artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - WCF 26.04-12.05 Sebastian
Kamienne kręgi w Węsiorach
  fot. wikipedia.org Kamienne kręgi w Węsiorach

Kamienne kręgi w Węsiorach

Czas czytania 3 minuty

W samym sercu Kaszub, regionu bogatego w kulturę i historię, leży jedno z najbardziej zagadkowych stanowisk archeologicznych w Polsce - Kamienne Kręgi w Węsiorach. Te megalityczne budowle, często nazywane „polskim Stonehenge”, pobudzają wyobraźnię zarówno mieszkańców, jak i turystów, przyciągając osoby zainteresowane tajemnicami przeszłości i urokiem starożytnych cywilizacji.

Uważa się, że kamienne kręgi Węsiorów są pozostałością po Gotach, ludu germańskim, który wyemigrował ze Skandynawii i osiedlił się na Pomorzu około I i II wieku naszej ery. Miejsce to, obejmujące dwadzieścia kurhanów, cztery kamienne kręgi i ponad 140 grobów, stanowi świadectwo złożonych obrzędów pogrzebowych i struktur społecznych Gotów, którzy byli częścią większej kultury wielbarskiej.

Wykopaliska archeologiczne przeprowadzone w latach pięćdziesiątych XX wieku dostarczyły wielu informacji na temat zwyczajów pochówku Gotów. Zmarli byli albo kremowani, z prochami przechowywanymi w specjalnych urnach, albo bezpośrednio chowani w dołach grobowych, albo chowani w drewnianych trumnach w ziemi. Cechą charakterystyczną kultury wielbarskiej było wznoszenie kamiennych kręgów wokół grobów i kamiennych chodników pomiędzy grupami grobów, a także wznoszenie kamiennych kurhanów.

Same kamienne kręgi ułożone są z prostokątnych płyt, niektóre osiągają wysokość do półtora metra. Największy i najbardziej imponujący okrąg ma obwód 26 metrów, a trzy z czterech pierwotnych zachowały się w dobrym stanie. Kręgi te to nie tylko zabytki, ale także miejsca mocy, zdaniem miłośników zjawisk nadprzyrodzonych. Mówi się, że emitują unikalną formę energii, która jest przedmiotem fascynacji zarówno badaczy zjawisk paranormalnych, jak i osób żywo zainteresowanych starożytnymi rytuałami.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Miejsce to było również powiązane ze zgromadzeniami plemiennymi i postępowaniami sądowymi, podczas których zapadały ważne decyzje i wydawane były wyroki. Uważa się, że kręgi te służyły za pierwotny kalendarz, zgodny z przesileniami letnimi i zimowymi oraz fazami księżyca, zapewniając Gotom połączenie z niebiańskimi rytmami rządzącymi ich działalnością rolniczą i społeczną.

Dziś Kamienne Kręgi w Węsiorach to nie tylko skarb archeologiczny, ale także chroniony rezerwat przyrody, utworzony w celu zachowania zarówno miejsca historycznego, jak i ponad 86 gatunków porostów odkrytych na 300 głazach. Rezerwat przyciąga turystów pragnących doświadczyć spokojnej i mistycznej atmosfery kręgów i stał się popularnym celem dla osób zainteresowanych skrzyżowaniem historii, natury i metafizyki.

Kamienne Kręgi na Węsiorach przypominają o bogatej historii ludzkości, która rozegrała się na ziemiach kaszubskich. Zapraszają nas do zastanowienia się nad życiem tych, którzy byli przed nami i trwałym dziedzictwem, które po sobie pozostawili.

Niezależnie od tego, czy patrzy się na nie przez pryzmat archeologii, folkloru czy zjawisk paranormalnych, kamienne kręgi nadal są źródłem cudów i intryg, zachęcając odkrywców do odkrycia tajemnic ukrytych w ich starożytnych kamieniach.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News