artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Mosty w Stańczykach
  fot. mazury24.eu Mosty w Stańczykach

Mosty w Stańczykach

Czas czytania 2 minuty

Podróżując po Mazurach warto zajechać do miejscowości o nazwie Stańczyki. Tam zobaczymy imponujące pozostałości ciekawej architektury komunikacji kolejowej w północnej części Mazur. To najwyższe tego typu obiekty w Polsce.

W miejscowości Stańczyki możemy podziwiać potężne wiadukty nieczynnej linii kolejowej Gołdap – Żytkiejmy na odcinku 31 km. Co ciekawe, oba mosty nawiązują do rzymskich akweduktów.

Obiekty, zaprojektowane przez architektów z Włoch, powstały w latach 1912-1918 i mają konstrukcję żelbetową, pięcioprzęsłową o równych łukach. Są dla siebie bliźniacze.

Konstrukcja mostów charakteryzuje się doskonałymi proporcjami. Filary natomiast ozdobione są elementami wzorowanymi na rzymskich akweduktach w Pont du Gard i dlatego są nazywane „Akweduktami Puszczy Rominckiej”.

Mosty w Stańczykach są jednymi z najwyższych tego typu obiektów w Polsce (długość to 200 metrów a wysokość dochodzi do 36 metrów). Przecinając dolinę rzeki Błędzianki, były częścią potężnej magistrali kolejowej łączącej Czersk z Litwą.

Obiekty nie ucierpiały w czasie działań II wojny światowej. Jednak wycofująca się z tych terenów Armia Czerwona zdemontowała tory. Tak pozostało już do dziś.

Mosty teraz stanowią bardzo ciekawą atrakcję turystyczną. Możemy się zatrzymać na znajdującym się obok obiektów polu biwakowym i skorzystać z platformy widokowej.

Oba obiekty wpisano do rejestru zabytków.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News