artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Kolegiata w Tumie.
  fot. Wikipedia Kolegiata w Tumie.

Kolegiata w Tumie

Czas czytania 3 minuty

Kolegiata w Tumie zachwyca wszystkich miłośników historii Polski. Jeśli będziecie podróżowali kamperem w okolicach Łęczycy, koniecznie zajedźcie również tu. Takich zabytków w naszym kraju już jest coraz mniej.

Jesteśmy na ziemiach, które tworzyły praktycznie prapoczątek polskiej państwowości. Okolice Łęczycy, to praktycznie prapoczątki naszego kraju. Tu tworzyło się przyszłe państwo Polan i tu wznoszono pierwsze kościoły po decyzji Mieszka I o przyjęciu chrześcijaństwa i tym samym wprowadzenia plemiennego państwa Polan w krąg kultury europejskiej.

Istniejącym nadal zabytkiem i świadkiem tamtych czasów jest właśnie romańska kolegiata w Tumie - jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych budowli tej architektury w Polsce. To najważniejszy punkt wiodącego przez Polskę Szlaku Romańskiego.

Mamy więc tu do czynienia ze wspaniałym dziedzictwie naszej historii i kultury, sięgające czasów tworzenia się polskiej państwowości.

Początek budowy Kolegiaty w Tumie datuje się na XII wiek. Niestety dokładnej daty jej powstania nie znamy. Obiekt w Tumie został zaplanowany jako kościół obronny. Wiemy z dokumentów historycznych, że jej konsekracja miała miejsce 21 maja 1161. Na tym miejscu dużo wcześniej funkcjonowało opactwo benedyktynów, powstałe prawdopodobnie na początku XI wieku.

Blisko kolegiaty w Tumie znajdziemy kolejne historyczne obiekty warte obejrzenia - to stare grodzisko obronne oraz ciekawy skansen „Łęczycka Zagroda Chłopska”. Niedaleko stąd już mamy do zabytkowej Łęczycy oraz pięknego zamku królewskiego.

ReklamaKolegiata w Tumie 1
Do zabytkowej kolegiaty romańskiej w Tumie warto wejść, ponieważ jest dostępna do zwiedzania.  W jej wnętrzu na pewno poczujemy historię tego niezwykle ciekawego, niesamowitego miejsca. Tu czuć niemal namacalnie czasy kształtowania się naszego państwa.

Warto też wiedzieć, że znajdujący się obok gród w Tumie datowany jest na VI wiek. Natomiast czasy jego świetności przypadają na IX-XIII wiek. Kres tumskiemu grodzisku położyli w 1331 r. rycerze Zakony Krzyżackiego, którzy twierdzę oblegli, zdobyli i spalili. Dopiero inicjatywa króla Polski, Kazimierza Wielkiego doprowadziła do budowy zamku obronnego w Łęczycy.

Do Tumu koło Łęczycy dotrzemy drogą krajową nr 1. W Łęczycy należy skręcić w drogę wojewódzką nr 703 w kierunku miejscowości Piątek. W miejscowości Kwiatkówek trzeba skręcić w prawo zgodnie z drogowskazem prowadzącym do kolegiaty.

Na pewno warto tu dotrzeć podczas podróży kamperem po kraju, jeśli jesteście miłośnikami historii i uwielbiacie zwiedzać wszelkiego rodzaju zabytki – na pewno nie będziecie zawiedzeni.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News