artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - ACSI
Góry Świętokrzyskie – kraina magii
  fot. wikipedia.org Góry Świętokrzyskie – kraina magii

Góry Świętokrzyskie – kraina magii

Czas czytania 5 minut

Region pełen magicznych opowieści i ludowych podań wypełnionych czarownicami i diabłami. Do tego piękne widoki przyrody i malownicze miasteczka. Góry Świętokrzyskie po prostu trzeba zobaczyć.

Góry Świętokrzyskie to niski łańcuch górski w południowo-wschodniej Polsce, w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Najwyższym szczytem jest Łysica (614 m n.p.m.) w paśmie Łysogór. Nazwa gór pochodzi od relikwii Krzyża Świętego przechowywanych w klasztorze na Łysej Górze.

Góry Świętokrzyskie, obok Sudetów, są jednym z najstarszych łańcuchów górskich w Europie. Charakterystyczne dla krajobrazu najwyższych partii gór są strome stoki, głęboko wcięte doliny, skałki ostańcowe i gołoborza. Góry Świętokrzyskie porośnięte są lasami jodłowymi (Puszcza Jodłowa) i bukowymi. Na ich terenie utworzono Świętokrzyski Park Narodowy.

Gospodarczym i turystycznym centrum regionu są Kielce. Do ważniejszych ośrodków turystycznych należą Święta Katarzyna i Nowa Słupia.

Ludową wyobraźnię i potrzebę tłumaczenia zjawisk przyrodniczych wspomagają także fakty historyczne. Góra Grodowa z Kamiennymi Kręgami czy sam Łysiec były niegdyś miejscami kultu pogańskiego, szczyt góry do dziś otaczają pozostałości kamiennego wału kultowego. Cześć oddawano tu trzem bóstwom o wdzięcznych imionach: Świst, Poświst i Pogoda. Dzisiaj Święty Krzyż to także miejsce kultu. Już nie pogańskiego, a katolickiego.

Wizytówka Gór Świętokrzyskich to pobenedyktyńskie opactwo z relikwiami Świętego Krzyża, od których nazwę wzięły góry i całe województwo. Tutaj znajduje się także Muzeum Misyjne i krypty z mumią księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. To jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Przede mną szlak prowadzący na szczyt z Nowej Słupi, zwany Traktem Królewskim, i jedna z najlepszych świętokrzyskich panoram.

ReklamaGóry Świętokrzyskie – kraina magii 1
Latem, niewysokie, bo sięgające w najwyższym punkcie 612 m n.p.m. wzniesienia zdobyć może każdy. Spod źródełka w Świętej Katarzynie, miejscowości z której przez jodłową puszczę prowadzi szlak na Łysicę, wystarczy 40 minut marszu aby znaleźć się na szczycie.

Trasę przez Łysicę na Święty Krzyż pokonać można latem w 4 godziny, zimą czas wydłuża się do 6 godzin. Prawie 70% powierzchni tego regionu to obszary chronione, prowadzi przez nie ponad 1300 km tras spacerowych.

Emocje wzbudzają odnajdywane tropy dinozaurów czy gadów kopalnych, a zwłaszcza tetrapoda – pierwszego czworonoga, który wyszedł na ląd i stopę swoją odcisnął w Zachełmiu koło Kielc.

Kielce - stolica Gór Świętokrzyskich jest geologicznym muzeum pod gołym niebem. Na jej obszarze znajdują się 4 rezerwaty geologiczne i jeden krajobrazowy, Karczówka, z dawnym klasztorem ojców bernardynów na szczycie wzgórza.

Ciekawostką jest rafa koralowa i powstałe w jej wnętrzu 14 jaskiń znajdują się natomiast w rezerwacie geologicznym Kadzielnia. Skała Geologów – monolit w centrum rezerwatu – pamięta jeszcze czasy, gdy zamiast miasta było tu ciepłe i płytkie morze. Naprzeciwko skały w latach 70. wybudowano amfiteatr, odnowiony w 2010 roku. Zimą przysypany śniegiem, latem tętni życiem.

W latach 70. obok amfiteatru powstał także inny, charakterystyczny dla Kielc budynek, czyli kieleckie UFO. Projekt, przypominający statek kosmiczny, wygrał konkurs na miejski dworzec PKS ogłoszony w 1975 roku. Identyczny spodek zobaczyć można w Dusseldorfie.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Warto zobaczyć również miejsce ze szlacheckim rodowodem, wizytówkę Kielc, czyli Pałac Biskupów Krakowskich, w którym obecnie mieści się Muzeum Narodowe z pracami m.in. Wyspiańskiego, Witkacego, Stryjeńskiej, Kossaka czy Gierymskiego.

Dzieci natomiast chętnie odwiedzają kieleckie Muzeum Zabawek i Zabawy. Przed wejściem do budynku stoi ogromny książę zaklęty w żabę, a także znak drogowy „Uwaga na czarownice!”.

Można tam obejrzeć modele samolotów, statków, samochodów policyjnych, pobawić się kolejką elektryczną. Ciekawostką są także porcelanowe, XIX-wieczne lalki, misie i przytulanki.

W Górach Świętokrzyskich można również pojeździć zimą na nartach.

Jeden z największych ośrodków narciarskich w Górach Świętokrzyskich to Sabat, położony w niewielkiej wiosce Krajno-Zagórze. Tutaj spróbować można także Skki Trikke, czyli jazdy na konstrukcji: trzy narty plus kierownica.

W świętokrzyskim znajduje się sporo niewielkich wyciągów, m.in. w Bodzentynie, Bałtowie, Niestachowie i Tumlinie, a także w samych Kielcach. Oczywiście nie są to ośrodki narciarskie z prawdziwego zdarzenia, 600-metrowa trasa to już szaleństwo.

Również atrakcyjnie region zapowiada się dla smakoszy kuchni regionalnej. Kapusta, grzyby, ziemniaki, fasola, kasza – to podstawa tradycyjnej kuchni świętokrzyskiej. Wszystkie składniki musiały być tanie i łatwo dostępne. Niektóre z potraw, np. zalewajka, są mniej lub bardziej znane w całej Polsce. Będąc tu warto więc posmakować zmiocarza, byków czy przybrody świętokrzyskiej.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News