artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Stenaline 03.04-30.04 Sebastian
Orientarium w Łodzi - miejsce niezwykłe
  fot. Wikipedia Orientarium w Łodzi - miejsce niezwykłe

Orientarium w Łodzi - miejsce niezwykłe

Czas czytania 5 minut

Kuszą Was klimaty Orientu, Dalekiego Wschodu, ale ciężko tam dotrzeć kamperem? Nic straconego. Musicie tylko obrać kierunek kamperowej podróży na…Łódź, ale nie taką pływającą po morzach i oceanach, tylko na miasto w Polsce. Koniecznie musicie odwiedzić właśnie Orientarium w tym mieście. Poczujecie się jak Azji Południowo-Wschodniej.

Orientarium w Łodzi to najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony zwierzętom i roślinności Azji Południowo Wschodniej. O skali tego przedsięwzięcia może świadczyć fakt, że budynek, wybiegi i woliery zajmują powierzchnię prawie 10 boisk piłkarskich. Odwiedzający zaś mogą obserwować mieszkańców Orientarium z trzech perspektyw: podwodnej, lądowej oraz z góry. Mieszka tu 35 gatunków zwierząt lądowych oraz 180 gatunków ryb.

Cały obiekt Orientarium podzielony jest na kilka stref tematycznych.

Strefa Indyjska

Strefa Indyjska to przede wszystkim słonie. Zwierzęta mają do swojej dyspozycji wybieg o powierzchni 2000 metrów kwadratowych oraz basen. Część zewnętrzna jest podzielona na trzy obszary i jest wyposażona w dwa baseny, a także wodospady. Na wybiegu zewnętrznym słoniom indyjskim towarzyszą zwierzęta kopytne. Zobaczymy tu stado 10 słoni

W basenie zobaczymy ciekawe gatunki ryb. Są to karpie giganty, które pochodzą z rzek Kambodży, Laosu, Wietnamu i Tajlandii. Te karpie w naturalnym środowisku osiągają wagę nawet 300 kilogramów, co czyni je największymi rybami karpiowatymi na świecie.

ReklamaOrientarium w Łodzi - miejsce niezwykłe 1
Ocean i Rafa Koralowa

Chyba największą atrakcją Orientarium w Łodzi jest podwodny tunel o26 metrów długości). Aż siedem zbiorników mieści ponad 3 miliony litrów wody, w których pływa ponad 1300 osobników, które są przedstawicielami 180 różnych gatunków. Tylko tu w Polsce obejrzymy ryby gitarowe, rekiny brodate czy niesamowite płaszczki z ogonami o długości ponad półtora metra.

Zobaczymy tu również, z bezpiecznej perspektywy m.in. rekiny żarłacze oraz żarłacze brunatne, które w osiągają długość nawet do 3 metrów. Warto również obejrzeć orlenie plamiste, których budowa ciała i majestatyczne ruchy w wodzie do zlodzenia przypominają lot ptaka.

Zwróćmy również uwagę na kolekcję pokolców – z najsłynniejszym przedstawicielem tego gatunku, pokolec królewski - znany wszystkim dzieciom jako rybka Dory. W zbiornikach strefy rafy koralowej zobaczymy także ogończe niebieskoplame. To płaszczki posiadające kolce jadowe, duża gama wargaczy, fizylierów i innych mieniących się wszystkimi kolorami ryb rafowych.

Niesamowity efekt sprawia również umieszczony na dnie największego zbiornika Orientarium replika samolotu Mitsubishi J2M - myśliwca marynarki japońskiej z okresu II wojny światowej.

Największe krokodyle w Europie

To właśnie tu zobaczymy największe krokodyle gawialowe w Europie. Na przykład Kraken ma 5 m i 15 cm długości, natomiast Penelopa jest mniejsza o około 2 m. Ta groźna para to najwięksi przedstawiciele swego gatunku na całym kontynencie europejskim. W naturze te zwierzęta są niestety gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Wybieg krokodyli jest tak urządzony, aby można było je oglądać zarówno na lądzie, jak i pod wodą.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Jedyne w Polsce orangutany sumatrzańskie

Tuż obok krokodyli mieszkają orangutany sumatrzańskie. Samica, Ketawa, ma 8 lat i waży około 30 kilogramów. Samiec, Budi, to 17-letni osobnik, ważący ok. 80 kilogramów. W Orientarium mieszka także jeszcze jeden orangutan, 10-letni Joko. Zwierzęta te pochodzą z północno-zachodniej Sumatry. Niestety liczebność tego gatunku spadła prawie o 80%.

Zagrożonymi gatunkami są także niedźwiedzie malajskie, langury jawajskie, binturongii oraz gibońce. Je wszystkie także możemy zobaczyć w Orientarium.

Świątynia makaków i nie tylko

Docieramy do kolejnej części Orientarium o nazwie indonezyjskiej wyspy na Oceanie Spokojnym, czyli do Celbes. Tu spotkacie między innymi makaki wanderu. Co ciekawe, ich wybieg jest stylizowany jest na buddyjską świątynię. Więc wszystko wygląda po prostu niesamowicie.

Zobaczymy tu również najmniejsze wydry na świecie, które bytują na podmokłych terenach m.in. Chin, Indii, Bangladeszu, Malezji oraz anoa, czyli najmniejszy gatunek bawoła na świecie, jeżozwierze palawańskie i indyjskie.

Ptaki i inne zwierzaki

Szpaki balijskie, czapelki złotawe, przepiórki chińskie, kury bankiwa, muszkatele, bilbile, gołąbki zbroczone i puchoczuby. To zaledwie część gatunków ptactwa, które żyją w Orientarium. Tu ptaki poruszają się swobodnie, co niesamowicie zwiększa klimat bezpośredniego obcowania ze zwierzętami. Zobaczymy tu również kanczyle jawajskie, jedne z najmniejszych ssaków kopytnych.

Orientarium to także niesamowite, niespotykane w naszym kraju owady. Zobaczymy tu prządka- pająka tkającego sieć o rozpiętości nawet metra, ptasznika królewskiego, skorpiona cesarskiego oraz straszyki – czyli owady przypominające swoim wyglądem liście i gałęzie.

Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi
94-303 Łódź, ul. Konstantynowska 8/10

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News