artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Meczet w Kruszynianach
  fot. wikipedia.org Meczet w Kruszynianach

Meczet w Kruszynianach

Czas czytania 4 minuty

Właśnie na Podlasiu mamy wyjątkową okazję zwiedzić zabytkowy meczet – czyli świątynię wyznawców islamu w Polsce. Jest to najstarszy tego typu obiekt w naszym kraju.

Meczet w Kruszynianach jest jednym z dwóch drewnianych meczetów znajdujących się w Polsce, które są świadectwem wielowiekowej historii i kultury Tatarów polskich. Zlokalizowany jest w malowniczej wsi Kruszyniany, położonej w województwie podlaskim, na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej.

Kruszyniany, malownicza wieś położona na Podlasiu, skrywa w sobie jedną z najcenniejszych pereł architektonicznych i kulturowych Polski - drewniany meczet, będący świadectwem wielowiekowej obecności Tatarów na polskich ziemiach.

Historia obiektu sięga XVII wieku, kiedy to Tatarzy zostali osiedleni na tych terenach przez króla Jana III Sobieskiego za ich zasługi wojenne. Meczet w Kruszynianach, podobnie jak większość tatarskich meczetów, został zbudowany z drewna i jest przykładem unikatowej architektury sakralnej. Charakterystycznymi elementami są m.in. drewniana minaret oraz bogato zdobiona mihrab i mimbar.

Jego architektura nawiązuje do podlaskich cerkwi i kościółków, co jest wynikiem współpracy lokalnych rzemieślników z tatarskimi budowniczymi. Drewniana konstrukcja, zielone wieże z półksiężycami na szczycie oraz prostota formy sprawiają, że meczet harmonijnie wpisuje się w krajobraz Podlasia.

Wchodząc do środka, odwiedzający muszą zostawić obuwie w małym przedsionku, aby boso przekroczyć próg sali głównej. Wnętrze zdobią kolorowe dywany, a przestrzeń podzielona jest zgodnie z tradycją na część męską i żeńską. To miejsce nie tylko modlitwy, ale również spotkań i dialogu międzykulturowego.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Jest nie tylko miejscem kultu religijnego, ale także ważnym centrum kulturalnym dla społeczności tatarskiej. Regularnie odbywają się tu wydarzenia promujące tradycje i dziedzictwo Tatarów, takie jak festiwale kultury tatarskiej czy warsztaty kulinarne.

Wizyta w meczecie w Kruszynianach to nie tylko okazja do poznania historii Tatarów polskich, ale także do doświadczenia gościnności i otwartości tej społeczności. Meczet jest otwarty dla zwiedzających, a miejscowi Tatarzy chętnie dzielą się swoją kulturą i tradycją.

Warto również odwiedzić znajdujący się nieopodal cmentarz muzułmański - mizar. Jest to miejsce spoczynku wielu pokoleń Tatarów polskich, gdzie najstarsze groby datowane są na XVIII wiek.

Kruszyniany to także okazja do poznania tatarskiej kuchni. Tradycyjne potrawy takie jak pierogi z baraniną czy kołduny można skosztować w lokalnych gospodarstwach agroturystycznych.

Odwiedzając tą miejscowość, można doświadczyć wyjątkowej atmosfery wzajemnego szacunku i dialogu między różnymi wyznaniami i kulturami. Jest to przykład współistnienia i harmonii, który pozostaje aktualny przez wieki.

Podsumowując, meczet w Kruszynianach to miejsce o bogatej historii i kulturze, które warto odwiedzić nie tylko ze względów religijnych czy turystycznych, ale również jako przykład unikalnego dziedzictwa narodowego.

Zwiedzając meczet należy przestrzegać pewnych reguł.

Jest to obiekt sakralny, a więc należy zachować należytą powagę. Przed wejściem do meczetu należy zdjąć obuwie - nakaz religijny. Osobom pod wpływem alkoholu wstęp do meczetu jest zabroniony - nakaz religijny.

ReklamaMeczet w Kruszynianach 2
Wewnątrz meczetu zabrania się robienia zdjęć, słuchania muzyki i spożywania alkoholu. Przebywając wewnątrz meczetu proszę stosować się do poleceń przewodnika.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News