artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord caravanssalon mtp TARGI 06.07-23.10 Sebastian
Zabytki i atrakcje w Łęczycy
  fot. Wikipedia Zabytki i atrakcje w Łęczycy

Łęczyca – co warto zwiedzić?

Miasto niezwykle ważne dla historii Polski i pełne wspaniałych zabytków. To tu przebywali polscy królowie, zapadały decyzje o losach naszego kraju. Tu w końcu, w pobliżu miasta rozegrała się słynna Bitwa pod Bzurą. Łęczyca słynie też z legendy o diable – Borucie. Jeśli będziecie podróżowali kamperem w tych okolicach, koniecznie zajedźcie do tego pięknego miasta.

Łęczyca - miasto ważne w historii naszego kraju, wielowiekowe, pełne wspaniałych zabytków. Na każdym kroku obcujemy tu z dziejami naszego państwa.

Co warto obejrzeć w Łęczycy?

Zamek Królewski w Łęczycy

Twierdza powstała połowie XIV wieku, za sprawą inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Jej celem była obrona polskiej granicy przez zbrojnymi działaniami Zakonu Krzyżackiego. Najczęściej przebywali w zamku w Łęczycy królowie: Władysław Jagiełło i Kazimierz Jagiellończyk. To właśnie tu w 1409 roku Władysław Jagiełło podjął decyzję o pomocy Litwie w wojnie z Zakonem Krzyżackim. Rok później pod Łęczycą grupowały się polskie wojska, gdy ruszały na wielką wojnę z Zakonem i bitwę pod Grunwaldem.

Potop szwedzki oraz rozbiórka murów dokonywana w XIX wieku doprowadziły zamek do ruiny. W 1949 roku otwarta została stała ekspozycja muzealna. Natomiast w latach 1964 – 1975 doszło do kompleksowej odbudowy zamku.

Muzeum w Łęczycy

Muzeum w Łęczycy mieści się w zamku z XIV wieku. Placówka gromadzi w swoich zbiorach ponad 12 tysięcy przedmiotów związanych z przeszłością miasta i regionu łęczyckiego. Mamy tu działy: archeologii, historii, etnografii, sztuki i przyrody. Na uwagę zasługują eksponaty z pobliskiego grodziska łęczyckiego (VIII – XII wiek).

ReklamaŚródtekstowy Dethleffs 21.09-02.10 Sebastian
Mury obronne miasta

Mury obronne miasta powstały mniej więcej w tym samym czasie, co łęczycki zamek. Inicjatorem wzmocnienia miasta był król Kazimierz Wielki. Długość murów miejskich wynosiła 1150 m, a ich wysokość ok. 7 m. Do miasta prowadziły od północy i południa dwie bramy: „poznańska” i „krakowska”. Do dziś dotrwała wieża obronna przy ul. Kościelnej, która została przebudowana na dzwonnicę kościoła św. Andrzeja. Natomiast w 1603 r. do systemu obrony miasta dodano Klasztor i Kościół Panien Norbertanek.

Kościół i Klasztor oo. Bernardynów

Budowa kościoła i klasztoru Bernardynów rozpoczęła się w roku 1631. Wnętrze obiektu ma wystrój rokokowy, pochodzący z drugiej połowy XVIII wieku. Na dziedzińcu zobaczymy figurę Matki Bożej z 1855 roku. W XVIII wieku odbywały się tu sejmiki wojewódzkie. Klasztor popadł w niełaskę zaborców po Powstaniu Styczniowym w 1864 r. Zakonnicy powrócili do Łęczycy dopiero w 1946 roku.

Archikolegiata Łęczycka p.w. Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego w Tumie

Kościół powstał w 1161 roku. Do połowy XVI wieku miały tu miejsce zjazdy książęce i synody kościelne. W 1180 roku odbył się tu zjazd z udziałem polskich książąt dzielnicowych. Historycy wskazują, że to mógł być pierwszy sejm w Polsce. Świątynia wielokrotnie ulegała zniszczeniu, ale zawsze była odbudowywana.

Na przełomie XX i XXI wieku kościołowi przywrócono zewnętrzny romański wygląd, pozostawiając w jej wnętrzu dominujące cechy gotyckie.

ReklamaŚródtekstowy 2 Prenumerata 21.09-02.10
Ratusz Miejski w Łęczycy

Ratusz miejski został wybudowany w latach 1787-1790 w stylu klasycystycznym. Projektantem był architekt królewski Jakub Kubicki. Na początku XX stulecia w wyniku gruntownej modernizacji  - dokonano obniżenia dachu, dodano balkon, gzymsy z nowym profilem - zatracił praktycznie pierwotny wygląd. Budynek na początku XXI wieku został poddany modernizacji, która przywróciła mu cechy klasycystyczne.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy