artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - ACSI przedsprzedaż 2025
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
  fot. wikipedia.org

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Czas czytania 4 minuty

Jeśli interesuje Was historia wojskowości i oręża polskiego, to koniecznie musicie podczas podróży kamperem po Polsce odwiedzić Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. To jedno z największych i najciekawszych muzeów tego typu w Polsce, które prezentuje zbiory związane z dziejami polskiej broni i wojska na Pomorzu Zachodnim.

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu powstało w 1963 roku jako muzeum regionalne, poświęcone historii Kołobrzegu. Z czasem jednak zmieniło swój profil na historyczno-wojskowy i zaczęło gromadzić eksponaty związane z polską bronią i wojskiem od średniowiecza do czasów współczesnych. Obecnie muzeum ma kilka oddziałów, które znajdują się w różnych miejscach w Kołobrzegu i okolicach.

Najważniejszym oddziałem są Dzieje Oręża Polskiego, który mieści się w XV-wiecznej kamienicy kupieckiej przy ulicy Emilii Gierczak 5. Tam można podziwiać bogatą kolekcję broni białej, palnej, zbroi, mundurów, odznak, medali i innych przedmiotów związanych z polskim orężem. Wystawa podzielona jest na działy tematyczne, takie jak: oręż średniowieczny, oręż husarski, oręż napoleoński, oręż powstania styczniowego, oręż legionowy, oręż II Rzeczypospolitej, oręż wrześniowy, oręż ludowego Wojska Polskiego i oręż Sił Zbrojnych RP.

Wśród najcenniejszych eksponatów znajdują się m.in.: miecz krzyżacki z XIV wieku, szabla husarska z XVII wieku, karabin Mauser z 1939 roku czy hełm wz. 50 używany przez żołnierzy polskich.

ReklamaMuzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu 1
Kolejnym oddziałem muzeum jest Muzeum Miasta Kołobrzegu, które znajduje się w Pałacu Braunschweigów przy ulicy Armii Krajowej 13. To tu można zapoznać się z historią Kołobrzegu od czasów starożytnych do współczesności. Wystawa prezentuje m.in.: znaleziska archeologiczne z okresu kultury łużyckiej i pomorskiej, rekonstrukcje wnętrz mieszkalnych i warsztatowych z różnych epok, modele architektoniczne miasta i jego fortyfikacji, dokumenty i fotografie dotyczące historii Kołobrzegu podczas II wojny światowej i powojennego odbudowywania miasta.

Skansen Morski to oddział muzeum położony w porcie kołobrzeskim. To tu można zwiedzić autentyczne jednostki pływające i sprzęt morski używane przez polską marynarkę wojenną i handlową. Wśród atrakcji znajdują się m.in.: trałowiec ORP Fala z 1954 roku, kuter torpedowy ORP Komar z 1957 roku, holownik H-8 z 1949 roku czy dźwig pływający D-44 z 1958 roku. W skansenie można również obejrzeć wystawę poświęconą historii polskiego rybołówstwa morskiego.

Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku to oddział muzeum znajdujący się na terenie byłego magazynu amunicji atomowej, który należał do radzieckiej 6 Armii w latach 1961-1991. To jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie można zobaczyć, jak wyglądała infrastruktura służąca do przechowywania i transportowania broni jądrowej. Na terenie muzeum można zwiedzić m.in.: bunkier dowodzenia z salą operacyjną i systemem łączności, bunkier magazynowy z komorami do składowania głowic atomowych, rampę kolejową z wagonem specjalnym do transportu amunicji czy samochód pancerny BRDM-2 z wyrzutnią rakietową.

ReklamaMuzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu 2
Muzeum Lotnictwa i Techniki Wojskowej to oddział muzeum, który mieści się w hangarze na lotnisku w Rogowie. To tu można podziwiać samoloty, śmigłowce, pojazdy i sprzęt wojskowy używane przez polskie siły powietrzne i lądowe. Wśród eksponatów znajdują się m.in.: samolot MiG-21 z 1966 roku, śmigłowiec Mi-2 z 1974 roku, samochód terenowy UAZ-469 z 1978 roku czy armata przeciwlotnicza ZU-23-2 z 1967 roku.

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu to niezwykłe miejsce, które oferuje wiele ciekawych atrakcji dla miłośników historii i techniki wojskowej. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o polskim orężu i jego roli w obronie ojczyzny, to koniecznie odwiedźcie to muzeum.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News