artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Muzeum Misyjne na Świętym Krzyżu
  fot. wikipedia.org Muzeum Misyjne na Świętym Krzyżu

Muzeum Misyjne na Świętym Krzyżu

Czas czytania 3 minuty

Muzeum znajduje się na terenie zespołu klasztornego sanktuarium na Świętym Krzyżu. Placówka jest prowadzona przez Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Można tam obejrzeć ciekawe eksponaty związane głównie z historią klasztoru oraz prowadzoną działalnością zakonu.

Muzeum znajduje się w trzech salach zachodniego skrzydła zabudowań klasztornych. W ramach muzealnej wystawy prezentowane są trzy stałe ekspozycje.

W sali nr 1 znajdziemy eksponaty poświęcone pradziejom Łysej Góry oraz historii klasztoru pod zarządem benedyktynów od XI do XIX wieku.

Sala nr 2 obrazuje okres od kasaty zakonu benedyktynów w 1819 roku, poprzez utworzenie w murach zakonnych więzienia w 1882 roku po lata II wojny światowej.

Sala nr 3 została natomiast poświęcona odbudowie klasztoru przez oblatów, którzy przybyli na Święty Krzyż w 1936 roku, a także działalności misyjnej zgromadzenia. Prezentowane tu eksponaty pochodzą z krajów misyjnych Afryki (Kamerun, Lesotho, Egipt, Madagaskar), Azji (Kazachstan, Turkmenistan, Indie, Japonia, Chiny), Ameryki Północnej (Kanada) i Europy (Ukraina). W zbiorach znajdują się przedmioty kultu (m.in. Biblia w języku eskimoskim), stroje, biżuteria, przedmioty codziennego użytku oraz egzemplarze fauny.

Jedne z najbardziej cennych i najciekawszych eksponatów to wyroby z kości słoniowej, afrykańska srebrna biżuteria, przedmioty wykonane we skór wężów boa i pytona, a także liczne eksponaty z Północnej Kanady. Wśród eksponatów znalazły się m.in. ząb hipopotama, nakrycie głowy z Lesoto i Turkmenistanu, figurki hebanowe oraz wiele innych ciekawych pamiątek misyjnych.

ReklamaMuzeum Misyjne na Świętym Krzyżu 1
Muzeum jest obiektem całorocznym, czynnym codziennie. Za wstęp pobierana jest dowolna ofiara, z przeznaczeniem na misje.

Święty Krzyż to wielkie polskie sanktuarium odwiedzane przez około 200 tysięcy pielgrzymów i turystów w Polsce. W tutejszym klasztorze mieszkali kiedyś Benedyktyni. Dziś zajmują ich miejsce Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, którzy przyjmują każdego pielgrzyma z niezwykłą gościnnością i strzegą wielkiej relikwii Krzyża Świętego.

Wystawienie relikwii Krzyża Świętego odbywa się po każdej mszy świętej w niedzielę o godzinie 11.00, w okresie Wielkiego Postu, a w pozostałych okresach roku po nabożeństwie drogi Krzyżowej. Dodatkowo jest to możliwe na życzenie grup wycieczkowych oraz na zakończenie każdej pielgrzymki.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News