artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Kopiec Kościuszki w Krakowie
  fot. flickr.com Kopiec Kościuszki w Krakowie

Kopiec Kościuszki w Krakowie

Czas czytania 3 minuty

Mało w Polsce mamy tego typu niezwykłych pomników wdzięczności i pamięci o dawnych bohaterach narodowych. Tym bardziej ciężko podobnego upamiętnienia wybitnej osoby szukać w Europie. Jeśli więc będziecie podróżowali kamperem do Krakowa, to koniecznie zobaczcie kopiec poświęcony Tadeuszowi Kościuszce. Zwłaszcza, że na kopiec można wejść oraz podziwiać z niego piękną panoramę Krakowa.

Kim był Tadeusz Kościuszko nikomu nie trzeba raczej przypominać. To wybitna postać w historii nie tylko Polski (Powstanie Kościuszkowskie) oraz Stanów Zjednoczonych (okres walki o niepodległość tego kraju z Wielką Brytanią).

Dlatego też postać Tadeusza Kościuszki jest odpowiednio upamiętniana w obu tych krajach. Ponieważ także dla Amerykanów Kościuszko jest postacią wybitną w ich dążeniach do niepodległości.

Kopiec jest wyjątkowym pomnikiem historycznym, ale również idealnym miejscem widokowym na panoramę Krakowa. Do tego, jeśli trafimy na doskonałą pogodę, możemy dojrzeć również Tatry.

Sam kopiec jest w pewnym sensie symboliczną mogiłą naszego narodowego bohatera - Tadeusza Kościuszki. O budowie zdecydowano już po upadku Insurekcji Kościuszkowskiej. W latach 1820 – 1823 wzniesiono w mieście kopiec ziemny na wzór wczesnośredniowiecznych kopców Krakusa i Wandy. Co ciekawe, w jego tworzeniu brali udział Polacy z trzech zaborów polskich ziem zajętych przez Rosję, Austrię i Prusy.

Miejsce to stało się dla Polaków pomnikiem pamięci i obrazem idei solidarnej walki „za naszą i waszą wolność”. Kopiec przypominał Polakom bohaterskie czasy i podnosił narodową dumę.Kopiec jednak długo nie był tylko pomnikiem pamięci o wielkim Polaku. Szybko okazało się, że Austriacy są zainteresowani jego militarnym wykorzystaniem. W połowie XIX wieku kopiec został przejęty przez zaborcze wojsko oraz wkomponowany w system fortyfikacji Twierdzy Kraków. Co prawda kopiec otoczono, jednak zdecydowano o udostępnieniu go społeczeństwu polskiemu.

ReklamaKopiec Kościuszki w Krakowie 1
Jak dotrzeć do Kopca Kościuszki w Krakowie?

Jeśli nie będziecie po Krakowie chcieli poruszać się kamperem, najlepiej dojechać tramwajem i od pętli tramwajowej na Salwatorze ruszyć ulicą bł. Bronisławy, przez wzgórze pamiętające początki osadnictwa Krakowa.  Po drodze będziemy przechodzili obok willowego osiedla z początku XX wieku oraz cmentarz Salwatorski, uznawany za najpiękniej usytuowaną nekropolię tego miasta. Spoczywa tu m.in. Stanisław Lem, znany na całym świecie polski pisarz.

Wstęp na Kopiec Kościuszki jest płatny. W cenie biletu możemy wejść na szczyt kopca – trochę zajmie czasu nam ten spacer oraz możemy zwiedzić ekspozycje stałe dotyczące Tadeusza Kościuszki oraz Krakowa.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News