artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Klimatyczne Żarki
  fot. Wikipedia Klimatyczne Żarki

Klimatyczne Żarki

Czas czytania 5 minut

Żarki to miasto położone w województwie śląskim, w powiecie myszkowskim, na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Miasto ma bogatą historię, sięgającą średniowiecza i wiele ciekawych zabytków i atrakcji turystycznych.

Żarki zostały założone przez księcia opolskiego Władysława II na szlaku handlowym prowadzącym z Bytomia przez Siewierz do Lelowa i Krakowa. Ówczesne miasteczko położone było najprawdopodobniej na wzgórzu, w miejscu, gdzie do dzisiaj rośnie kilkusetletnia lipa "Baba" i stoją ruiny kościoła św. Mikołaja. Prawa miejskie Żarki uzyskały przed 1382 rokiem, a w 1406 roku zostały przeniesione z prawa polskiego na prawo średzkie przez króla Władysława Jagiełłę. W 1466 roku miasto miało już zamek obronny, który bronił się przed najazdem husytów. W 1556 roku miasto otrzymało przywilej na organizację targu i trzech jarmarków rocznie. W 1620 roku Mikołaj Koryciński rozpoczął budowę dworu obronnego, który zachował się do dziś.

W XVII wieku miasto ucierpiało w wyniku pożarów, zarazy i wojen. W 1664 roku doszło do wielkiego pożaru, który strawił większość zabudowy. W XVIII wieku miasto odbudowało się i rozwijało gospodarczo dzięki produkcji sukna i handlowi. W 1827 roku ludność żydowska stanowiła około 27% mieszkańców. W XIX wieku w mieście powstały zakłady metalowe i maszynowe Piotra Steinkellera, które produkowały m.in. maszyny rolnicze.

W 1869 roku Żarki utraciły prawa miejskie za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym. Podczas II wojny światowej miasto było miejscem zbrodni hitlerowskich. W 1939 roku Niemcy rozstrzelali 104 mieszkańców. W 1941 roku utworzyli getto dla ludności żydowskiej, która liczyła około 3500 osób. W 1942 roku Żydzi zostali wywiezieni do obozu zagłady w Treblince lub rozstrzelani na miejscowym cmentarzu. W 1944 roku grupa partyzantów Armii Ludowej dokonała akcji konfiskaty kartek żywnościowych o wartości 100 tysięcy marek.

ReklamaKlimatyczne Żarki 1
W 1949 roku Żarki odzyskały prawa miejskie i stały się siedzibą gminy miejsko-wiejskiej. Po wojnie miasto rozwijało się głównie dzięki przemysłowi metalowemu i spożywczemu. Obecnie miasto jest także ośrodkiem turystycznym i kulturalnym.

Zabytki i atrakcje turystyczne

Żarki mają wiele zabytków i atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć.

Dwór obronny Korycińskich z XVII wieku, który jest jednym z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Polsce. Dwór ma charakterystyczną wieżę z blankami i otoczony jest fosą. Obecnie mieści się tu Muzeum Dawnych Rzemiosł, gdzie można zobaczyć wystawy poświęcone historii miasta i regionu, a także warsztaty rzemieślnicze.

Kościół parafialny pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej z XVIII wieku, który jest przykładem barokowej architektury sakralnej. Kościół ma bogate wnętrze z ołtarzem głównym, amboną i chrzcielnicą z XVIII wieku, a także organami z XIX wieku.

Zespół klasztorny oo. Bernardynów z XVII-XVIII wieku, który składa się z kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu i klasztoru. Kościół ma barokową fasadę i wnętrze z ołtarzem głównym i bocznymi z XVIII wieku, a także obrazem Matki Bożej Leśniowskiej z XVII wieku, który jest celem pielgrzymek.

Ruiny zamku w Żarkach z XV-XVI wieku, który był siedzibą rodu Myszkowskich. Zamek był często niszczony i odbudowywany, a ostatecznie został opuszczony w XVIII wieku. Do dziś zachowały się fragmenty murów obronnych, baszty i bramy.

ReklamaKlimatyczne Żarki 2
Stary Młyn w Żarkach z XIX wieku, który jest przykładem drewnianej architektury przemysłowej. Młyn był czynny do lat 70. XX wieku, a obecnie jest udostępniony do zwiedzania. Można tu zobaczyć oryginalne urządzenia i maszyny młyńskie.

Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej w Leśniowie, które jest jednym z najstarszych i najważniejszych miejsc kultu maryjnego w Polsce. Sanktuarium składa się z kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z XIV-XVIII wieku i kaplicy Matki Bożej Leśniowskiej z XVII wieku. W kaplicy znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Leśniowskiej z XIV wieku, który według legendy został znaleziony na drzewie przez pasterzy.

Rezerwat przyrody "Segiet" w Żarkach-Letnisku, który jest jednym z najpiękniejszych rezerwatów Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Rezerwat obejmuje obszar 32 ha i chroni cenne formy skalne, roślinność i zwierzęta. Można tu podziwiać m.in. skały o nazwach: Segiet, Iglica, Diabelski Kamień czy Wielbłąd.

Park Jurajski w Żarkach-Letnisku, który jest parkiem rozrywki dla dzieci i dorosłych. Park oferuje m.in. ścieżkę edukacyjną z modelami dinozaurów, park linowy, plac zabaw, mini zoo, labirynt czy kino 5D.

Żarki to miasto pełne historii, kultury i przyrody. To idealne miejsce dla osób szukających ciekawych i różnorodnych atrakcji turystycznych.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News