artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Ubezpieczenia Sebastian
Muzeum Dawnych Tortur w Zielonej Górze
  fot. Wikipedia Muzeum Dawnych Tortur w Zielonej Górze

Muzeum Dawnych Tortur w Zielonej Górze

Z pewnością nie chcielibyście się tu znaleźć kilka wieków temu. Niezbyt przyjemnie miejsce nawet obecnie. W piwnicach Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze urządzono...muzeum dawnych tortur. Miejsce tylko dla osób o mocnych nerwach i miłośników horrorów.

Muzeum Dawnych Tortur w Zielonej Górze to największa tego typu placówka w Polsce prezentująca eksponaty służące…do torturowania skazańców. Jeśli dzieci w podróży są niegrzeczne, zawsze można im to miejsce pokazać…powinny się uspokoić J

Już samo wnętrze muzeum może przyprawić o gęsią skórkę. Znajduje się bowiem we fragmencie lochów. Do tego z głośników emitowane są jęki i krzyki skazańców. To zaś dopiero początek tego upiornego przedstawienia.  Zobaczymy bowiem urządzenia naprawdę okrutne w swoim zastosowaniu. Całość dopełnią sugestywne grafiki.

Do najcenniejszych eksponatów należy  wyciąg akt procesowych w przebiegu zielonogórskich procesów o czary. Ciekawostkę są również średniowieczne kamienie hańby. Powszechnie używane w całej Europie do XVIII wieku i miały za zadanie piętnować skazańców i wystawiać ich na widok publiczny. To tu dowiemy się także jak działa krzesło inkwizytorskie, zwane fotelem czarownic.

W lochach obejrzymy słynną żelazną dziewicę, czyli metalowe lub kamienne pudło w kształcie ludzkiej sylwetki, wyposażone w środku w kolce. Ofiara była raniona w ten sposób, aby nie uszkodzono organów wewnętrznych. Dowiemy się jak duszono przy pomocy tzw. garoty lub czym były kary na honorze, czyli dawne tortury psychiczne.

ReklamaŚródtekstowy Dethleffs 21.09-02.10 Sebastian
W Muzeum Dawnych Tortur w Zielonej Górze można również obejrzeć inne, przerażające eksponaty: kołyskę Judasza, madejowe łoże, dyby, klatkę egzekucyjną, maski hańby, widełki heretyków, zgniatacz kciuków i głowy, znaki do piętnowania lub urządzenia o niepozornych nazwach, tj.: zając, bocian, skrzypce, kuna czy gruszka.

Do muzeum warto wybrać się w sobotę, kiedy wstęp jest bezpłatny. Organizatorzy przestrzegają jednak zwiedzających, że niektóre elementy wystawy mogą być zbyt drastyczne dla dzieci i zalecają, żeby ekspozycję odwiedzały osoby powyżej 12 roku życia.

Muzeum Dawnych Tortur znajduje się w centrum Zielonej Góry przy głównym trakcie turystycznym i deptaku przy Alei Niepodległości 15.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy