artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Mały Wersal – Pałac Kawalerów
  fot. Wikipedia Mały Wersal – Pałac Kawalerów

Mały Wersal – Pałac Kawalerów

Czas czytania 4 minuty

Pałac Kawalerów w Świerklańcu to zabytkowa rezydencja, która była świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych i kulturalnych. Zbudowany na początku XX wieku w stylu francuskiego neobaroku, pałac służył jako miejsce pobytu dla znamienitych gości, w tym cesarza Wilhelma II, który przyjeżdżał tu na polowania. Obecnie pałac jest hotelem i restauracją, a także miejscem organizacji imprez okolicznościowych i kulturalnych.

Pałac Kawalerów powstał w latach 1903-1906 na zlecenie Guido Henckela von Donnersmarcka, właściciela majątku w Świerklańcu. Obiekt miał być domem dla kawalerów, czyli nieżonatych mężczyzn z otoczenia Donnersmarcka, którzy towarzyszyli mu w podróżach i polowaniach. Budynek był także przeznaczony dla podejmowania wysokich gości, zwłaszcza cesarza Wilhelma II, który był bliskim przyjacielem Donnersmarcka i często odwiedzał Świerklaniec.

Projekt pałacu wykonał niemiecki architekt Ernest von Ihne, znany z budowy Zamku Cesarskiego w Poznaniu i renowacji Zamku Królewskiego na Wawelu. Pałac został zaprojektowany w stylu francuskiego neobaroku, nawiązując do XVIII-wiecznej architektury Wersalu. Ma symetryczną fasadę z trójkątnym frontonem, na którym wyryto napis "Memento vivere" (Pamiętaj o życiu). Na elewacji znajduje się również kartusz z herbem rodu Henckel von Donnersmarcków. Pałac ma dwie kondygnacje i poddasze, a jego dach jest pokryty łupkiem.

Wnętrza były urządzone z dużym przepychem i komfortem. Znalazły się tu cenne meble, obrazy, rzeźby, amerykańskie wanny Royal, podłogi z dębowego parkietu, posadzki z marmuru i centralne ogrzewanie. W obiekcie znajdowały się także sale balowe, jadalne, bilardowe i biblioteka. Wszystkie pomieszczenia były bogato zdobione stiukami, boazeriami i lustrami.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Pałac Kawalerów był częścią większego zespołu pałacowo-parkowego w Świerklańcu, który obejmował także główny pałac Donnersmarcków (zwany Małym Wersalem lub Śląskim Wersalem), kościół św. Anny, oranżerię, stajnie, basen i fontanny. Zespół otaczał 185-hektarowy park w stylu francuskim, zaprojektowany przez Petera Josepha Lennégo.

Pałac Kawalerów był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych i kulturalnych. W latach 1906-1918 gościł tu cesarz Wilhelm II i jego świta podczas polowań na terenie Świerklańca. Cesarz był pod wrażeniem piękna pałacu i parku, a także hojności Donnersmarcka. Podczas jednej z wizyt cesarz nadał Donnersmarckowi tytuł książęcy.

W latach 1924-1937 obiekt był siedzibą przewodniczącego Komisji Mieszanej dla Górnego Śląska Felixa Calondera, który nadzorował podział Górnego Śląska między Polskę a Niemcy po plebiscycie. W pałacu odbywały się także spotkania i negocjacje międzynarodowe.

W czasie II wojny światowej obiekt został częściowo zniszczony przez działania wojenne. Po wojnie pałac został odrestaurowany i przejęty przez Skarb Państwa. W latach 1946-2015 pełnił funkcję ośrodka szkoleniowego dla górnictwa, a także hotelu i restauracji. W pałacu organizowano także imprezy kulturalne, takie jak koncerty, wystawy i spektakle.

W 2015 roku gmina Świerklaniec zdecydowała się na zmiany organizacyjne w zarządzaniu pałacem. Część hotelowa została zamknięta, a część restauracyjna została wynajęta prywatnemu przedsiębiorcy. W 2018 roku zakończyła się modernizacja portyku wejściowego pałacu, która została dofinansowana przez Metropolitalny Fundusz Solidarności.

ReklamaMały Wersal – Pałac Kawalerów 2
Obecnie pałac Kawalerów jest nadal miejscem organizacji imprez okolicznościowych i kulturalnych, a także atrakcją turystyczną dla zwiedzających. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego i podlega ochronie konserwatorskiej.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News