artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Ubezpieczenia 05.05-05.06 Sebastian
Kolegiata w Tumie.
  fot. Wikipedia Kolegiata w Tumie.

Kolegiata w Tumie

Kolegiata w Tumie - jedna z najpiękniejszych i najcenniejszych budowli romańskich w Polsce, a tym samym najważniejszy punkt Szlaku Romańskiego. To wspaniałe dziedzictwo narodowe, sięgające czasów tworzenia się polskiej państwowości, które koniecznie trzeba odwiedzić na swym turystycznym szlaku.

Kolegiata Łęczycka powstała już w XII wieku, najpewniej koło połowy tego stulecia, choć nie jest znana dokładna data jej budowy. Wiadomo natomiast, że konsekracja świątyni miała miejsce 21 maja 1161.

Wcześniej było tu opactwo benedyktynów założone prawdopodobnie w początkach XI wieku. W XII wieku zgromadzenie zakonne opuściło Tum (przeniesione do Mogilna), a budynki zostały rozebrane.

Pierwotnie była to budowla romańska z piaskowca i granitu, służąca również jako miejsce schronienia ludności w razie najazdu. Cechy obronne kolegiaty są widoczne do dzisiaj.

Kolegiata w Tumie była kościołem obronnym. Nie zdobyli jej Tatarzy w 1241 roku, ale w 1294 roku Litwini spalili kolegiatę, ludzi zamordowali lub uprowadzili w niewolę. Spłonęła również Łęczyca. W 1306 i 1331 roku kolegiatę w Tumie i Łęczycę atakowali Krzyżacy. Po tych najazdach kolegiata w Tumie przez kilkadziesiąt lat była w ruinie.

Odbudowa zacierała romański charakter budowli na rzecz stylu gotyckiego. Przebudowy miały miejsce również po pożarze w 1473 roku. Kolejny raz kolegiata został zniszczona przez szwedów w wojnie 1705 roku. Dość duża przebudowa na styl klasycystyczny miała miejsce w latach 1765-1785, z inicjatywy i na koszt prymasa Łubieńskiego. W tym czasie zbudowano również nieduży drewniany kościół św. Mikołaja.

Blisko kolegiaty w Tumie jest grodzisko i skansen Łęczycka Zagroda Chłopska, a obok Łęczyca i zamek królewski.

Kolegiatę warto zwiedzić, w jej wnętrzu czuje się historię. Gród w Tumie datowany jest na VI wiek, czasy jego świetności to IX-XIII wiek. W 1331 roku zdobyli go Krzyżacy i spalili. Grodzisko porzucono, a za czasów Kazimierza Wielkiego podjęto budowę zamku w Łęczycy.

Kolegiata znajduje się w miejscowości Tum koło słynnej Łęczycy. Dojedziesz tu drogą krajową nr 1, a następnie w Łęczycy musisz skręcić w drogę wojewódzką nr 703 w kierunku miejscowości Piątek (tej, gdzie znajduje się środek Polski), a następnie w miejscowości Kwiatkówek trzeba udać się na południe, czyli skręcić w prawo zgodnie z drogowskazem prowadzącym do kolegiaty.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy