artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Kaplica Templariuszy w Chwarszczanach
  fot. wikipedia.org Kaplica Templariuszy w Chwarszczanach

Kaplica Templariuszy w Chwarszczanach

Czas czytania 3 minuty

Jeśli interesuje Was historia zakonów rycerskich i ich wpływ na kulturę i architekturę Polski, koniecznie musicie, podczas kamperowych podróży po Polsce, odwiedzić kaplicę Templariuszy w Chwarszczanach. To jeden z najcenniejszych i najbardziej tajemniczych zabytków Pomorza Zachodniego, który zachował się do naszych czasów.

Kaplica Templariuszy w Chwarszczanach została wybudowana w XIII wieku przez katolicki zakon rycerski, który ustanowił tu swoją komandorię. Zakon Templariuszy powstał w 1118 roku w Jerozolimie, aby chronić pielgrzymów udających się do Ziemi Świętej. Templariusze byli znani ze swojej odwagi, dyscypliny i bogactwa, ale także z tajemnic i legend, które ich otaczały.

W połowie XIII wieku templariusze postanowili zbudować kaplicę w niepozornym miejscu na Pomorzu Zachodnim, w Chwarszczanach. Kaplica była częścią obronnego dworu, który otaczały bagna i rzeka Myśla. Była to jedyna kaplica templariuszy w Polsce i jedna z nielicznych na świecie, która zachowała swój pierwotny kształt i wystrój.

Kaplica jest wczesnogotycka, zbudowana z cegły i granitu. Ma prostokątną nawę i czworoboczne prezbiterium. Na zewnątrz ozdobiona jest blendami i fryzem arkadowym. Wnętrze jest skromne, ale urokliwe. Znajdują się tu m.in. gotyckie malowidła ścienne z XIV wieku, przedstawiające sceny z życia Chrystusa i świętych, oraz romańska chrzcielnica z XII wieku.

Świątynia była miejscem modlitwy i spotkań rycerzy zakonnych, ale także świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń historycznych. W 1312 roku Zakon Templariuszy został rozwiązany przez papieża Klemensa V pod naciskiem króla Francji Filipa IV Pięknego, który oskarżył templariuszy o herezję i bluźnierstwo. Wielu templariuszy zostało aresztowanych, torturowanych i spalonych na stosie.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Majątek templariuszy w Chwarszczanach przejęli joannici, inni zakonnicy-rycerze, którzy kontynuowali działalność charytatywną i opiekowały się chorymi. W XV wieku przez kilka lat rezydowali tu krzyżacy, którzy prowadzili wojny z Polską. W XVI wieku kaplica przeszła na własność protestantów, a następnie ponownie katolików.

W 1945 roku świątynia została uszkodzona przez radzieckie wojska i opuszczona przez ludność niemiecką. Dopiero w latach 60. XX wieku rozpoczęto jej renowację i konserwację. Obecnie jest kościołem filialnym pod wezwaniem św. Stanisława Kostki, należącym do parafii Wniebowzięcia NMP w Sarbinowie.

Kaplica Templariuszy w Chwarszczanach to nie tylko cenny zabytek historyczny i artystyczny, ale także miejsce pełne tajemnic i niesamowitej atmosfery. Warto ją odwiedzić, aby poczuć ducha przeszłości i dowiedzieć się więcej o fascynującej historii zakonów rycerskich.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News