artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Orzysz – wojskowe miasto na Mazurach
  fot. mazury24.eu Orzysz – wojskowe miasto na Mazurach

Orzysz – wojskowe miasto na Mazurach

Czas czytania 3 minuty

Orzysz na Mazurach może wielu mężczyznom kojarzyć się z wojskiem. To mazurskie miasteczko bowiem posiada na swoim terenie rozległe koszarowe miasteczko wojskowe. Orzysz jednak to również miejsce, które warto zwiedzić podczas podróży kamperem po Mazurach.

Nie da się uciec od wojskowej historii Orzysza na Mazurach. To właśnie w tym mieście dziesiątki tysięcy mężczyzn odbywało swoją zasadniczą służbę wojskową. W czasie służby wojskowej mieszkali w miejscowych koszarach i ćwiczyli na jednym z największych poligonów na Polsce. Wojsko jest dla Orzysza i jego rozwoju niezwykle ważnym czynnikiem.

Chociaż wieś powstała już w XV wieku, to jej rozwój w kierunku miasteczka rozpoczął się ponad 300 lat później, właśnie dzięki ulokowaniu tu garnizonu wojskowego.

Obecne wojsko nie odgrywa już tak ważnej roli jak niegdyś. Dlatego rozpoczęto starania, by miasto w pełni wykorzystywało warunki naturalne, wykorzystując znakomite położenie geograficzne do rozwoju turystyki.

Warto więc tu skorzystać z niezwykle malowniczych i ciekawych walorów rzeki Krutyni i wypożyczonym kajakiem ruszyć na spływ tą jeszcze ciągle dziką rzeką na Mazurach.

Orzysz posiada również wiele ciekawych zabytków wartych zwiedzenia.

  • Kościół Matki Bożej Szkaplerznej – świątynia wybudowana w 1530 r. na planie prostokąta. Kościół posiada dostawioną wieżę, której głównym elementem jest dzwon pochodzący z 1603 r. Wnętrze obiektu było wielokrotnie zmieniane, dlatego dziś przeważa w nim styl nowoczesny.
  • ReklamaOrzysz – wojskowe miasto na Mazurach 1
  • Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – budynek w stylu eklektycznym, łączącym w sobie różne style architektoniczne. Względnie nowy, wzniesiono w 1913 r. Obiekt swoim wyglądem przypomina typowy, wiejski kościół. Występują w nim liczne malowidła, obrazy przedstawiające anioły czy różnorodne symbole.
  • Cmentarz wojskowy i cmentarz wojenny - pochodzący z czasów I wojny światowej, został odrestaurowany dopiero pod koniec XX wieku. Podzielono go na dwie oddzielne części - aliancką oraz niemiecką.
  • Cmentarz ewangelicki - zlokalizowany przy ul. 1 Maja. Nabrał większego znaczenia, gdy odkryto tu kwaterę wojenną wywodzącą się z czasów I wojny światowej. Najstarszy, znajdujący się na nim nagrobek pochodzi z 1911 roku.

W rejestrze zabytków znalazł się także sam układ urbanistyczny miasta oraz kilka domów umieszczonych na ul. Ełckiej i budynek położony na ul. Wojska Polskiego.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News