artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - ACSI
Muzeum im. Władysława Orkana
  fot. Wikipedia Muzeum im. Władysława Orkana

Muzeum im. Władysława Orkana

Czas czytania 4 minuty

Podróżując kamperem po Polsce, w okolicach Rabki-Zdroju, warto to niezwykłe miasto-uzdrowisko odwiedzić. Nie tylko dla walorów zdrowotnych, ale również, a może przede wszystkim dla wspaniałych zabytków zlokalizowanych w tym mieście. Naprawdę jest tu co zwiedzać.

Przede wszystkim warto obejrzeć drewniany kościół p.w. św. Marii Magdaleny. Świątynia stanowi jeden z ciekawszych zabytków Rabki-Zdroju. Obiekt wybudowany został w 1606 r., a obecnie to muzeum regionalne, które warto odwiedzić ze względu na niezwykle ciekawe zabytki tam zgromadzone.

W 1936 r. kościół stracił znaczenie sakralne. W jego wnętrzu otworzono muzeum regionalne, które do dziś gromadzi rozmaite zabytki z terenu zamieszkiwanego przez Zagórzan. Obecnie to prawie 5000 przedmiotów. Patronem placówki został Władysław Orkan (1875-1930). Orkan to pisarz pochodzący z Poręby Wielkiej i jak podaje muzeum zwany „piewcą gorczańskiego pejzażu”.

We wnętrzu dawnego kościoła warto obejrzeć piękne organy z 1778 r. Co ciekawe nadal rozbrzmiewają podczas organizowanych tu koncertów. Zwróćmy również uwagę na ciekawe polichromie na ścianach obiektu, na sklepieniu zobaczyć możemy patronkę kościoła św. Marię Magdalenę, a także wyobrażenie koronacji Matki Bożej.

W bocznym ołtarzu zobaczymy obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z pierwszej połowy XVI w. Możemy tu również obejrzeć jedną z większych w Polsce kolekcji tzw. świątków. Wokół kościoła zobaczymy wielowiekowe drzewa -dęby, lipy i jesiony, które pamiętają jeszcze czasy Jagiellonów.

ReklamaMuzeum im. Władysława Orkana 1
Muzeum został zorganizowane w czterech salach urządzonych w przyziemiu wieży kościoła. Prezentowane są tu wystawy garncarstwa, pasterstwa, stroju oraz dawnej rzeźby ludowej.

Warto wiedzieć, że Rabka jeszcze w XIX wieku była znanym ośrodkiem garncarstwa. To tu w wyroby garncarskie zaopatrywali się mieszkańcy Podhala, Spiszu, Orawa, a nawet Słowacji i Węgier. Zobaczymy tu kolejne etapy obróbki gliny, narzędzia oraz wyroby lokalnych rzemieślników.

Obejrzymy w tym muzeum również przedmioty codziennego użytku związane z pasterstwem. Warto zwrócić uwagę na wyposażenie szałasu pasterskiego, naczynia do przechowywania i transportu mleka oraz formy do wyrobu serów owczych. Na ekspozycji znajdują się również narzędzia oraz wyroby rzemieślników - cieśli, stolarza, bednarza, kołodzieja, kowala i szewca.

W kolejnej sali muzeum obejrzymy odświętne stroje Zagórzan z przełomu XIX/XX w. Jednym z podstawowych materiałów było płótno lniane, wytwarzane praktycznie w każdym góralskim domu.

W muzeum w Rabce-Zdroju zgromadzono również wspaniałe przykłady artystycznej twórczości ludowej. Motywami przewodnimi artystów byli święci: Jan Nepomucen, Wawrzyniec oraz św. Florian. Rzeźbiono również sylwetki Matki Bożej i Chrystusa Frasobliwego.

Warto wiedzieć, że w tym muzeum zobaczymy również figurkę Chrystusa Frasobliwego z Makowa Podhalańskiego. Rzeźba ta urzekła samego Pablo Picasso podczas pobytu artysty we Wrocławiu w 1948 roku.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News