artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Jastarnia - wypoczynek z historią w tle
  fot. flickr.com Jastarnia - wypoczynek z historią w tle

Jastarnia - wypoczynek z historią w tle

Czas czytania 4 minuty

Ruszamy kamperem nad Morze Bałtyckie. Jeśli zaś szukamy przede wszystkim pięknych, piaszczystych plaż oraz idealnych kąpielisk morskich, to wybór Jastarni jako miejsce docelowe będzie idealnym celem naszej wyprawy. Czy jednak Jastarnia oferuje turystom tylko plażowanie?

Nie ma co ukrywać, że Jastarnia – obok Helu oraz Jastrzębiej Góry, jest najbardziej znanym miejscem wypoczynkowym nad Morzem Bałtyckim. Jastarnia obejmuje również Kużnicę oraz najsłynniejsze polskie kąpielisko, Juratę.

Piękne, szerokie plaże zachęcają do odpoczynku i „kąpieli słonecznych”. Natomiast płytkie wody „Małego Morza” zapraszają wszystkich miłośników sportów wodnych. Nic więc dziwnego, że chętnie tu uprawia się kitesurfing czy windsurfing. Na turystów czekają też przejażdżki na motorówkach i skuterach wodnych. Natomiast rybacy z Jastarni oferują rejsy po wodach Bałtyku tradycyjnymi kutrami. Znajdziemy tu również marinę z 70 miejscami cumowania.

Jednak do Jastarni przyciąga turystów nie tylko plaża i polskie morze.

Ta miejscowość zachowała do dziś swoją tradycyjną, rybacką zabudowę – ponieważ Jastarnia niegdyś była typową wioską rybaków. Możemy więc tu, inaczej niż we Władysławowie, poczuć ten dawnych klimat nadmorskich osad i pospacerować rybackimi uliczkami wśród ich domów, które z reguły są udekorowane małymi kapliczkami z wizerunkami świętych.

Warto w Jastarni zajrzeć także do kościoła w stylu neobarokowym i podziwiać niezwykle, utrzymane w marynistycznym stylu wnętrze świątyni. Zastosowana kolorystyka: biało – niebiesko – seledynowa wyraźnie wskazuje, że to świątynia ludzi morza. Do tego stylu nawiązuje również ambona, wykonana w kształcie płynącej po wzburzonym morzu rybackiej łodzi.

ReklamaŚródtekstowy - Camper Caravan Show 2023 01.09-30.09 Sebastian
Klimatu nadmorskiej miejscowości rybackiej dopełnia również tradycyjna latarnia morska, ustanowiona na wydmach. Czuwa ona nad rybakami z Jastarni i wskazuje im drogę do domu od 1950 r. Powstała w miejscu pierwszej latarni, którą jednak zbombardowali Niemcy w 1939 r.

O tym, że Jastarnia to tradycyjna, rybacka wieś wskazują również trzy muzea regionalne, poświęcone właśnie rybołówstwu. Możemy w ich wnętrzu podziwiać unikatowe przedmioty, które niegdyś wykorzystywane były przez rybaków życiu codziennym oraz podczas połowów.

Muzeum „Chata Rybacka” znajduje się w oryginalnej rybackiej chacie i urzeka autentycznym wyposażeniem oraz zabudowaniami gospodarczymi.

Prywatne Muzeum „Pod Strzechą” Juliusza Strucka – to kolejna propozycja dla turystów znudzonych już opalaniem się na plażach oraz kąpielą w morzu. Placówka gromadzi obszerny zbiór pamiątek rodzinnych, narzędzi rybackich. Jest tu również tradycyjny warsztat szkutniczy, w którym możemy zobaczyć jakimi metodami wytwarzane były tradycyjne łodzie rybackie.

Warto również obejrzeć rybacki bosmanat w porcie Jastarni. Możemy tu obejrzeć ciekawą kolekcję sprzętów rybackich, a także narzędzia i przedmioty wyławiane przez rybaków z morza.

Teraz zaś coś dla miłośników historii i militariów.

W pobliżu Jastarni możemy oglądać dobrze zachowane schrony bojowe należące do kompleksu Ośrodka Oporu Jastarnia. Powstał w ramach Rejonu Umocnionego Hel i jego zadaniem była obrona polskiego Wybrzeża przed agresorem z morza.

ReklamaSródtekstowy 2 Ubezpieczenia zadzwon
Warto wiedzieć, że plany obronne Półwyspu Helskiego zakładały budowę szerokiego kompleksu umocnień obronnych, jednak realizację zamierzeń przerwał wybuch II wojny światowej.

Te schrony, które powstały stanowią jedną z lepiej zachowanych fortyfikacji w tym rejonie, które dostępne są dla wszystkich.

Jeżeli więc podróżujecie kamperem po polskim Wybrzeżu i szukacie idealnego miejsca na wypoczynek nad wodą, na pięknej plaży oraz możliwość obejrzenia wielu atrakcji, Jastarnia będzie do tego idealnym miejscem.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News