artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - ACSI
Kalwaria Zebrzydowska - polska Jerozolima
  fot. flickr.com Kalwaria Zebrzydowska - polska Jerozolima

Kalwaria Zebrzydowska - polska Jerozolima

Czas czytania 3 minuty

Kalwaria Zebrzydowska to jeden ze wspaniałych, unikalnych zabytków sakralnych w Polsce. Ta „polska Jerozolima” znalazła się na liście zabytków UNESCO. Już tylko ze względu na ten fakt, warto to miejsce, podczas podróży kamperem po Polsce, odwiedzić.

Na styku Beskidu Makowskiego i Pogórza Wielickiego, w roku 1600 Mikołaj Zebrzydowski zlecił wybudowanie szeregu kaplic i kościołów, których rozkład niemal wiernie odwzorowuje topografię Jerozolimy.

Dziś w skład tego niezwykłego kompleksu sanktuariów wchodzi bazylika Matki Boskiej Anielskiej, klasztor bernardynów oraz zespół aż 42 kapliczek i kościółków kalwaryjskich, które są zlokalizowane między górami Żar i Lanckorona.

Ten wyjątkowy zespół sakralnych obiektów zabytkowych został doceniony przez światową, prestiżową organizację UNESCO, która w 1999 r. umieściła Kalwarię Zebrzydowską na liście zabytków wyjątkowych.

Chociażby z tego powodu, jeśli podróżujecie kamperem po Polsce, warto zwiedzić ten manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy, zwany polską Jerozolimą.

Warto również wiedzieć, że Kalwaria Zebrzydowska jest znanym w Polsce miejscem pielgrzymek do, położonego na Szlaku Papieskim, sanktuarium Ojców Bernardynów. Na tym niezwykły szlaku znajdziemy kościółki, kapliczki i figury. Najcenniejszym zabytkiem sakralnym Kalwarii Zebrzydowskiej jest z pewnością wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kaplicy Zebrzydowskich.

Do tego na terenie Kalwarii Zebrzydowskiej odbywają się imponujące swoim rozmachem inscenizacje Golgoty w okresie Wielkiego Tygodnia. Tu również zobaczymy niezwykle barwne misteria pasyjne podczas sierpniowego odpustu Zaśnięcia i Wniebowzięcia NMP.

ReklamaKalwaria Zebrzydowska - polska Jerozolima 1
Warto sobie również uświadomić, że Kalwaria Zebrzydowska, to obok sanktuarium na Jasnej Górze, jedno z najważniejszych celów pielgrzymów wyznania rzymsko-katolickiego w Polsce.

Ciekawa jest również historia samego miasta. Kalwaria Zebrzydowska jako miejscowość, została założona w roku 1617. Miasto zostało zlokalizowane tuż obok ufundowanego w 1600 r. sanktuarium jako zaplecze dla pielgrzymów. Od tej pory funkcjonowało nieco w cieniu misyjnego kompleksu.

Mimo wszystko miasto również warto zwiedzić. Znajduje się tam kilka ciekawych zabytków godnych uwagi.  Na pewno warto zwiedzić zamek w Zebrzydowicach, piękne kamieniczki z kramami odpustowymi, a także pozostałe zabytkowe zabudowania na terenie starego miasta.

Ciekawymi obiektami zabytkowymi, które wskazują na dużą religijność mieszkańców tego regionu, należą dwie Pustelnie: „Pięciu Braci Polaków" i Świętej Rozalii.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News