artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Mrągowo – miasto trzech jezior
  fot. mazury24.eu Mrągowo – miasto trzech jezior

Mrągowo – miasto trzech jezior

Czas czytania 4 minuty

Mrągowo to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast na Mazurach, które słynie z festiwali muzycznych, zabytkowej architektury i malowniczych jezior. Jeśli planujesz wycieczkę do tego urokliwego miasteczka na Mazurach, oto kilka atrakcji, które warto zobaczyć w Mrągowie.

Stare Miasto

Spacerując po Starym Mieście, możesz podziwiać oryginalną zabudowę z XIX i XX wieku, która przetrwała wojnę i upływ czasu. Niektóre budynki mają ciekawą historię i funkcję, np. budynek sądu, który był dawniej siedzibą gestapo, czy budynek policji, który był urzędem skarbowym. Na uwagę zasługuje też neorenesansowy ratusz z 1912 roku, który mieści Muzeum Warmii i Mazur, gdzie można dowiedzieć się więcej o historii i kulturze regionu.

Kościół ewangelicki

Jednym z najstarszych zabytków w Mrągowie jest kościół ewangelicki z 1680 roku, który jest świadkiem zmian wyznaniowych na Mazurach. Kościół ma barokowy wystrój i bogate wyposażenie, m.in. ołtarz główny z 1694 roku, ambonę z 1695 roku i organy z 1728 roku. W kościele znajduje się też tablica upamiętniająca Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza, patrona miasta i wybitnego językoznawcy.

Cerkiew prawosławna

Kolejnym przykładem różnorodności religijnej w Mrągowie jest cerkiew prawosławna pw. Świętych Cyryla i Metodego, która została wybudowana w 1991 roku na miejscu dawnego kościoła katolickiego. Cerkiew ma charakterystyczną kopułę i krzyż prawosławny na szczycie. Wnętrze cerkwi jest bogato zdobione ikonami, freskami i złotymi detalami.

ReklamaMrągowo – miasto trzech jezior 1
Cmentarze wielowyznaniowe

Mrągowo ma też trzy cmentarze reprezentujące różne wyznania: ewangelicki, prawosławny i katolicki. Każdy z nich ma swój klimat i historię. Na cmentarzu ewangelickim można znaleźć nagrobki dawnych mieszkańców miasta, np. rodziny Jaenike, która miała duży wpływ na rozwój Mrągowa. Na cmentarzu prawosławnym można podziwiać piękne krzyże i ikony. Na cmentarzu katolickim można odwiedzić groby znanych osobistości, np. Wojciecha Kilara, kompozytora muzyki filmowej.

Wieża Bismarcka

Wieża to pomnik Bismarcka z 1913 roku, który został przekształcony w taras widokowy po II wojnie światowej. Wieża ma 21 metrów wysokości i znajduje się na wzgórzu Jaenike, skąd roztacza się piękna panorama na miasto i jeziora. Wieża jest otwarta dla zwiedzających w sezonie letnim.

Jezioro Magistrackie i "Wyrzeźbione Miasto"

Jezioro Magistrackie to niewielkie jezioro położone w centrum miasta, które jest popularnym miejscem spacerów i odpoczynku. Wokół jeziora znajduje się park z fontanną i galerią kamiennych rzeźb pod gołym niebem, zwana "Wyrzeźbionym Miastem". Rzeźby przedstawiają postacie związane z historią i kulturą Mrągowa, np. Mrongowiusza, Bismarcka, kowboja czy żaglowiec.

Jezioro Czos i Amfiteatr

Jezioro Czos to największe i najbardziej znane jezioro w Mrągowie, które przyciąga turystów i mieszkańców swoimi atrakcjami. Nad jeziorem znajduje się promenada z licznymi kawiarniami, restauracjami i sklepami. Można też skorzystać z tramwaju wodnego, który kursuje po jeziorze w sezonie letnim. Na brzegu jeziora wznosi się też imponujący amfiteatr, który może pomieścić 7 tysięcy widzów. To tutaj odbywają się słynne festiwale muzyczne, np. Piknik Country, Festiwal Kultury Kresowej czy Festiwal Kabaretów.

ReklamaMrągowo – miasto trzech jezior 2
To tylko niektóre z atrakcji, które warto zobaczyć w Mrągowie. Miasto ma też wiele innych ciekawych miejsc, np. XIX-wieczne kamienice, źródełko miłości, molo i skwer Jana Pawła II czy pomnik patrona miasta Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza. Mrągowo to idealne miejsce na spędzenie urlopu na Mazurach, pełne historii, kultury i pięknej przyrody.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News