artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Krzywa Wieża w Toruniu
  fot. wikipedia.org Krzywa Wieża w Toruniu

Krzywa Wieża w Toruniu

Czas czytania 4 minuty

Krzywa wieża w Toruniu to jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych atrakcji turystycznych tego miasta. Jest to średniowieczna baszta obronna, która swoją nazwę zawdzięcza znacznemu odchyleniu od pionu. Jak powstała ta niezwykła budowla i jakie historie się z nią wiążą?

Krzywa Wieża została wybudowana pod koniec XIII wieku jako część systemu murów obronnych Torunia. Była to prosta, 15-metrowa baszta, która miała za zadanie chronić miasto przed atakami z zewnątrz. Baszta ta posiadała pierwotnie tylko trzy ściany, a czwarta była niedokończona i otwarta od strony miasta. Przez otwory w bocznych ścianach przebiegał ganek strażniczy, łączący ją z murami obronnymi, a brak ściany wewnętrznej ułatwiał wciąganie amunicji.

W XIV wieku obiekt rozbudowano o kolejne trzy piętra, co zwiększyło jej wysokość do 30 metrów. Wtedy też prawdopodobnie doszło do jej pochylenia, spowodowanego przez niestabilny grunt pod fundamentami. Baszta osiadła na piaszczysto-gliniastym podłożu i przechyliła się o około 1,5 metra na bok. Obecnie jej odchylenie wynosi 5 stopni i 13 minut.

W XVIII wieku straciła swoje znaczenie obronne i została przebudowana na więzienie dla kobiet. W tym celu dobudowano czwartą ścianę, wyrównano stropy i wygospodarowano cele. W XIX wieku służyła jako kuźnia i mieszkanie dla rusznikarza, który zajmował się wyrobem i naprawą broni. W tym czasie zmieniono również dach baszty z wysokiego i spadzistego na płaski.

ReklamaKrzywa Wieża w Toruniu 1
W XX wieku baszta stała się miejscem działalności kulturalnej i artystycznej. W latach 60. mieściły się w niej różne stowarzyszenia kulturalne, takie jak Polskie Stowarzyszenie Jazzowe czy Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne. W latach 70. i 80. była siedzibą klubu studenckiego "Od Nowa". W latach 90. pełniła w końcu funkcję kawiarni i sklepu z pamiątkami.

Obecnie zabytkowym obiektem zarządza Toruńska Agenda Kulturalna i jest ona dostępna dla zwiedzających. Wewnątrz można obejrzeć wystawy poświęcone historii i legendzie Krzywej Wieży oraz podziwiać widok na Stare Miasto z ganku strażniczego.

Legenda o Krzywej Wieży

Oprócz historycznej wersji powstania Krzywej Wieży istnieje również romantyczna legenda, która tłumaczy jej niecodzienny kształt. Według tej legendy, na toruńskim zamku mieszkało dwunastu rycerzy Zakonu Krzyżackiego, którzy zobowiązani byli do życia w celibacie i służenia Bogu i Kościołowi.

Jednak jeden z nich był przystojnym młodzieńcem, który zakochał się w pięknej córce bogatego kupca toruńskiego. Młodzi spotykali się potajemnie w zaułkach miasta, nie bacząc na zakonne śluby i obyczaje. Niestety, ich romans został odkryty przez Radę Miasta i innych zakonników, którzy uznali to za wielki skandal i hańbę.

Za karę, dziewczynę zbił katem 25 razy, a rycerza skazano na wybudowanie wieży tak krzywej, jak jego życie odbiegało od zasad zakonnych. Rycerz więc zabrał się do pracy i stworzył wieżę, która była odchylona od pionu o 1,5 metra. Wieża ta miała być codziennym przypomnieniem o jego winie i hańbie.

ReklamaKrzywa Wieża w Toruniu 2
Nie wiadomo, co stało się z nieszczęśliwymi kochankami. Niektórzy mówią, że rycerz zmarł z rozpaczy, a dziewczyna wyszła za mąż za innego. Inni twierdzą, że uciekli razem z miasta i żyli długo i szczęśliwie. Jedno jest pewne - Krzywa Wieża w Toruniu jest symbolem miłości, która przetrwała próbę czasu i przeciwności losu.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News