artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Lubań – wspaniałe, piastowskie miasto
  fot. wikipedia.org Lubań – wspaniałe, piastowskie miasto

Lubań – uciera nosa całemu światu

Urokliwe śląskie miasteczko - Lubań, kusi swoim klimatem, historią oraz wspaniałymi zabytkami wartymi odwiedzenia. Znajduje się zaledwie 45 km na południowym zachodzie od Jeleniej Góry. Warto sprawdzić dlaczego właśnie Lubań podobno "uciera nosa całemu światu".

Luboń do stare, śląskie miasto, które szczyci się miejskimi prawami od 1268 roku. Początkowo rządzili nim piastowscy książęta śląscy. Wkrótce jednak dostał się pod panowanie czeskie. 

Lubań bogacił się dzięki produkcji sukna i tekstyliów, później zyskał ważną rolę jako węzeł kolejowy oraz ośrodek naprawy taboru kolejowego. Warto dodać, że w tym rejonie przed wojną liczne linie kolejowe były zelektryfikowane, co stanowiło rzadkość w ówczesnej Europie. 

Na początku XX wieku rozwinęła się na dużą skalę produkcja chustek do nosa, które eksportowano do wielu krajów. Tak powstało hasło reklamowe głoszące, że „Lubań uciera nosa całemu światu”.

Co warto w Lubaniu zobaczyć?

Najciekawszym zabytkiem miasta jest renesansowy ratusz w Lubaniu. Budynek ucierpiał na skutek licznych pożarów oraz zniszczeń wojennych, jednak został odbudowany. Warto zwrócić uwagę na portale, zegar, wieżę oraz sklepienia wewnątrz.

Zabytkowy ratusz jest nie tylko siedzibą muzeum prezentującego historię miasta i okolic, ale również wyroby okolicznych rzemieślników oraz związane z regionem, m.in. szkło z widokami pobliskiego Świeradowa.

Warto również zwrócić uwagę na smukłą wieżę Kramarską, której nazwa pochodzi od średniowiecznych kramów, w których prowadzili handel miejscowi kupcy. To już jedyna pozostałość po dawnym budynku starszego ratusza.

Na rynku stoi także replika kamiennego pocztowego słupa dystansowego z 1725 roku. W dawnych czasach słupy te informowały pocztylionów o odległościach między różnymi miastami oraz czasie, w jakim można je pokonać.

Kolejnym godnym uwagi zabytkiem Lubania jest neogotycki kościół pw. Trójcy Świętej z wysoką na 63 m wieżą. Ołtarz główny zdobi monumentalny obraz przedstawiający Trójcę autorstwa Eduarda von Engertha, dyrektora Praskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Inne zabytki świadczące o dawnej świetności Lubania to: cylindryczna wieża Bracka (siedziba oddziału muzeum, obecnie w remoncie), interesujący i imponujący rozmiarem dom Pod Okrętem (dawny magazyn płócien o kształcie przypominającym nieco odwrócony kadłub, z kamiennym wizerunkiem okrętu) oraz przysadzisty Dom Solny z XVI wieku, zbudowany z kamieni bazaltowych, pełniący dawniej również funkcje obronne.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy