artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Leśniczówka Pranie
  fot. mazury24.eu Leśniczówka Pranie

Leśniczówka Pranie

Czas czytania 3 minuty

Jeśli Mazury są poezją, to natchnienie do wspaniałych, mazurskich strof płynie z  tego miejsca. Oto Leśniczówka Pranie - mazurska stolica poezji, która kultywuje tradycje i pamięć o poecie Konstantym Idelfonsie Gałczyńskim.

W mazurskich lasach, nad brzegiem pięknego jeziora – zaczyna się to jak bajka, i tak tu możemy się poczuć. Niczym pośrodku leniwie snującej się mazurskiej opowieści. Znajdziemy tu niewielką leśniczówkę z 1880 roku, w której później zamieszkał znany polski poeta Konstanty Idelfons Gałczyński. Obiekt położony w Puszczy Piskiej nad jeziorem Nidzkim.

Obecnie leśniczówka to muzeum artysty oraz miejsce wielu ważnych, ogólnopolskich wydarzeń kulturalnych.

Poeta po raz pierwszy pojawił się tu w 1950 roku. Tak zauroczył się krajobrazem mazurskim, że przyjeżdżał tu przez kolejne trzy lata i planował osiąść na stałe. W tym miejscu powstało wiele ważnych utworów Gałczyńskiego.

Niestety poeta nie zdążył zrealizować tych planów, ponieważ zmarł w 1953 r. W 1980 r. w budynku leśniczówki utworzono jego muzeum. Można tu zobaczyć miejsce wypoczynku i pracy poety oraz wiele pamiątek z nim związanych.

W Praniu, w lipcu i sierpniu odbywają się koncerty muzyki poważnej i piosenki literackiej, wystawy, spotkania autorskie, recytacje poezji. Spotkać i usłyszeć można tu znakomitych artystów polskiej estrady, którzy licznie odwiedzają obiekt.

Dojazd do leśniczówki jest możliwy od strony lądu i wody (jezioro Nidzkie) wyłącznie własnym środkiem lokomocji (leśniczówka jest położona 200 metrów od drogi łączącej Ruciane-Nidę z Karwicą, w odległości 8 km od Rucianego-Nidy).

ReklamaLeśniczówka Pranie 1
Pojazd należy zostawić na bezpłatnym parkingu i podejść do muzeum 150 metrów pieszo. Od strony wody istnieje możliwość bezpłatnego cumowania.

Terminy otwarcia Leśniczówki Pranie:

w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia oraz od 1 listopada do 31 grudnia - od środy do niedzieli (oprócz świąt)

w okresie od 1 maja do 30 czerwca oraz od 1 września do 31 października - od wtorku do niedzieli

w lipcu i w sierpniu – codziennie

godziny otwarcia 9.30 - 17.00

Cennik:

bilety normalne 6 zł

bilety ulgowe 4 zł

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News