artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - ACSI
Kraków – historyczna stolica Polski
  fot. pixabay.com Kraków – historyczna stolica Polski

Kraków – historyczna stolica Polski

Czas czytania 6 minut

Ruszamy kamperem do Krakowa i teraz pojawia się pytanie – co zwiedzać? Wawel, Kazimierz, starówka. Na oglądanie tej dawnej stolicy Polski koniecznie musicie zarezerwować sobie kilka dni. Jeden weekend z pewnością nie wystarczy. Naprawdę warto.

Umówmy się, że na zwiedzanie Krakowa jeden weekend to stanowczo za mało. Jeśli wybieracie się do tego dawnego, królewskiego miasta, koniecznie zarezerwujcie na poznanie uroków miasta przynajmniej tydzień. Będzie co oglądać.

Poniżej przedstawimy to, co w Krakowie koniecznie warto obejrzeć.


Wawel

Wawel przez wiele wieków był stolicą naszego kraju i siedzibą polskich królów. Zamek Królewski – w okresie panowania królów: Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta. To dawny gotycki pałac przebudowano na renesansową rezydencję, ze wspaniałym dziedzińcem arkadowym.

Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława. To właśnie tam znajduje się słynny Dzwon Zygmunt, a w podziemiach możemy obejrzeć, udostępnione dla zwiedzających, Groby Królewskie.

Smocza Jama –koniecznie tam zajrzyjcie, jeśli podróżujecie kamperem z dziećmi. Z tym miejscem wiążą się legenda o słynnym Smoku Wawelskim. Nic więc w tym dziwnego, że obok wejścia do jaskini stoi zionący ogniem smok, właściwie jego replika. U podnóża wzgórza wawelskiego ciągną się malownicze Bulwary Wiślane. To wymarzone miejsce na spacery alejkami i ścieżkami rowerowymi.

Rynek Główny

Na Rynku Głównym, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, koniecznie musicie zobaczyć przepiękne zabytki architektury: kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, Sukiennice oraz Wieżę Ratuszową. Hejnał z Wieży Mariackiej, grany co godzinę, jest słynnym wyróżnikiem miasta.

ReklamaKraków – historyczna stolica Polski 1
Główny plac miejski, który wytyczony został podczas lokacji miasta, w 1257 rok ma kształt kwadratu. Jego boki sięgają nawet około 200 metrów długości. Warto wiedzieć, że był to największy plac średniowiecznej Europy. W 1978 roku krakowski plac miejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co ciekawe z każdej pierzei rynku wiodą trzy ulice.

Warto również obejrzeć zabytkowe budynki, które znajdują się na Rynku Głównym - Ratusz, Sukiennice i kościół Mariacki. Od 1898 roku możemy tu podziwiać pomnik Adama Mickiewicza.

Kościół św. Wojciecha

Świątynia stoi na Rynku Głównym. Historia kościoła sięga aż X wieku, kiedy kazania głosił w tym miejscu św. Wojciech. Co ciekawe, fragmenty muru znajdują się obecnie niemal dwa metry pod poziomem chodnika. To kiedyś był poziom Rynku.

Kościół Mariacki

Obecna bryła kościoła, pochodzi z drugiej połowy XIV wieku, ze słynnymi dwiema wieżami - jedną niższą, drugą zaś wyższą. Ta wyższa wznosi się na wysokość 81 metrów wysokości. To właśnie z niej strażnik miejski wypatrywał pożarów czy zbliżających się do miasta obcych wojsk. Na tej wieży grał hejnał. Niższa wieża o wysokości 69 metrów wysokości mieści w sobie pięć dzwonów. Jeden z nich pochodzi z XV wieku.

Wewnątrz kościoła koniecznie musicie obejrzeć słynny ołtarz główny, stworzony przez Wita Stwosza. Dzieło powstawało w latach 1477-1489. Warto zwrócić też uwagę na XIX-wieczną polichromię, dzieło Jana Matejki i jego uczniów.

ReklamaŚT2 - motorshow 06.02-07.04
Sukiennice w Krakowie

Sukiennice to najstarsze centrum handlowe Krakowa. Pierwsze tego typu budynki powstały w XIII wieku. To tu odbywał się handel miejski, gdzie kupcy mogli sprzedawać swoje towary. Obecnie na parterze znajdują się stoiska, w których kupić można różnorodne pamiątki.

Wieża ratuszowa

Po dawnym Ratuszu Miejskim z 1300 roku, czyli siedzibie władz Krakowa, pozostała jedynie wieża ratuszowa. Wieża ma wysokość 70 metrów. W jej podziemiach znajdowała się niegdyś Piwnica Świdnicka, w której napić się można było piwa i wina. Obok niej znajdowały się więzienie i izba tortur.

Ulica Floriańska

Z Rynku koniecznie udajcie się na spacer ulicą Floriańską. Zaczyna się przy północno-wschodnim narożniku Rynku Głównego i pochodzi z 1257 roku. Przez lata zmieniały się budynki, które przy niej stały – na początku były gotyckie, później ich styl ewoluował wraz ze zmieniającymi się epokami.

Brama Floriańska

Ulicą Floriańską dojdziemy do Bramy Floriańskiej, nazywaną również Bramą Chwały. Ma 34,5 metra wysokości i wzmianki o niej pojawiają się w dokumentach już z 1307 roku. Była jedną z siedmiu bram wjazdowych do Krakowa.

Barbakan

Budynek został wzniesiony w Krakowie latach 1498-1499. Jego celem miała być ochrona północnego odcinka fortyfikacji Krakowa, który jako jedyny nie był chroniony przez naturalną zaporę wodną. Barbakan połączony jest z Bramą Floriańską za pomocą tak zwanej „szyi”.

Kazimierz

Kazimierz – dawna, klimatyczna dzielnica Żydowska to miejsce pełne uliczek, zaułków i restauracji z tradycyjną żydowską kuchnią. Wielu artystów ma tu swoje pracownie. Dawniej było to osobne miasto, założone w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Miało chronić południowe granice Krakowa. Pod koniec XV wieku powstała tam, wydzielona murami, dzielnica żydowska. Od 1800 roku Kazimierz jest dzielnicą Krakowa.

Park Planty

Przepiękne są również Planty, które okalają Stare Miasto parkowym pierścieniem. Powstały w XIX wieku i zajęły miejsce średniowiecznej fortyfikacji, która została rozebrana. Zachowały się tylko nieliczne fragmenty murów: Brama Floriańska i Barbakan.

Na Plantach wybudowano fontanny, sadzawki, posadzono egzotyczne rośliny. Obecnie Planty podzielono na osiem ogrodów, łącznie mają około czterech kilometrów długości. To największy park miejski w Krakowie.

Zakrzówek

Jeżeli chcesz zobaczyć panoramę Krakowa, wybierz się na Zakrzówek. Znajdziesz tam też Skałki Twardowskiego. Legenda głosi, że powstały na skutek potężnego wybuchu w laboratorium słynnego czarnoksiężnika – stąd nazwa. Dziś to lubiane przez mieszkańców Krakowa tereny rekreacyjne, chętnie odwiedzane też amatorów wspinaczki.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News