Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli jest jednym z największych i najciekawszych skansenów w Polsce. Znajduje się 8 km od centrum tego miasta. W muzeum można podziwiać ponad 40 obiektów architektury ludowej z różnych regionów historycznych, takich jak Łużyce, Ziemia Lubuska, Wielkopolska czy Dolny Śląsk.
Muzeum organizuje liczne warsztaty, lekcje muzealne, imprezy plenerowe i wystawy czasowe. Można tu nauczyć się dawnych rzemiosł, tańców ludowych, pieczenia chleba czy robienia ozdób świątecznych. Placówka oferuje także możliwość wynajmu sal i pokoi na różne okazje, takie jak konferencje, szkolenia, wesela czy urodziny.
To największy skansen w regionie, na którym można podziwiać zabytkowe budynki wiejskie, poznać tradycje i zwyczaje ludowe oraz zobaczyć bogate kolekcje strojów, tkanin i sztuki ludowej.
Muzeum Etnograficzne w Ochli powstało w 1982 roku. Natomiast jego historia sięga lat 60-tych XX wieku, kiedy to w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze utworzono dział etnograficzny i rozpoczęto zbieranie materialnych zabytków kultury ludowej. W 1972 roku Urząd Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zainicjował utworzenie parku budownictwa ludowego, do którego przeniesiono pierwszy obiekt - pochodzącą z 1675 roku chałupę chłopską z Potrzebowa. Był to najstarszy datowany budynek mieszkalny w muzeum i jest to unikat na skalę ogólnopolską.
Muzeum prezentuje nie tylko budownictwo, ale także kulturę materialną i duchową ludności wiejskiej z XIX i XX wieku. Można tu zobaczyć m.in. chaty chłopskie, kościółek, szkołę, karczmę, kuźnię, młyn czy stację kolejową.
Obecnie znajduje się tu prawie 80 zabytkowych obiektów. Zgromadzono również ponad dziesięć tysięcy eksponatów prezentowanych na wystawach stałych, a także przechowywanych w magazynach. Zabytki architektury ludowej wkomponowano w zastany krajobraz i układ przestrzenny, nawiązując do kształtu wsi. Na terenie muzeum znajduje się również dydaktyczna ścieżka przyrodnicza, która prezentuje bogactwo fauny i flory oraz współzależność środowiska przyrodniczego i kulturowego.Muzeum Etnograficzne w Ochli to nie tylko ekspozycje stałe, ale także liczne imprezy kulturalne, edukacyjne i rekreacyjne. Wśród nich jedną z ciekawszych jest „Noc Kupały, Noc Świętojańska czy Sobótka?” - cykl spotkań poświęconych dawnej kulturze ludowej, organizowanych w czerwcu w nawiązaniu do tradycji sobótkowych. Podczas spotkań można zapoznać się ze zwyczajami świętojańskimi, takimi jak skakanie przez ognisko, puszczanie wianków czy wróżenie z kwiatów.
Muzeum Etnograficzne to idealne miejsce dla osób zainteresowanych historią i kulturą ludową. To także świetna propozycja na rodzinny wypad lub spotkanie ze znajomymi. Placówka zaprasza przez cały rok od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00-17:00.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!