Ufundowana w roku 1600 na pograniczu Beskidu Makowskiego i Pogórza Wielickiego przez Mikołaja Zebrzydowskiego Kalwaria stanowi wyjątkowy zabytek kultury. Komitet UNESCO docenił obiekt wpisem na listę zabytków w 1999 r. Na pewno warto zwiedzić ten manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy, zwany polską Jerozolimą.
Kalwaria Zebrzydowska jest znanym miejscem pielgrzymek do położonego na Szlaku Papieskim, sanktuarium Ojców Bernardynów. Znajdziemy tu kościółki, kapliczki i figury. Najcenniejszym zabytkiem sakralnym w Kalwarii jest wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kaplicy Zebrzydowskich.
Właśnie tu odbywają się imponujące inscenizacje Golgoty w okresie Wielkiego Tygodnia oraz niezwykle barwne misteria pasyjne w sierpniowy odpust Zaśnięcia i Wniebowzięcia NMP.
Zespół kaplic i kościołów odwzorowuje topografię Jerozolimy. Obecnie w skład tego sanktuarium wchodzi bazylika Matki Boskiej Anielskiej, klasztor bernardynów oraz zespół 42 kapliczek i kościółków kalwaryjskich położonych między górami Żar i Lanckorona.
Kalwaria Zebrzydowska to obok Jasnej Góry najważniejszy cel pielgrzymów w Polsce.
Kalwaria Zebrzydowska została założona w roku 1617 przez Mikołaja Zebrzydowskiego. Nowe miasteczko zlokalizowano tuż obok ufundowanego wcześniej sanktuarium jako zaplecze dla pielgrzymów. Do innych zabytków miasta godnych uwagi należą między innymi zamek w Zebrzydowicach, piękne kamieniczki z kramami odpustowymi oraz inne zabytkowe domy. Do zabytków świadczących o wysokiej kulturze duchowej należą dwie Pustelnie: „Pięciu Braci Polaków" i Świętej Rozalii.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!
Serwis polskicaravaning.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!