Jeśli szukacie ciekawego sposobu na spędzenie wolnego czasu na Śląsku, warto wybrać się na przejażdżkę Górnośląskimi Kolejami Wąskotorowymi. To najstarsza nieprzerwanie czynna kolej wąskotorowa na świecie, która ma ponad 150 lat historii i oferuje niezapomniane widoki i wrażenia.
To oferta nie tylko dla wszystkich miłośników kolei, ale również dla tych wszystkich, którzy poszukują nietypowych przeżyć i przygód. Powinniście więc odwiedzić Górnośląskie Koleje Wąskotorowe.
Górnośląskie Koleje Wąskotorowe powstały w połowie XIX wieku, aby służyć transportowi surowców i półproduktów między zakładami przemysłowymi Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Była to kluczowa część systemu transportowego regionu, który opierał się wcześniej na drogowym przewozie konnym.
Kolej nie służyła transportowi osób, z wyjątkiem typowo pasażersko-towarowej linii Gliwice Trynek – Rudy – Racibórz, która funkcjonowała do 1991 roku. Nieliczne przypadki przewozów pasażerskich miały miejsce zaraz po II wojnie światowej oraz w pewnych okresach między oddziałami zakładów przemysłowych. W latach 70. XX wieku uruchomiono próbnie rozkładowe pociągi turystyczne łączące Bytom z Zalewem Nakło-Chechło w Miasteczku Śląskim, ale szybko z nich zrezygnowano z uwagi na intensywny ruch towarowy.
Dziś Górnośląskie Koleje Wąskotorowe funkcjonują jako kolej turystyczna wykorzystując dawną część sieci o długości 21 km, pomiędzy Bytomiem a Miasteczkiem Śląskim.
Górnośląskie Koleje Wąskotorowe zapewniają dogodne połączenie centrów miast regionu z miejscami atrakcyjnymi turystycznie. Na trasie znajdują się przystanki obok Dolomitów Sportowej Doliny w Bytomiu-Suchej Górze, Zabytkowej Kopalni Rud Srebronośnych i Sztolni w Tarnowskich Górach-Reptach i Zalewu Chechło-Nakło w Miasteczku Śląskim. Stacja Bytom Karb Wąskotorowy z lokomotywownią stanowi zaplecze techniczne GKW. XIX-wieczne warsztaty naprawcze kolei wąskotorowych w Bytomiu-Rozbarku są unikalnym w skali światowej zespołem zabytków techniki.Przejażdżka Górnośląskimi Kolejami Wąskotorowymi to nie tylko podróż w czasie, ale także okazja do podziwiania piękna i różnorodności krajobrazu Śląska. Z okien wagonów można zobaczyć zarówno ślady przemysłowej przeszłości regionu, jak i tereny zielone, lasy, pola i łąki. To także szansa na poznanie historii i kultury Śląska, jego tradycji i obyczajów.
Jeśli podczas swoich kamperowych wypraw chcecie przeżyć niezapomnianą przygodę na torach, warto skorzystać z oferty Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. To atrakcja dla całej rodziny, która z pewnością dostarczy Wam wielu ciekawych wrażeń i wspomnień.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!