artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Makita 01.06-30.06 Sebastian
Łysa Góra – miejsce bardzo tajemnicze
  fot. wikipedia.org Łysa Góra – miejsce bardzo tajemnicze

Łysa Góra – miejsce owiane tajemnicą

Region Gór Świętokrzyskich znany jest z wielu legend i ludowych podań. Nie inaczej jest z Łysą Górą, gdzie znajduje się wiele bardzo ciekawych rzeczy do obejrzenia. Nie należy również mylić tego szczytu z Łysicą. Różnica jest znaczna.

Na Łysiej Górze miało znajdować się religijne centrum Słowian. Czczono tu bóstwa Lelum i Polelum w dawnej świątyni, po której już dziś nie ma śladów. Teraz na jej  szczycie znajduje się Opactwo Benedyktynów, w którym przechowane są relikwie Krzyża św. Stąd Górę nazywano Święty Krzyż, a region - Góry Świętokrzyskie.

W tutejszej krypcie mają być złożone zmumifikowane szczątki księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, słynnego pogromcy Kozaków z XVII wieku, którego opisywał Henryk Sienkiewicz w "Ogniem i mieczem". 

Sama Łysa Góra to szczyt o wysokości 594 m n.p.m., położony we wschodniej części pasma Łysogór w Nowej Słupi.  Rozpoczyna się tu niebieski szlak turystyczny prowadzący do Pętkowic.

Przez górę przechodzi szlak turystyczny czerwony Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego z Gołoszyc do Kuźniaków.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy