artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Morskie Oko – górskie jezioro
  fot. pixabay.com Morskie Oko – górskie jezioro

Morskie Oko

Czas czytania 4 minuty

Morskie Oko to największe i najbardziej znane jezioro tatrzańskie, położone w Dolinie Rybiego Potoku, u stóp Mięguszowieckich Szczytów. Jego nazwa pochodzi od niemieckiego tłumaczenia i oznacza "Oko Morza". W Morskim Oku występują naturalnie pstrągi, a niedawno zauważono tu także bobra.

Morskie Oko to miejsce niezwykłe i magiczne, które zachwyca swoim pięknem o każdej porze roku. Jest to obowiązkowy punkt na mapie każdego miłośnika gór i przyrody.

Aby dotrzeć do Morskiego Oka, należy udać się na Palenicę Białczańską, gdzie znajduje się płatny parking i wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Stąd prowadzi asfaltowa droga (szlak czerwony), którą można pokonać pieszo lub skorzystać z usług konnych pojazdów zaprzęgowych (fasiągów).

Po drodze można podziwiać malownicze Wodogrzmoty Mickiewicza oraz Dolinę Białej Wody z widokiem na Gerlach - najwyższy szczyt Tatr. Można także skorzystać z kilku leśnych skrótów, które urozmaicają trasę. Po około 2,5 godziny marszu dociera się do Włosienicy, gdzie znajduje się końcowy przystanek fasiągów, bufet i toalety. Stąd już tylko kilkanaście minut dzieli nas od Morskiego Oka.

Nad brzegiem jeziora znajduje się Schronisko PTTK Morskie Oko, które oferuje noclegi i wyżywienie dla turystów. Schronisko ma bogatą historię i jest jednym z najstarszych w Tatrach. Zostało wybudowane w latach 1874-1876 przez Towarzystwo Tatrzańskie i początkowo nosiło nazwę Schroniska nad Morskim Okiem imienia Cesarza Franciszka Józefa I.

ReklamaMorskie Oko 1
W 1908 roku schronisko zostało rozbudowane i przemianowane na Schronisko imienia hrabiego Władysława Zamoyskiego. Obecnie schronisko ma 77 miejsc noclegowych w pokojach 2, 3, 4 i 6-osobowych oraz sali wieloosobowej. Do dyspozycji gości jest także jadalnia, bufet, sala kominkowa i taras widokowy.

Morskie Oko jest doskonałą bazą wypadową do dalszych wycieczek po Tatrach Wysokich. Stąd można udać się na Rysy - najwyższy szczyt polskich Tatr (2499 m n.p.m.), Czarny Staw pod Rysami - drugie co do wielkości jezioro tatrzańskie (21,2 ha) lub Szpiglasowy Wierch - jeden z najpiękniejszych szczytów w Tatrach (2172 m n.p.m.).

Można także przejść przez Świstówkę Roztocką do Doliny Pięciu Stawów Polskich - największego systemu jeziornego w Tatrach (łączna powierzchnia 34,6 ha) lub zejść do Doliny Roztoki i zwiedzić tamtejsze atrakcje, takie jak Wodogrzmoty Rohacza czy Jaskinia Mroźna.

Co warto zobaczyć w okolicy Morskiego Oka? Oto kilka propozycji.

Czarny Staw pod Rysami - to drugie co do wielkości jezioro tatrzańskie, położone na wysokości 1583 m n.p.m. Jest to idealne miejsce na odpoczynek po wejściu na Morskie Oko, ponieważ jest mniej uczęszczane i oferuje piękne widoki na szczyty Rysy, Mięguszowieckie Szczyty i Żabią Grań.

Rysy - to najwyższy szczyt polskich Tatr, osiągający 2499 m n.p.m. Jest to wymagająca, ale bardzo satysfakcjonująca wspinaczka, która nagradza widokiem na całe Tatry, a nawet Słowację i Węgry. Wejście na Rysy zajmuje około 3 godzin z Czarnego Stawu pod Rysami i wymaga dobrej kondycji i sprzętu turystycznego.

ReklamaMorskie Oko 2
Schronisko PTTK nad Morskim Okiem - to najstarsze schronisko górskie w Polsce, otwarte w 1874 roku. Jest to doskonałe miejsce na nocleg lub posiłek, ponieważ oferuje ciepłą atmosferę, smaczną kuchnię i komfortowe pokoje. Schronisko jest otwarte przez cały rok i ma 77 miejsc noclegowych.

Sarnia Skała - to charakterystyczna skała o wysokości 1377 m n.p.m., znajdująca się nad Morskim Okiem. Jest to łatwy i przyjemny szlak, który prowadzi przez las i łąki, a zakończony jest platformą widokową, z której można podziwiać panoramę Tatr. Sarnia Skała jest także dobrym punktem obserwacyjnym dla zwierząt, takich jak sarny, kozice czy niedźwiedzie.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News