artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Kopiec Kościuszki w Krakowie
  fot. flickr.com Kopiec Kościuszki w Krakowie

Kopiec Kościuszki w Krakowie

Kopiec Tadeusza Kościuszki w Krakowie. Miejsce pamięci poświęcone bojownikowi o niepodległość Polski i Stanów Zjednoczonych, popularny cel spacerów i znakomity punkt widokowy. Przy dobrej pogodzie widać z jego wierzchołka Tatry, odległe o 100 km.

Najpopularniejsza droga na kopiec wiedzie od pętli tramwajowej na Salwatorze ulicą bł. Bronisławy przez wzgórze pamiętające początki osadnictwa na terenie dzisiejszego Krakowa. Nazywane kiedyś Sikornikiem, wzniesienie nosi dziś imię norbertańskiej mniszki Bronisławy.

Po drodze mijamy willowe osiedle z początku XX wieku, założone zgodnie z ideą miasta-ogrodu, a także cmentarz Salwatorski, uznawany za najpiękniej usytuowaną nekropolię Krakowa. Jest tu pochowany m.in. Stanisław Lem, znany na całym świecie pisarz science fiction.

Sam kopiec – symboliczną mogiłę Tadeusza Kościuszki, bohatera zasłużonego najpierw w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, a następnie w obronie niepodległej Polski – usypano na wzór wczesnośredniowiecznych kopców Krakusa i Wandy. W jego budowie w latach 1820-1823 uczestniczyli Polacy z wszystkich trzech zaborów (ziem polskich zajętych przez Rosję, Austrię i Prusy pod koniec XVIII wieku). Miejsce pamięci szybko stało się odzwierciedleniem idei solidarnej walki „za naszą i waszą wolność”, przypominało Polakom bohaterskie czasy i dodawało otuchy.

W połowie XIX wieku kopiec został przejęty przez austriackie wojsko i włączony w system fortyfikacji Twierdzy Kraków, budowanych wewnątrz i wokół miasta. Obudowano go fortem, ale udostępniono społeczeństwu zgodnie z danym wcześniej poręczeniem.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Dziś, w niepodległej Polsce, w zabudowaniach wojskowych można oglądać wystawę stałą Kościuszko - bohater wciąż potrzebny.

Bilety - 20/15 zł, rodzinny 60/40 zł.

Bilety upoważniają do wejścia na kopiec i zwiedzania wystawy „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!