artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Webasto 01.11-30.11 Sebastian
Muzeum i zamek, które trzeba zobaczyć
  fot. flickr.com Muzeum i zamek, które trzeba zobaczyć

Muzeum i zamek, które trzeba zobaczyć

Czas czytania 4 minuty

Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec – to miejsca, które koniecznie trzeba zwiedzić podczas wyprawy kamperem w region Małopolski. Jeśli lubicie historię i historyczne rekonstrukcje, koniecznie musicie tu dotrzeć.

Park etnograficzny w tym miejscu zaczął powstawać już 1968 roku. Wówczas u podnóża zamkowej góry, gdzie znajdowały się ruiny średniowiecznej twierdzy Lipowiec zdecydowano o wybudowaniu skansenu. W momencie zakończenia zabezpieczenia ruin zamku, które pozostawiono w tej formie, udostępniono go turystom do zwiedzania.

Obecnie ten urokliwy skansen posiada na swoim terenie 25 cennych zabytków budownictwa drewnianego oraz małej architektury. W skansenie w Wygiełzowie obejrzymy ciekawe zagrody chłopskie z sadami oraz ogródkami kwiatowymi. Znajdują się tu również obiekty związane z wiejskim rzemiosłem, również kościół z dzwonnicą, małomiasteczkowy zespół oraz wiele innych przykładów architektury wsi tego regionu Polski.

W zachodniej części Parku Etnograficznego zlokalizowany jest zespół zabudowy małomiasteczkowej, do którego należą: dom podcieniowy z Alwerni (1825 r.) w którym obecnie funkcjonuje sklep z pamiątkami, dom podmiejski przeniesiony do skansenu z Chrzanowa (1804 r.). Znajduje się tu zabytkowy warsztat garncarski. Warto obejrzeć również spichlerz dworski pochodzący z Kościelca (1789 r.). Obecnie służy jako miejsce ekspozycji czasowych wystaw, a także karczma z Minogi z XIX w. z regionalną kuchnią.

ReklamaMuzeum i zamek, które trzeba zobaczyć 1
Warto obejrzeć również liczne zabudowania wiejskie, wśród których są tak interesujące budynki, jak modrzewiowa chałupa sołtysa z Przegini Duchownej, pochodzący z 1862 r., z bogatym wnętrzem wyposażonym w oryginalne sprzęty, dom bogatego chłopa z Przeciszowa z 1843 roku z klasą wiejskiej szkoły oraz warsztatem wikliniarskim. Ciekawy jest również, tworzący zagrodę ze stodołą ośmioboczną i chlewikiem, dom z Kaszowa oraz malowany dom z Podolsza z 1862 r. We wschodniej części skansenu znajduje się zagroda w typie okołu, przeniesiona ze Staniątek, pochodząca z 1855 roku.

Najstarszym tego typu obiektem w skansenie jest kościół z Ryczowa z roku 1623. Zachwyca w swoim wnętrzu oryginalnym wyposażeniem pozyskanym razem z tym obiektem. Możemy tam obejrzeć trzy ołtarze, w tym przepiękny ołtarz główny w stylu barokowym z obrazem Podwyższenia Krzyża Świętego. Warto zwrócić uwagę również na piękną polichromię z 1930 roku, którą projektował Jerzy Fedkowicz, uczeń słynnego Józefa Mehoffera oraz unikatowe, zabytkowe organy. Tuż obok znajduje się dzwonnica z Nowej Góry z 1778 r. oraz budynek plebanii i XVIII wieczne: spichlerz plebański z Tenczynka i stodoła ośmioboczna z Regulic.

Pełny wizerunek dawnej nadwiślańskiej wsi stanowią również: olejarnia z Dąbrowy Szlacheckiej z oryginalnymi stępami i prasą, kuźnia przeniesiona do skansenu z Liszek oraz datowany na koniec XIX wieku młyn wodny z Sadka z izbą kurną.

Swoim rozmachem zachwyca również Dwór z Drogini z roku 1730. Obiekt w swoim wnętrzu prezentuje ekspozycję typowego dla tych ziem dworku polskiego. Przy okazji pełni również funkcję sal konferencyjnych i koncertowych. Tu również mieszczą się biura administracji skansenu.

ReklamaMuzeum i zamek, które trzeba zobaczyć 2
Na terenie skansenu znajduje się także amfiteatr z widownią na 500 osób oraz miejsca rekreacyjne, gdzie można urządzić grill lub ognisko.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News