artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Lębork – miasto historii i przyrody
  fot. Wikipedia Lębork – miasto historii i przyrody

Lębork – miasto historii i przyrody

Czas czytania 3 minuty

Ciekawa historia, sporo zabytków i mnóstwo przyrody. Lębork, zlokalizowany między Wejherowem a Słupskiem to miasto, które warto odwiedzić podczas podróży kamperem po Pomorzu. Zwłaszcza jeśli lubicie zwiedzać średniowieczne zabytki i obcować z przepiękną przyrodą.

Lębork i położona tuż obok Łeba, zapraszają turystów i kuszą swoimi urokami. Mamy więc tu średniowieczne zabytki, przepiękna, nadmorska plaża w Łebie oraz przyroda. Słowińskiego Parku Narodowego. To właśnie tu mamy do czynienia z prawdziwym przyrodniczym fenomenem – czyli ruchomymi wydmami.

Nie będzie zaskoczenia, jeśli powiemy, że historia Lęborka sięga czasów średniowiecza, a konkretnie czasów Zakonu Krzyżackiego. Lębork znajduje się na słynnej, historycznej trasie szlaku Pomorskiej Drogi Św. Jakuba.

Przyjeżdżając kamperem do Lęborka koniecznie zwróćcie uwagę na XIV-wieczne mury obronne oraz baszty. Obecnie to tylko skromne resztki fortyfikacji, które kiedyś ciągnęły się na długość ponad 1200-metrowych. Tuż obok Lęborka warto zwrócić uwagę na pozostałości zamku krzyżackiego z basztami. Tu znajduje się również XIV-wieczny kompleks, dawna siedziba krzyżackiego wójta.

Najważniejszym zabytkiem Lęborka na Pomorzu jest sanktuarium św. Jakuba z 1345 r. Do dziś zachwyca swoją architekturą oraz XVIII-wiecznym tabernakulum wykonanym z kości słoniowej. Obecnie ten ceglany, gotycki kościół to siedziba zakonu franciszkanów.

Kiedy już nasyciliśmy się historycznym, klimatycznym Lęborkiem, warto ruszyć na wyprawę w kierunku Bałtyku i Słowińskiego Parku Narodowego. Po drodze koniecznie zajrzyjcie do wsi o nazwie Poraj, gdzie możecie obejrzeć ponad stuletni pałac, W miejscowości Charbrowo natkniemy się na pałac z 1660 r. Kolejny pałac, z XVI wieku znajduje się w Nowęcinie.

ReklamaLębork – miasto historii i przyrody 1
Warto również dotrzeć do jeziora Łebsko, to trzeci tego typu największy akwen w Polsce. Można również spacerować Mierzeją Łebską, która oddziela to jezioro od morza. W rezerwacie Mierzei Sarbskiej zobaczycie ruchome, dość wysokie wydmy.

W dalszej podróży po ziemi lęborskiej koniecznie zajrzyjcie do Łeby – to niewielka nadmorska miejscowość, która kusi odwiedzających świetną infrastrukturą turystyczną. Miejsca noclegowe znajdziemy w wielu hotelach, pensjonatach, apartamentach. Zadowalająca jest również szeroka baza gastronomiczna.

Dlaczego warto zajechać kamperem do Łeby? Przede wszystkim dla lokalizacji tej miejscowości. Od północy mamy Bałtyk, od wschodu graniczy z jeziorem Sarbsko, a od zachodu mamy natomiast jezioro Łebsko i Słowiński Park Narodowy.

Łeba to nie tylko pięknie położony, nadmorski kurort turystyczny, ale również dawny port rybacki oraz przystań jachtowa.

Łeba z pewnością zapewni szereg atrakcji dla dzieci oraz dorosłych. Mamy tu wydmy, park oraz piękną, szeroką plażę, na której możemy odpoczywać, opalać się i kąpać w morzu.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News