artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - ACK sklep Black Week 23.11-01.12 Sebastian
Mury obronne w Głubczycach
  fot. Wikipedia Mury obronne w Głubczycach

Mury obronne w Głubczycach

Czas czytania 4 minuty

Głubczyce to miasto w województwie opolskim, położone nad rzeką Psiną, na pograniczu Gór Opawskich i Niziny Śląskiej. Miasto ma bogatą historię i wiele ciekawych zabytków, które warto zobaczyć podczas wyprawy kamperem w tym regionie.

Podróżując kamperem po regionie Opolszczyzny, warto zatrzymać się w Głubczycach. To dawne, wielowiekowe, historyczne miasto Śląska, gdzie obejrzymy wiele ciekawych zabytków.

Co warto zwiedzić w Głubczycach?

Mury obronne w Głubczycach to zabytek średniowiecznej architektury obronnej, który otaczał miasto od XIII wieku. Mury były budowane z łupka i miały 19 baszt o różnych kształtach i rozmiarach. Do miasta prowadziły trzy bramy: Górna, Dolna i Grobnicka, każda z przedbramiem i mostem zwodzonym. Były wielokrotnie niszczone i odbudowywane w czasie wojen i pożarów, a także modernizowane w stylu renesansowym i barokowym. W XVIII wieku rozpoczęto ich rozbiórkę, a w XIX wieku zlikwidowano bramy miejskie. Obecnie zachowały się tylko fragmenty murów i baszt, które można podziwiać spacerując po Głubczycach. Mury obronne w Głubczycach są świadectwem bogatej historii miasta i jego znaczenia w regionie.

Rynek i ratusz miejski. Rynek ma unikatowy w Europie kształt ćwierci koła i jest otoczony kamienicami z różnych epok. Pośrodku rynku znajduje się ratusz, zbudowany w 1570 roku na miejscu dawnego domu kupieckiego z XIV wieku. Ratusz ma neogotycką fasadę z wieżą zegarową i herbem miasta. W ratuszu mieści się Muzeum Ziemi Głubczyckiej, prezentujące historię i kulturę regionu.

ReklamaMury obronne w Głubczycach 1
Kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Gotycki kościół z XIII wieku, rozbudowany w XIV i XX wieku, jest najstarszym zabytkiem sakralnym w mieście. Kościół ma trzy nawy, transept, prezbiterium i dwie wieże czołowe. Wnętrze kościoła zdobią m.in. barokowy ołtarz główny, rokokowa ambona, gotycka chrzcielnica i ponad 100-letnie organy.

Kolumna Maryjna. Barokowa kolumna z 1738 roku stoi na tle ratusza i jest ozdobiona posągami świętych i Matki Boskiej z Dzieciątkiem na globie ziemskim. Kolumna upamiętnia koniec epidemii dżumy, która nawiedziła miasto w XVIII wieku.

Kościół i klasztor franciszkanów. Zespół klasztorny został ufundowany w 1448 roku przez księcia Jana Pobożnego i pierwotnie był drewniany. Po pożarze w 1476 roku został odbudowany z kamienia, a w XVIII wieku przebudowany w stylu barokowym. Kościół ma jedną nawę i pięć ołtarzy, a klasztor ma czteroskrzydłowy układ z wirydarzem pośrodku.

Budynek I Liceum Ogólnokształcącego. Neorenesansowy budynek z początku XX wieku był dawniej siedzibą gimnazjum niemieckiego. Budynek ma bogatą dekorację elewacji i auli, a w oknach znajdują się szyby ze scenami z historii miasta.

Budynek Urzędu Miejskiego. Eklektyczny budynek z końca XIX wieku był pierwotnie starostwem powiatowym. Obecnie mieści się tu urząd gminy i miejski. Na pierwszym piętrze znajduje się sala posiedzeń rady miejskiej z portretami burmistrzów Głubczyc.

Budynek dworca kolejowego. Oryginalny budynek dworca z drugiej połowy XIX wieku ma postać lokomotywy parowej i jest jednym z nielicznych zachowanych przykładów takiej architektury w Polsce.

ReklamaMury obronne w Głubczycach 2
Park miejski. Park rozciąga się w południowej części miasta, wzdłuż rzeki Psiny. Park został założony w XIX wieku przez lekarza Josepha Lauffera, który sprowadził tu wiele egzotycznych roślin. W parku znajdują się m.in. staw, fontanna, pomnik Chopina i aleja kasztanowców.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News