artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Muzeum Misyjne na Świętym Krzyżu
  fot. wikipedia.org Muzeum Misyjne na Świętym Krzyżu

Muzeum Misyjne na Świętym Krzyżu

Czas czytania 3 minuty

Odkrywanie historii i kultury poprzez muzea to fascynująca podróż w czasie, a Muzeum Misyjne na Świętym Krzyżu w Polsce jest wyjątkowym miejscem, które oferuje unikalne spojrzenie na bogatą przeszłość i misyjną działalność Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Założone w 1977 roku przez o. Walentego Zapłatę, muzeum to znajduje się w zabytkowym zespole klasztornym na Łysej Górze, administracyjnie położonym w Nowej Słupi.

W trzech salach zachodniego skrzydła klasztoru, zwiedzający mogą podziwiać ekspozycje, które opowiadają o pradziejach Łysej Góry, historii klasztoru zarządzanego przez benedyktynów od XI do XIX wieku, a także o okresie po kasacie zakonu w 1819 roku.

Sala druga obrazuje czas, gdy w murach klasztornych funkcjonowało więzienie, aż po lata II wojny światowej. Trzecia sala poświęcona jest odbudowie klasztoru przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, którzy przybyli na Święty Krzyż w 1936 roku, oraz ich działalności misyjnej.

Eksponaty muzealne pochodzą z różnych części świata, od Afryki, przez Azję, Amerykę Północną, aż po Europę, i obejmują przedmioty kultu, takie jak Biblia w języku eskimoskim, stroje, biżuterię, przedmioty codziennego użytku oraz egzemplarze fauny. To bogactwo kolekcji świadczy o globalnym zasięgu i wpływie misji prowadzonych przez zgromadzenie.

To nie tylko miejsce przechowywania artefaktów; to przestrzeń, która żyje historią i kulturą, inspirując do refleksji nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością misji chrześcijańskich. Jest to także wyjątkowa okazja, aby zrozumieć wpływ, jaki misjonarze mieli na kształtowanie się kultur i społeczności na całym świecie.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Muzeum Misyjne na Świętym Krzyżu to bezcenny skarb, który czeka, by zostać odkrytym. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem historii, kultury, czy duchowości, to miejsce z pewnością zaoferuje Ci niezapomniane wrażenia i nową perspektywę na znaczenie misji w dzisiejszym świecie.

Muzeum Misyjne łączy w sobie historię, kulturę i duchowość, oferując odwiedzającym nie tylko wiedzę, ale i głębsze zrozumienie dziedzictwa, które kształtowało i nadal kształtuje tożsamość regionu oraz jego mieszkańców. To muzeum to przestrzeń, gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a tradycja z nowoczesnością, zachęcając do odkrywania i doceniania bogactwa różnorodności świata.

Dla tych, którzy chcieliby odwiedzić to wyjątkowe miejsce, klasztor na Świętym Krzyżu jest otwarty codziennie, a zwiedzanie może odbywać się z należytym poszanowaniem, jako że jest to czynny obiekt sakralny. Istnieje możliwość oprowadzania z przewodnikiem klasztornym po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News