artykuły

PRZEWODNIK PO POLSCE
Morskie Oko – górskie jezioro
  fot. Wikipedia Morskie Oko – górskie jezioro

Morskie Oko

Podhale to nie tylko Zakopane ale również wysoko położone jezioro górskie, i to chyba najsłynniejsze w Polsce czyli Morskie Oko. Przy okazji warto namówić wszystkich na pieszy spacer do tego górskiego akwenu i nie korzystać z jazdy bryczką.

Morskie Oko położone jest w górnych partiach Doliny Rybiego Potoku stanowiącej część walnej Doliny Białki.

Trasę do Morskiego Oka rozpoczynamy s Palenicy Białczańskiej. Samochód możemy zostawić na płatnym parkingu. Dotrzemy tu również busem z Zakopanego.

Musimy kupić bilet wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego i wybrać jedną z najpopularniejszych tras turystycznych w Tatrach.

Warto ruszyć pod górę pieszo po drodze podziwiając przepiękne widoki górskiej natury. Wędrując dalej asfaltową drogą, mijamy drewniany budynek, w którym otwarto wystawę poświęconą historii słynnego sporu o Morskie Oko. Docieramy do Wodogrzmotów Mickiewicza. Dzięki malowniczym wodospadom jest to miejsce bardzo atrakcyjne i popularne wśród turystów. Na pobliskiej polance znajdują się drewniane ławy ze stołami oraz toalety.

Po kilkunastu minutach od krzyżówki szlaków docieramy do Schroniska PTTK im. Stanisława Staszica nad Morskim Okiem.

Jesteśmy na miejscu. Morskie Oko jest największym jeziorem w Tatrach. Jego długość wynosi 862 m, szerokość 568 m, a głębokość 51,4 m. Jest jeziorem karowym (cyrkowym) o pochodzeniu polodowcowym.

Położone jest na wysokości 1395 m n.p.m., nieco poniżej Schroniska PTTK,  w górnej części Doliny Rybiego Potoku, u stóp najwyższych tatrzańskich szczytów, które wznoszą się ponad 1000-metrowymi ścianami ponad jego taflę.

Z północnego brzegu jeziora rozpościerają się piękne, wysokogórskie widoki. Na północny zachód widać między innymi Opalony Wierch i Miedziane, na południowy zachód – Mnicha i Cubrynę, na południe – Mięguszowieckie Szczyty, Kazalnicę, Wołowy Grzbiet, Wołową Turnię, Żabią Turnię Mięguszowiecką, Żabiego Konia, na południowy wschód Rysy, Niżnie Rysy, Kopę Spadową, Żabi Mnich, a na wschód – Żabi Szczyt Niżni, Żabią Czubę oraz Siedem Granatów.

Lokalizacja, kempingi w okolicyJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW