artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Lubań – wspaniałe, piastowskie miasto
  fot. wikipedia.org Lubań – wspaniałe, piastowskie miasto

Lubań – uciera nosa całemu światu

Czas czytania 4 minuty

Urokliwe śląskie miasteczko - Lubań, kusi swoim klimatem, historią oraz wspaniałymi zabytkami wartymi odwiedzenia. Znajduje się zaledwie 45 km na południowym zachodzie od Jeleniej Góry. Podczas podróży kamperem po Śląsku warto sprawdzić, dlaczego właśnie Lubań podobno "uciera nosa całemu światu".

Luboń warto zwiedzić. To do stare, śląskie miasto, które prawa miejskie posiada od 1268 roku. Początkowo rządzili nim piastowscy książęta śląscy. Wkrótce jednak dostał się pod panowanie czeskie. Nie ma w tym niczego dziwnego – śląskie miasta często przechodziły „z kraju do kraju”.

Lubań należał do miast zasobnych. Mieszczanie tego śląskiego miasta bogacili się dzięki produkcji sukna i tekstyliów. Następnie powstał tu ważny dla Śląska węzeł kolejowy, a także tu zlokalizowano ośrodek naprawy taboru kolejowego. O ważności tego miasta może świadczyć fakt, że większość linii kolejowych w regionie Lubania było zelektryfikowanych. To zaś było rzadkim zjawiskiem w ówczesnej Europie.

No dobrze, ale skąd wzięło się powiedzenie, że Lubań „uciera nosa całemu światu”?

Otóż już na początku XX wieku rozwinęła się na dużą skalę produkcja chustek do nosa, które właśnie z Lubania eksportowano do wielu krajów całego świata. Stąd właśnie wzięło się to powiedzenie, które nawiązuje do tego, że ludzie z różnych krajów wycierają nos w chusteczki z Lubania.

Co warto w Lubaniu zobaczyć?

Najciekawszym zabytkiem miasta jest renesansowy ratusz. Niestety budynek ucierpiał na skutek licznych pożarów oraz zniszczeń wojennych. Został odbudowany. Jeśli staniecie przed tym budynkiem, zwróćcie uwagę na ciekawe portale, zegar ratuszowy, wieżę oraz sklepienia wewnątrz budynku.

ReklamaSródtekstowy YT PC
W tym zabytkowym ratuszu mieści się regionalne muzeum, które prezentuje ciekawą historię miasta i regionu. Zobaczymy tu również wyroby lokalnych rzemieślników – między innymi szkło z widokami pobliskiego Świeradowa.

Warto również zwrócić uwagę na Wieżę Kramarską. Zastanawia Was jej nazwa? Pochodzi od średniowiecznych kramów, w których prowadzili handel miejscowi kupcy. To już jedyna pozostałość po dawnym budynku starszego ratusza.

Na rynku starego miasta w Lubaniu warto również obejrzeć replikę kamiennego pocztowego słupa dystansowego, który pochodzi z 1725 roku. Kiedyś takie słupy informowały pocztylionów o odległościach między różnymi miastami oraz czasie, w jakim można je pokonać.

Koniecznie też, podczas pobytu w Lubaniu, zajrzyjcie do neogotyckiego kościół pw. Trójcy Świętej. Budynek posiada charakterystyczną, wysoką na 63 metry wieżą. Ołtarz główny zdobi monumentalny obraz przedstawiający Trójcę autorstwa Eduarda von Engertha, dyrektora Praskiej Akademii Sztuk Pięknych.

To jednak nie wszystkie zabytki tego śląskiego miasta Koniecznie obejrzyjcie tu również: cylindryczną wieżę Bracka (siedziba oddziału muzeum, obecnie w remoncie), imponujący rozmiarem dom Pod Okrętem (dawny magazyn płócien o kształcie przypominającym nieco odwrócony kadłub, z kamiennym wizerunkiem okrętu) oraz przysadzisty Dom Solny z XVI wieku, zbudowany z kamieni bazaltowych, pełniący dawniej również funkcje obronne.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News