Mury Miejskie w Pyrzycach to zabytek historyczny i architektoniczny, który warto zobaczyć podczas wizyty kemperem w tym malowniczym mieście. Zostały wybudowane w XIV wieku, aby chronić mieszkańców przed najazdami.
Mury Miejskie w Pyrzycach są jednym z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Polsce. Stanowią świadectwo dawnej potęgi i bogactwa miasta, które było ważnym ośrodkiem handlowym i administracyjnym. Ich długość wynosi około 2 km, a wysokość sięga 10 metrów. Na murach zachowało się 19 baszt obronnych i trzy bramy: Szczecińska, Choszczneńska i Drawieńska. Każda z nich ma swój własny charakter i historię.
Pyrzyce to miasto o bogatej i długiej historii, które może się poszczycić jednym z najlepiej zachowanych zespołów murów obronnych na Pomorzu Zachodnim. Mury te powstawały w kilku etapach, od XIII do XVI wieku i były świadkami wielu oblężeń, najazdów i bitew.
Jego początki sięgają IX wieku, kiedy to na terenie obecnego miasta istniał gród plemienia Pyrzyczan, wymienionego przez Geografa Bawarskiego. W 1124 roku Pyrzyce były pierwszym grodem pomorskim, gdzie misjonarze z Bambergi pod przewodnictwem biskupa Ottona dokonali chrztu mieszkańców. W XIII wieku, w pobliżu grodu i podgrodzia, założono miasto lokacyjne na prawie magdeburskim, zasiedlone przez kolonistów niemieckich. Miasto otrzymało owalny plan z dwiema ulicami głównymi i obszernym rynkiem w centrum.
Wraz z rozwojem miasta rosła też potrzeba jego ochrony przed zagrożeniami zewnętrznymi. Pyrzyce leżały bowiem przy granicy z Marchią Brandenburską, która często atakowała Pomorze Zachodnie. Dlatego też już w XIII wieku rozpoczęto budowę umocnień w postaci wału, fosy i kamiennego muru. Mury te miały około 2000 metrów długości i 7-9 metrów wysokości. Do miasta prowadziły dwie bramy: od północy Szczecińska, a od południa Bańska. Obie bramy były potrójnie umocnione wieżami i gardzielami. Wzdłuż muru rozmieszczono 46 czatowni, z których niektóre zostały później rozbudowane i nadbudowane w baszty.
W XIV i XV wieku mury obronne były podwyższane i wzmacniane cegłą. Powstały też nowe baszty: Sowia, Lodowa, Prochowa, Pijacka, Śpiącej Królewny i Mnisza. Baszty te pełniły rolę strażniczą, magazynową lub prochowni. W XVI wieku, w związku z rozwojem artylerii, system obronny został rozbudowany o basteje, bastiony i szańce. W tym czasie Pyrzyce miały najnowocześniejsze umocnienia na Pomorzu Zachodnim.Mury pyrzyckie nie zostały zdobyte przez żadnego najeźdźcę do 1574 roku. Wtedy to miasto poddało się wojskom brandenburskim po kilkumiesięcznym oblężeniu. W następnych stuleciach mury straciły swoje znaczenie obronne i były stopniowo niszczone lub adaptowane na cele gospodarcze lub mieszkalne.
Część wałów została splantowana lub zamieniona na promenadę, a fosy zasypano lub założono w nich ogrody działkowe. Niektóre fragmenty muru zostały wyburzone lub przebite furami dla ruchu pieszego. Przedbramia obu bram zostały rozebrane w XVIII i XIX wieku.
W czasie II wojny światowej mury pyrzyckie zostały uszkodzone przez bombardowania. Zniszczone zostały Brama Szczecińska i Baszta Mnisza, a także górne kondygnacje baszt i Bramy Bańskiej. Po wojnie mury zostały odbudowane i odrestaurowane.
Obecnie stanowią zabytek klasy zerowej i są pod ochroną konserwatorską. Mury pyrzyckie są też atrakcją turystyczną, która przyciąga wielu zwiedzających. Można je podziwiać z zewnątrz lub wejść na niektóre baszty i bramy, gdzie znajdują się ekspozycje muzealne lub punkty widokowe.
Spacerując po murach, można podziwiać piękne widoki na starówkę i okolicę. Można też zwiedzić Muzeum Regionalne, które mieści się w jednej z baszt. Tam można dowiedzieć się więcej o historii i kulturze Pyrzyc oraz obejrzeć ciekawe eksponaty. Mury Miejskie w Pyrzycach to atrakcja turystyczna, która z pewnością zainteresuje każdego, kto lubi odkrywać przeszłość i podziwiać zabytki.Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!