artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Najstarszy kościół w Inowrocławiu
  fot. wikipedia.org Najstarszy kościół w Inowrocławiu

Najstarszy kościół w Inowrocławiu

Czas czytania 3 minuty

Jeśli interesuje Was historia i architektura, to koniecznie musicie odwiedzić kościół p.w. Imienia NMP w Inowrocławiu. Jest to najstarszy i najcenniejszy zabytek miasta, a także jeden z najstarszych na Kujawach.

Został zbudowany z ciosanych granitów w stylu romańskim, prawdopodobnie pod koniec XII wieku z fundacji księcia Leszka, syna Bolesława Kędzierzawego. Kościół ma dwie wieże, półkolistą absydę i bogate zdobienia rzeźbiarskie.

Wewnątrz znajduje się cudowna figura Madonny Uśmiechniętej i Dzieciątka Jezus, która jest przedmiotem kultu i źródłem łask . Kościół jest także bazyliką mniejszą od 2008 roku, co podkreśla jego znaczenie religijne i historyczne .

Wewnątrz kościoła można podziwiać wiele cennych dzieł sztuki, takich jak ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej Inowrocławskiej, polichromie na sklepieniu nawy, czy kaplicę św. Anny z renesansowym portalem. Kościół jest również miejscem pochówku wielu znanych postaci z historii Inowrocławia, np. biskupa Jana Lubrańskiego czy starosty inowrocławskiego Stanisława Przyjemskiego.

Ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej Inowrocławskiej

Ołtarz główny kościoła jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki sakralnej w regionie. Został wykonany w XVII wieku przez warsztat krakowski, a jego centralnym elementem jest obraz Matki Boskiej Inowrocławskiej, namalowany w XV wieku przez nieznanego artystę. Obraz przedstawia Maryję trzymającą na kolanach Dzieciątko Jezus, a po bokach anioły i świętych patronów miasta: św. Mikołaja i św. Floriana. Obraz jest otoczony bogatą dekoracją rzeźbiarską i malarską, nawiązującą do motywów roślinnych i zwierzęcych. Obraz Matki Boskiej Inowrocławskiej jest uważany za cudowny i jest celem licznych pielgrzymek.

ReklamaNajstarszy kościół w Inowrocławiu 1
Polichromie na sklepieniu nawy

Sklepienie nawy kościoła jest pokryte malowidłami ściennymi, wykonanymi w XVIII wieku przez Franciszka Smuglewicza, znanego malarza polskiego oświecenia. Polichromie przedstawiają sceny z życia Maryi i Chrystusa, takie jak Zwiastowanie, Narodzenie, Pokłon Trzech Króli, czy Ostatnia Wieczerza. Malowidła są utrzymane w jasnych kolorach i charakteryzują się dbałością o szczegóły i perspektywę. Polichromie na sklepieniu nawy są jednymi z najlepiej zachowanych przykładów malarstwa barokowego w Polsce.

Kaplica św. Anny z renesansowym portalem

Kaplica św. Anny znajduje się przy południowej ścianie kościoła i jest jednym z najstarszych elementów budowli. Została ufundowana w XV wieku przez rodzinę Górskich, bogatych mieszczan inowrocławskich. Wejście do kaplicy zdobi renesansowy portal z 1540 roku, wykonany z piaskowca i ozdobiony płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z życia św. Anny i jej rodziny. Portal jest uważany za jeden z najpiękniejszych przykładów rzeźby renesansowej w Polsce. Wewnątrz kaplicy znajduje się ołtarz z obrazem św. Anny Samotrzeć, a na ścianach wiszą epitafia fundatorów i ich potomków.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News