artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - ubezpieczenia pojazd zza granicy
Klasztor w Gościkowie-Paradyżu
  fot. Wikipedia Klasztor w Gościkowie-Paradyżu

Klasztor w Gościkowie-Paradyżu

Czas czytania 4 minuty

Jeśli szukacie ciekawego miejsca do zwiedzania podczas podróży kamperem po Polsce, które łączy w sobie bogatą historię, piękną architekturę i urokliwy krajobraz, to z pewnością zainteresuje Was Klasztor w Gościkowie-Paradyżu. To dawne opactwo cysterskie, które powstało w XIII wieku i przez wieki było ważnym ośrodkiem życia religijnego i kulturalnego na ziemiach Wielkopolski, Śląska i zachodniej Europy.

Obecnie jest siedzibą Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz Muzeum Paradyskiego.

Klasztor w Gościkowie-Paradyżu jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych zabytków architektury sakralnej w Polsce. Został założony w XIII wieku przez cystersów, którzy nadali mu nazwę Raj Matki Bożej. Przez wieki był ważnym ośrodkiem życia religijnego, kulturalnego i gospodarczego na ziemiach Wielkopolski, Śląska i Brandenburgii. Obecnie jest siedzibą Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej i Muzeum Paradyskiego.

Początki klasztoru sięgają 1230 roku, kiedy to Mikołaj Bronisz, wojewoda poznański, ufundował w Gościkowie klasztor dla cystersów, którzy mieli się tu osiedlić z położonego w Brandenburgii Lehnina. Cystersi byli zakonem reformatorskim, który powstał we Francji w XII wieku i głosił powrót do surowej reguły św. Benedykta. Charakteryzowali się prostotą życia, pracą fizyczną i modlitwą. Zajmowali się rolnictwem, rybołówstwem, pszczelarstwem i piwowarstwem. Budowali swoje klasztory z dala od miast i zamków, wśród lasów i łąk.

ReklamaKlasztor w Gościkowie-Paradyżu 1
Cystersi po przybyciu do Gościkowa zmienili nazwę miejscowości na Paradisus Sanctae Mariae, czyli Raj Matki Bożej, co później spolszczyło się na Paradyż. Nazwa ta odzwierciedlała piękno i spokój otoczenia, a także nawiązywała do patronki zakonu - Najświętszej Maryi Panny. Cystersi otrzymali od fundatora i innych możnych liczne dary i przywileje, dzięki czemu ich majątek ziemski szybko się powiększał. W XIV wieku opactwo posiadało ponad 16 tysięcy hektarów ziemi oraz liczne wsie, folwarki, młyny i stawy.

W latach 1270-1290 cystersi zbudowali murowany kościół i klasztor w stylu gotyckim.

Obecnie Klasztor w Gościkowie-Paradyżu zachwyca swoją architekturą, która łączy elementy gotyku i baroku. Składa się z kościoła i czteroskrzydłowego klasztoru otoczonego murem obronnym z bramami i basztami.

Kościół jest trójnawową bazyliką z transeptem i prostokątnym prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Nawa główna jest wyższa od bocznych i nakryta sklepieniem kolebkowym z lunetami. Nawy boczne są nakryte sklepieniami krzyżowymi. Transept jest nakryty sklepieniem kolebkowym z lunetami, a prezbiterium.

Największym skarbem jest kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Marcina, który jest jednym z najpiękniejszych przykładów sztuki barokowej w Polsce. Wnętrze kościoła zdobią bogate polichromie, rzeźby, ołtarze i obrazy, a także cenne zabytki ruchome, takie jak monstrancja z XV wieku czy relikwiarz św. Bernarda z Clairvaux. W kościele znajduje się także cudowny obraz Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich, który jest celem licznych pielgrzymek.

ReklamaKlasztor w Gościkowie-Paradyżu 2
Oprócz kościoła warto również zwiedzić krużganki klasztorne, które otaczają czworoboczny dziedziniec. Krużganki są ozdobione malowidłami przedstawiającymi sceny z życia cystersów oraz herbami opatów i fundatorów klasztoru. W krużgankach znajdują się także wejścia do innych pomieszczeń klasztornych, takich jak refektarz, kapitularz czy sala opacka. W tych wnętrzach można podziwiać cenne meble, naczynia liturgiczne, rękopisy i książki z zakonnej biblioteki.

Klasztor w Gościkowie-Paradyżu jest położony w malowniczym otoczeniu nad rzeką Paklicą. Na terenie klasztoru znajdują się także dawne ogrody klasztorne, które są doskonałym miejscem na spacer i odpoczynek. W ogrodach można podziwiać starodrzew, stawy, fontanny i rzeźby. W pobliżu klasztoru znajduje się także wiejski park krajobrazowy z aleją lipową i pomnikiem przyrody - dębem szypułkowym o obwodzie ponad 7 metrów.

Klasztor w Gościkowie-Paradyżu to miejsce nie tylko piękne, ale i inspirujące. To tutaj można poczuć ducha cysterskiego zakonu, który łączył pracę z modlitwą i nauką. To tutaj można poznać historię i kulturę regionu oraz odkryć własną duchowość.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News