artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Ołtarz ofiarny Jaćwingów
  fot. mazury24.eu Ołtarz ofiarny Jaćwingów

Ołtarz ofiarny Jaćwingów

Czas czytania 1 minuta

Mazury to region pełen historii. Możemy tu odnaleźć również wiele ciekawych pozostałości po pierwotnych mieszkańcach Mazur, czyli pogańskich Prusach. Jeden z takich zabytków znajduje się niedaleko wsi Stare Juchy. To, tak przynajmniej wiele na to wskazuje, ofiarny kamień plemienia Jaćwingów.

Głaz, który miał być ołtarzem ofiarnym Jaćwingów, znajduje się około 500 metrów na wschód od kościoła w Starych Kuchach. Musimy udać się wzdłuż lewej strony torów kolejowych prowadzących do Ełku.

Znajdujący się tu „Kamień Ofiarny” miał podobno być miejscem krwawych ofiar składanych bożkom przez pogańskich Jaćwingów. Głaz ma długość 4,5 m, szerokość 2,25 m i obwód 11,5 m.

Od krwi ściekającej z ołtarza miała się wziąć nazwa wsi. Słowo „jucha” bowiem w staropolszczyźnie oznaczała zwierzęca krew. Według przekazów ludowych kościół w Juchach został zbudowany celowo w miejscu, przez które biegła nadrzeczna droga prowadząca do głazu. Świątynia miała powstrzymać pielgrzymki ciągnące do pogańskiego uroczyska z ofiarnym kamieniem.

Głaz ten jest zaliczany do największych na terenie Mazur i został uznany został za pomnik przyrody.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy