artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Lanckorona – tam królowie przebywali
  fot. Wikipedia Lanckorona – tam królowie przebywali

Lanckorona

Czas czytania 3 minuty

Niewiele jest w Polsce takich wiosek, które po prostu zachwycają. Nie tylko swoim pięknym położeniem w otoczeniu natury, ale również swoją zabudową i architekturą. Koniecznie, podczas wyprawy kamperem po regionie Małopolski, zajedźcie do królewskiej wsi Lanckorona.

Dlaczego Lanckoronę można określić jako wieś królewska? Z prostego powodu. W tej miejscowości często i chętnie przebywali królowie Polski – Kazimierz Wielki oraz Władysław Jagiełło. Do tego wioska jest niezwykle malownicza i klimatyczna.

Jeśli chcecie tu trafić podczas wyprawy kamperem, musicie skierować się do Kalwarii Zebrzydowskiej. Lanckorona znajduje się zaledwie 5 kilometrów od tego małopolskiego miasteczka i jest przepięknie położona na zboczach Góry Lanckorońskiej.

Lanckorona praktycznie mogłaby nie istnieć. Otóż w 1869 r. wieś nawiedził olbrzymi pożar. Jednak zabudowania miejscowości po tej tragedii odbudowano. Powstały wówczas, podczas odbudowy po pożarze, charakterystyczne, drewniane domki – które dziś stanowią wyróżnik wsi.

Jeśli już dotrzemy do Lanckorony, pozostawmy kampera na parkingu lub innym miejscy do tego odpowiednim i ruszcie na lanckorońską starówkę. Tam obejrzycie właśnie te XIX-wieczne, drewniane, niewielkie i klimatyczne domki

Co ciekawe, rynek w Lanckoronie nie jest płaskim placem, wznosi się ku górze. Na jego końcu znajdziemy zabytkowy kościół. Przy świątyni znajdziemy liczne, kolorowe, niewielkie, drewniane domki. Wiele z nich wyposażonych zostało w drewniane podcienie. To tu właśnie, w dawnych wiekach, odbywał się handel w Lanckoronie.

ReklamaŚródtekstowy 1 Camper Ride Paris Roubaix
Jak przystało na królewską wieś, w Lanckoronie istniał niegdyś zamek gotycki. Powstał w XIV wieku, a budował go tu król Kazimierz Wielki – budowniczy polskiego systemu obronnego. Obecnie to już niestety ruiny, do których można dotrzeć idąc wąską uliczką, za kościołem, ciągle w górę.

Kościół Św. Jana Chrzciciela w Lanckoronie pochodzi, podobnie jak zamek, z XIV wieku. Jednak obecny swój kształt architektoniczny obiekt zyskał w XVI wieku.

W jednej z kolorowych, drewnianych chat z XIX-wieku, którą znajdziemy przy ul. Piłsudskiego, mieści się niewielkie muzeum regionalne. Prezentowany jest tu miejscowy folklor i zabytkowe eksponaty związane z Lanckoroną.

Fenomenem tej miejscowości jest także ciekawy festiwal kulturalny, który odbywa się pod nazwą „festiwalu aniołów” w grudniu – zawsze przed świętami Bożego Narodzenia. Wówczas rynek Lanckorony zmienia się w anielską scenę dla przebierańców, którzy biorą udział w targach smaku, koncertach, warsztatach.

Festiwal Anioł w Miasteczku odbywa się przed Świętami Bożego Narodzenia i idealnie wpasowuje się w klimat tego wyjątkowego momentu w roku.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy