Czy warto podczas kamperowej wyprawy po Roztoczu odwiedzić miasto Krasnystaw? Jesteśmy przekonani, że jeśli tu przyjedziecie nie będziecie rozczarowani. Krasnystaw nie tylko zaskoczy Was wieloma wspaniałymi zabytkami, ale również…piramidą!
Już samo położenie tego roztoczańskiego miasta wskazuje, że możemy liczyć na udaną wyprawę. Krasnystaw znajduje się bowiem w otulinie Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego. Leży dodatkowo u zbiegu dwóch rzek - Wieprza i Żółkiewki.
Warto też wiedzieć, że całe miasto jest jakby muzeum na świeżym powietrzu. Zachowała się bowiem charakterystyczna zabudowa staromiejska, która tradycyjnie otacza kwadratowy rynek. Mamy tu też liczne zabytki, które świadczą o bogatej przeszłości miasta.
Krasnystaw to miasto wielowiekowe. Pierwsze zapiski o istnieniu tego miasta pochodzą z początku XIII wieku.
Jednym z najcenniejszych zabytków miasta jest barokowy kościół św. Franciszka Ksawerego. Sakralny obiekt pochodzi z przełomu XVII i XVIII w. Warto również odwiedzić Muzeum Regionalne, które znajduje się w budynku dawnego kolegium jezuitów. Kolejne ciekawe miejsce to zabytkowy poaugustiański zespół kościelno-klasztorny.
Warto również obejrzeć budynek dawnego sejmiku wybudowany w 1923 r. Teraz to siedziba władz miasta.
Ciekawostką jest fakt, że „klęczące drzewo z Krasnegostawu” w 2018 roku otrzymało tytuł polskiego Drzewa Roku. To 66-letni klon jesionolistny. Samo drzewo jest również ciekawe, jak krasnostawskie zabytki. Opadające ku ziemi, następnie wznoszące się ku niebu symbolizuje nadzieję, która nie pozwala się poddawać mieszkańcom tego uroczego miasta.
Warto Krasnystaw odwiedzić w sierpniu, ponieważ wtedy miasto jest gospodarzem Ogólnopolskiego Święta Chmielarzy i Piwowarów Chmielaki Krasnostawskie.Również okolice tego miasta na Roztoczu są niezwykle interesujące. Od południowego wschodu Krasnystaw sąsiaduje bowiem ze Skierbieszowskim Parkiem Krajobrazowym. To niezwykle malowniczy teren porozcinany wąwozami i jarami.
W pobliskiej miejscowości Krupe możemy obejrzeć ruiny renesansowego zamku Orzechowskich, który został wybudowany tu pod koniec XVI wieku. Po twierdzy pozostały głównie wysokie mury z otworami okiennymi oraz fragmenty bastei i ślady po fosach.
Jak to z zamkami bywa i z tą twierdzą związana jest legenda o duchu postaci w kontuszu pojawiającej się w mgliste wieczory. Mówi się, że jest to strażnik pilnujący skarbów, które zostały tutaj gdzieś ukryte.
Niedaleko Krasnegostawu wznosi się zagadkowy obiekt o kształcie piramidy – to najstarszy tego typu budynek w Polsce. To kaplica grobowa położona na zalesionym wzgórzu w miejscowości Krynica. Obiekt o wysokości niemal 20 metrów wybudowano prawdopodobnie w XVII wieku.
To mauzoleum zawiera kryptę wewnętrzną. Do środka nie wejdziemy, ponieważ wejście blokuje krata. Jest to miejsce spoczynku zamożnego kalwina Piotra Orzechowskiego, właściciela zamku w miejscowości Krupe.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!