artykuły

PRZEWODNIK PO POLSCE
Kolejka na Kasprowy Wierch
  fot. pkl.pl Kolejka na Kasprowy Wierch

Kolejka na Kasprowy Wierch

To jedyna w Polsce wysokogórska kolej linowa. Dzięki niej droga na szczyt Kasprowego Wierchu, licząca 4291,59 metrów, trwa kilkanaście minut. Wagoniki kolejki przewożą jednorazowo nawet 60 osób zimą, latem 32 osoby.

Jadąc kolejką wysokogórską ponad tatrzańskimi dolinami możemy podziwiać wspaniałe widoki i dostarcza niezapomnianych wrażeń. Górna stacja kolejki jest położona na wysokości 1959 m.n.p.m (zaledwie 26 metrów poniżej wierzchołka Kasprowego Wierchu) i wraz z Obserwatorium Meteorologicznym stanowią najwyżej położone budynki w Polsce.

Kiedy dostaniemy się już kolejką na sam szczyt Kasprowego Wierchu, możemy podziwiać zapierające dech w piersiach górskie widoki. Znajdujemy się bowiem centralnie w środku pasma tatrzańskiego.

Możemy także rozpocząć pieszą wycieczkę – ze szczytu żółty szlak sprowadza turystów na Halę Gąsienicową, graniowy szlak czerwony prowadzi na wschód przez Beskid, Skrajną i Pośrednią Turnię na Świnicę, a na zachód – na Czerwone Wierchy.

Zimą możemy tu uprawiać wiele dyscyplin sportów zimowych. Oprócz kolei linowej do dyspozycji narciarzy są dwie koleje krzesełkowe w kotle Gąsienicowym i Goryczkowym.

Dla narciarzy przygotowanych jest łącznie 14 km tras narciarskich na naturalnym śniegu. Trasy w rejonie Kasprowego Wierchu posiadają homologacje FIS do rozgrywania zawodów.

Lokalizacja, kempingi w okolicyJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW