orzysz założono już w połowie XV wieku, to rozwój wsi zaobserwowano dopiero 300 lat później, gdy ulokowano tu pierwszy... garnizon wojskowy.

Dzisiaj, gdy wojsko nie odgrywa już tak ważnej roli, rozpoczęto starania, by miasto w pełni wykorzystywało warunki naturalne, dające znakomite podłoże do rozwoju turystyki. Orzysz jest położony w południowo- wschodniej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Warto wykorzystać zwłaszcza walory rzeki Krutyni i wypożyczonym kajakiem odkrywać uroki Mazur.

Nie tylko piękne, malownicze położenie wśród mazurskiej przyrody może przyciągnąć turystów do tego miasta. Orzysz ma również wiele ciekawych zabytków wartych zwiedzenia.

Kościół Matki Bożej Szkaplerznej – kościół rzymskokatolicki, wybudowany w 1530 r. Utworzono go na planie prostokąta, praktycznie w całości stawiając go z cegły. Świątynia posiada dostawioną wieżę, której głównym elementem jest dzwon pochodzący z 1603 r. Wnętrze kościoła było wielokrotnie zmieniane, dlatego dziś przeważa w nim styl nowoczesny.

ReklamaŚródtekstowy Dethleffs 21.09-02.10 Sebastian
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa - kościół rzymskokatolicki, będący budynkiem eklektycznym (łączącym w sobie różne style architektoniczne). Wzniesiono go w 1913 r., również wykorzystując w tym celu cegłę. Zabytek swoim wyglądem przypomina typowy, wiejski kościółek. Nawet jego wnętrze jest niezwykle przytulne - występują w nim liczne malowidła, obrazy przedstawiające anioły czy różnorodne symbole.

Cmentarz wojskowy i cmentarz wojenny - pochodzący z czasów I wojny światowej, został odrestaurowany dopiero pod koniec XX wieku. Podzielono go na dwie oddzielne części - aliancką oraz niemiecką.

Cmentarz ewangelicki - cmentarz położony na ul. 1 Maja. Jego wartość została doceniona w momencie, gdy odkryto na nim kwaterę wojenną wywodzącą się z czasów I wojny światowej. Najstarszy, znajdujący się na nim nagrobek pochodzi z 1911 roku.

W rejestrze zabytków znalazł się także sam układ urbanistyczny miasta oraz kilka domów umieszczonych na ul. Ełckiej i budynek położony na ul. Wojska Polskiego.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!