artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Orawski Park Etnograficzny
  fot. wikipedia.org Orawski Park Etnograficzny

Orawski Park Etnograficzny

Czas czytania 3 minuty

To tu kręcono część scen do filmu Jerzego Hofmana „Ogniem i Mieczem”. Wyjątkowe miejsce, skansen, gdzie można poznać życie i kulturę górali orawskich.

Orawski Park Etnograficzny zlokalizowany jest na pograniczu polsko-słowackim, u stóp Babiej Góry. Na terenie skansenu możemy obejrzeć charakterystyczne chałupy z wyżką, w których mieszkali górale, a także miejsca, w których pracowali: tartak, olejarnię, kuźnię oraz folusz — zakład do obróbki sukna.

Są to budynki mieszkalne z nadbudowanym piętrem, służącym do celów gospodarczych (zwykle jako spichlerz). Na piętrze, wzdłuż, biegnie przedwysce będące rodzajem galerii, wykorzystywanej często do suszenia np. lnu. Na galerię można wspiąć się schodami umieszczonymi na zewnątrz budynku. Warto także zwrócić uwagę na balustradę galerii, będącej w niektórych chałupach przykładem kunsztu snycerskiego.

W większości budynków mieszkalnych urządzone są wystawy tematyczne. Można więc między innymi podziwiać warsztat tkacki (chałupa Paś-Filipka z Jabłonki) czy wczuć się w atmosferę wesela orawskiego (chałupa Dziubka z Kotliny Orawsko-Nowotarskiej). Wyposażenie chałup różni się też w zależności od zamożności zamieszkujących w przeszłości gospodarzy. Warto zwrócić uwagę na chałupę biedniacką, gdzie pod jednym dachem znajduje się część mieszkalna i gospodarcza.

Jednym z bardziej interesujących corocznych wydarzeń jest lipcowe Święto Borówki. W programie imprezy są konkursy, degustacje, pokazy warsztatów rzemieślniczych oraz technik artystycznych, koncerty, i występy artystyczne.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Można tu również zobaczyć historię i tradycję ważnego dla kultury tego regionu malarstwa na szkle. Wyjątkowość i piękno Parku zostało docenione przez wielu artystów, między innymi Jerzego Hofmana, który nakręcił tu sceny do filmowej adaptacji powieści Henryka Sienkiewicza Ogniem i mieczem.

Najcenniejszy zabytek Muzeum to dwór rodziny Moniaków — dawnych sołtysów Zubrzycy Górnej. W 1674 roku cesarz Leopold I Habsburg podniósł do stanu szlacheckiego Mateusza Moniaka, który przeciwstawił się protestanckim panom orawskim, narzucającym swoją wiarę katolickim chłopom.

W budynku zachowana jest część kurna, jeszcze XVII-wieczna, wyposażona w stare proste sprzęty oraz szlachecka, z eleganckim salonem wyposażonym w XVIII-wieczne meble. Wśród zabudowań gospodarczych wyróżnia się pasieka z charakterystycznymi dla Orawy ulami oraz lamus, pełniący rolę spichlerza zbożowego.

Dojazd do skansenu jest prosty. Znajduje się on na końcu wsi Zubrzyca Górna na trasie łączącej Jabłonkę i Zawoję. Zaraz przed zakrętami prowadzącymi do Przełęczy Krowiarki można zobaczyć po lewej stronie charakterystyczne drewniane budynki. Parking znajduje się przy płocie od strony drogi.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News