artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Muzeum Minerałów Skarby Ziemi
  fot. pixabay.com Muzeum Minerałów Skarby Ziemi

Muzeum Minerałów Skarby Ziemi

Czas czytania 4 minuty

Muzeum Minerałów w Bielsko Białej to jedno z najciekawszych miejsc w mieście, które warto odwiedzić zarówno dla miłośników geologii, jak i dla osób szukających niecodziennych atrakcji. W muzeum można podziwiać ponad 2000 eksponatów z całego świata, w tym piękne kryształy, kamienie szlachetne, meteoryty, skamieniałości i wiele innych.

Muzeum oferuje również ciekawe zajęcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych, warsztaty jubilerskie, pokazy filmowe i wystawy czasowe.

Co warto zwiedzić w Muzeum Minerałów w Bielsko Białej, jeśli dotrzecie kamperem do tego pięknego miasta?

Sala Główna - tu znajduje się największa kolekcja minerałów w muzeum, prezentowana w imponujących gablotach podświetlanych z różnych stron. Można tu zobaczyć m.in. olbrzymi ametyst z Brazylii, turmalin z Afganistanu, akwamaryn z Pakistanu, malachit z Zairu czy kwarc z Madagaskaru. Każdy minerał ma swoją opisową kartę informacyjną, a na ścianach wiszą plakaty z ciekawostkami na temat geologii i mineralogii.

Sala Meteorów - można tu podziwiać fragmenty kosmicznych ciał, które spadły na Ziemię. Wśród nich są m.in. meteoryt żelazny z Rosji, meteoryt kamienny z Maroka, meteoryt żelazno-kamienny z Argentyny czy meteoryt marsjański z Libii. Na ścianach znajdują się mapy pokazujące miejsca upadku meteorów na świecie i w Polsce, a także informacje o ich składzie chemicznym i właściwościach fizycznych.

Sala Skamieniałości - tu można oglądać pozostałości po dawnych organizmach żywych, które zachowały się w postaci kamieni. Wśród nich są m.in. amonity, trylobity, belemnity, koralowce, muszle, szkielety ryb i gadów czy odciski roślin. Na ścianach znajdują się tablice edukacyjne z wyjaśnieniami na temat procesu skamienienia i ewolucji życia na Ziemi.

ReklamaMuzeum Minerałów Skarby Ziemi 1
Sala Kamieni Szlachetnych – możemy tu podziwiać piękne i drogocenne kamienie, które są używane w jubilerstwie i ozdabianiu przedmiotów. Wśród nich są m.in. diamenty, rubiny, szafiry, szmaragdy, perły, opale, bursztyny czy jadeity. Na ścianach znajdują się informacje o historii i symbolice kamieni szlachetnych, a także o sposobach ich obróbki i oceny jakości.

Sala Warsztatowa – w tym miejscu można wziąć udział w praktycznych zajęciach związanych z minerałami i kamieniami szlachetnymi. Można tu np. wykonać własną biżuterię z wybranych kamieni, nauczyć się szlifować i polerować minerały, dowiedzieć się jak rozpoznawać podróbki czy sprawdzić twardość i barwę kamieni za pomocą specjalnych narzędzi.

Sala Fluorescencji - gdzie można zobaczyć, jak niektóre minerały świecą pod wpływem światła ultrafioletowego. To niesamowite doświadczenie, które zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Sala Biżuterii - gdzie można zobaczyć piękne ozdoby wykonane z minerałów i kamieni szlachetnych. Wśród nich są m.in. kolczyki, naszyjniki, pierścionki i broszki z bursztynu, turkusu, agatu, ametystu i innych kamieni.

Muzeum Minerałów w Bielsko Białej to idealne miejsce dla całej rodziny, gdzie można spędzić kilka godzin pełnych fascynujących odkryć i wrażeń. Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00. Bilety kosztują 15 zł dla dorosłych i 10 zł dla dzieci.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News