artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Istebna – brama do Beskidu Śląskiego
  fot. Wikipedia Istebna – brama do Beskidu Śląskiego

Istebna – brama do Beskidu Śląskiego

Istebna to niezmiernie ciekawa, pełna niebanalnych zabytków, wioska górska położona w województwie śląskim, na południowym krańcu Beskidu Śląskiego. Jeśli szukacie miejsca, gdzie w ciszy, spokoju będzie mogli korzystać z aktywnego wypoczynku - to jest to wymarzone miejsce dla Was.

Bowiem Istebna to idealna baza wypadowa w góry Beskidu, zarówno jeśli chodzi o wędrówki piesze po wielokilometrowych szlakach turystycznych jak i rowerowe po świetnie przygotowanych trasach.

Jeśli zaś zatęsknicie za większymi miastami, to przez Istebną prowadzi droga z Milówki do Wisły i dalej do Szczyrku. Tym sposobem z przepięknego, zacisznego zakątka można szybko dostać się do popularnych kurortów.

W tej historycznej wsi można nie tylko uprawiać turystykę pieszą i narciarstwo oraz zachwycać się wspaniałymi widokami przyrody. Mamy tu również okazję obejrzenia wielu ciekawych zabytków.

 • Parafialny kościół katolicki pw. Dobrego Pasterza – znajdujący się w centrum wsi kościół powstał w latach 1792-1794 na miejscu wcześniejszej drewnianej kaplicy. Po rozbudowie w latach 1928-1929 kościół przybrał obecny kształt architektoniczny. Wewnątrz, w nawie głównej powstają wówczas polichromie autorstwa dwóch istebniańskich artystów ludowych: Ludwika Konarzewskiego i Jana Wałacha.
 • Kurna chałupa Kawuloków (w lokalnej gwarze: kurlawo chałpa) – jest to najbardziej popularna izba regionalna na Śląsku Cieszyńskim, znajdująca się w chałupie góralskiej z XIX w. Chałupa była równocześnie warsztatem Jana Kawuloka (1899-1976), gawędziarza, twórcy instrumentów ludowych. Na uwagę zasługuje stary piec bez komina oraz zbiór instrumentów muzycznych. Obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.
 • ReklamaŚródtekstowy 1 Camper Ride Paris Roubaix
 • Przełęcz Kubalonka – znajdująca się 761 m n.p.m.
 • Parafialny kościół katolicki pw. Podwyższenia Krzyża Świętego – poniżej przełęczy Kubalonka. Jest to kościół drewniany, powstały w końcu XVIII w. w miejscowości Przyszowice w gminie Gierałtowice na Górnym Śląsku. W 1957 r. został przeniesiony do Istebnej. Wewnątrz – barokowy ołtarz i starsza od kościoła ambona z końca XVII w. Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego w pętli beskidzkiej.
 • Kościół Matki Boskiej Fatimskiej na Stecówce – wzniesiony w 1958 r., jest przykładem współczesnego ludowego budownictwa sakralnego.
 • Kościół ewangelicko-augsburski – wzniesiony w 1930 r. według projektu znanego wówczas śląskiego architekta, Tadeusza Michejdy, poświęcony przez biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce ks. Juliusza Bursche. Po zniszczeniach wojennych kościół wyremontowano, a w nowym ołtarzu głównym umieszczono obraz Zbawiciela, autorstwa Czesława Kuryatty z Wisły.
 • Tablica pamiątkowa upamiętniająca Jerzego Kukuczkę w Istebnej.
 • Kościół katolicki pw. Świętego Józefa na Mlaskawce – pierwotnie znajdował się na Trzycatku w Jaworzynce, skąd przeniesiono go na obecne miejsce w latach 90. XX w. Kościół został zbudowany w 1948 r. i nawiązuje on do lokalnych tradycji budowlanych.
 • Muzeum prywatne Jana Wałacha – na Andziołówce. Kolekcja grafik, rysunków, obrazów i rzeźb w pracowni położonej koło dawnego domu artysty.
 • ReklamaŚródtekstowy 2 Motor Show 01.02-02.04 Sebastian
 • Muzeum prywatne i galeria rodziny Konarzewskich – na Andziołówce-Buczniku. Kolekcja obrazów i prac reprezentujących inne dziedziny plastyki, tworzonych przez zmarłych i żyjących członków rodziny artystów, w pobliżu zachowała się również rodzinna kaplica wotywna Konarzewskich pw. NMP Królowej Korony Polskiej z 1923 r.
 • Izba pamięci Jerzego Kukuczki na Wilczem pod Młodą Górą.

Jeśli więc lubicie górskie wędrówki i przy okazji chłoniecie wszystkie "smaczki" i zabytki danego regionu w Polsce, podczas wypadu do Beskidu Śląskiego koniecznie zajrzyjcie do Istebnej.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy