Jeśli szukacie ciekawego miejsca do zwiedzania podczas podróży kamperem po Polsce, które łączy w sobie bogatą historię, piękną architekturę i urokliwy krajobraz, to z pewnością zainteresuje Was Klasztor w Gościkowie-Paradyżu. To dawne opactwo cysterskie, które powstało w XIII wieku i przez wieki było ważnym ośrodkiem życia religijnego i kulturalnego na ziemiach Wielkopolski, Śląska i zachodniej Europy.
Obecnie jest siedzibą Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz Muzeum Paradyskiego.
Klasztor w Gościkowie-Paradyżu jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych zabytków architektury sakralnej w Polsce. Został założony w XIII wieku przez cystersów, którzy nadali mu nazwę Raj Matki Bożej. Przez wieki był ważnym ośrodkiem życia religijnego, kulturalnego i gospodarczego na ziemiach Wielkopolski, Śląska i Brandenburgii. Obecnie jest siedzibą Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej i Muzeum Paradyskiego.
Początki klasztoru sięgają 1230 roku, kiedy to Mikołaj Bronisz, wojewoda poznański, ufundował w Gościkowie klasztor dla cystersów, którzy mieli się tu osiedlić z położonego w Brandenburgii Lehnina. Cystersi byli zakonem reformatorskim, który powstał we Francji w XII wieku i głosił powrót do surowej reguły św. Benedykta. Charakteryzowali się prostotą życia, pracą fizyczną i modlitwą. Zajmowali się rolnictwem, rybołówstwem, pszczelarstwem i piwowarstwem. Budowali swoje klasztory z dala od miast i zamków, wśród lasów i łąk.
Cystersi po przybyciu do Gościkowa zmienili nazwę miejscowości na Paradisus Sanctae Mariae, czyli Raj Matki Bożej, co później spolszczyło się na Paradyż. Nazwa ta odzwierciedlała piękno i spokój otoczenia, a także nawiązywała do patronki zakonu - Najświętszej Maryi Panny. Cystersi otrzymali od fundatora i innych możnych liczne dary i przywileje, dzięki czemu ich majątek ziemski szybko się powiększał. W XIV wieku opactwo posiadało ponad 16 tysięcy hektarów ziemi oraz liczne wsie, folwarki, młyny i stawy.W latach 1270-1290 cystersi zbudowali murowany kościół i klasztor w stylu gotyckim.
Obecnie Klasztor w Gościkowie-Paradyżu zachwyca swoją architekturą, która łączy elementy gotyku i baroku. Składa się z kościoła i czteroskrzydłowego klasztoru otoczonego murem obronnym z bramami i basztami.
Kościół jest trójnawową bazyliką z transeptem i prostokątnym prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Nawa główna jest wyższa od bocznych i nakryta sklepieniem kolebkowym z lunetami. Nawy boczne są nakryte sklepieniami krzyżowymi. Transept jest nakryty sklepieniem kolebkowym z lunetami, a prezbiterium.
Największym skarbem jest kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Marcina, który jest jednym z najpiękniejszych przykładów sztuki barokowej w Polsce. Wnętrze kościoła zdobią bogate polichromie, rzeźby, ołtarze i obrazy, a także cenne zabytki ruchome, takie jak monstrancja z XV wieku czy relikwiarz św. Bernarda z Clairvaux. W kościele znajduje się także cudowny obraz Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich, który jest celem licznych pielgrzymek.
Oprócz kościoła warto również zwiedzić krużganki klasztorne, które otaczają czworoboczny dziedziniec. Krużganki są ozdobione malowidłami przedstawiającymi sceny z życia cystersów oraz herbami opatów i fundatorów klasztoru. W krużgankach znajdują się także wejścia do innych pomieszczeń klasztornych, takich jak refektarz, kapitularz czy sala opacka. W tych wnętrzach można podziwiać cenne meble, naczynia liturgiczne, rękopisy i książki z zakonnej biblioteki.Klasztor w Gościkowie-Paradyżu jest położony w malowniczym otoczeniu nad rzeką Paklicą. Na terenie klasztoru znajdują się także dawne ogrody klasztorne, które są doskonałym miejscem na spacer i odpoczynek. W ogrodach można podziwiać starodrzew, stawy, fontanny i rzeźby. W pobliżu klasztoru znajduje się także wiejski park krajobrazowy z aleją lipową i pomnikiem przyrody - dębem szypułkowym o obwodzie ponad 7 metrów.
Klasztor w Gościkowie-Paradyżu to miejsce nie tylko piękne, ale i inspirujące. To tutaj można poczuć ducha cysterskiego zakonu, który łączył pracę z modlitwą i nauką. To tutaj można poznać historię i kulturę regionu oraz odkryć własną duchowość.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!