artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Jaskinia Głęboka na Jurze
  fot. Wikipedia Jaskinia Głęboka na Jurze

Jaskinia Głęboka na Jurze

Czas czytania 3 minuty

Jeśli podczas podróży kamperowych po Polsce uwielbiacie chodzenie po górach, spacery na łonie przyrody i penetracje jaskiń, ta propozycja powinna Was szczególnie zainteresować. Zobaczcie co może Wam zaoferować Jaskinia Głęboka w Jurze.

Jaskinia Głęboka w Jurze to jedna z największych i najciekawszych atrakcji turystycznych na terenie rezerwatu przyrody Góra Zborów. Znajduje się w Podlesicach, około 2 km od Kroczyc, koło dużego parkingu Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury, skąd można do niej dojść pieszo lub skorzystać z busa. Jaskinia jest udostępniona dla zwiedzających od kwietnia do października, pod warunkiem, że nie ma w niej hibernujących nietoperzy.

Jaskinia Głęboka ma długość 190 metrów i różnicę poziomów 22,4 metra. Ma jedno wejście, którym się wchodzi i wychodzi podczas zwiedzania z przewodnikiem. W jaskini panuje stała temperatura około 7 stopni Celsjusza, wysoka wilgotność i błoto na podłodze, dlatego warto ubrać się odpowiednio i założyć buty z dobrą podeszwą. W jaskini można podziwiać piękną szatę naciekową, zbudowaną z czystego kalcytu, który był dawniej wydobywany przez szpatowców na potrzeby przemysłu szklarskiego. Niestety, w wyniku tej działalności wiele nacieków zostało zniszczonych lub uszkodzonych.

Jaskinia Głęboka jest także siedliskiem wielu gatunków nietoperzy, które przebywają tu w ciągu dnia od wiosny do jesieni i zimują przez całą zimę. W jaskini można spotkać m.in. podkowca małego, nocka orzęsionego czy nocka dużego. Nietoperze są bardzo ważnymi zwierzętami dla ekosystemu, ponieważ żywią się komarami i innymi owadami. Należy je szanować i nie przeszkadzać im podczas snu lub hibernacji.

ReklamaJaskinia Głęboka na Jurze 1
Jaskinia Głęboka ma ciekawą historię, która wiąże się z działalnością człowieka. W okresie II wojny światowej Niemcy uruchomili tu kamieniołom wapieni, który odsłonił i podzielił jaskinię na dwie części. W efekcie powstały dwa dodatkowe otwory na dnie wyrobiska, z których jeden jest dziś wykorzystywany jako otwór technologiczny trasy turystycznej, a drugi został zamurowany. W kamieniołomie można do dziś zobaczyć liczne szczeliny uskoków tektonicznych, które były drogą dla wód podziemnych tworzących jaskinię.

To miejsce pełne uroku i tajemnicy, które warto odwiedzić podczas pobytu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jest to doskonała okazja do poznania podziemnego świata, jego mieszkańców i procesów krasowych. Jaskinia Głęboka to także świadek historii i zmian kulturowych na tym terenie.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News