artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - ubezpieczenia pojazd zza granicy
Giewont
  fot. pixabay.com Giewont

Giewont

Czas czytania 4 minuty

Giewont to jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych gór w Polsce. Jest to masyw górski położony w Tatrach Zachodnich, składający się z trzech szczytów: Małego, Wielkiego i Krzyżnego Giewontu. Giewont jest symbolem Podhala i często nazywany jest "śpiącym rycerzem", ponieważ jego sylwetka przypomina leżącego człowieka z mieczem.

Giewont jest popularnym celem wycieczek turystycznych, zarówno latem, jak i zimą. Aby dotrzeć na szczyt Wielkiego Giewontu, należy pokonać około 10 km szlaku z Zakopanego lub około 7 km z Kir. Trasa jest urozmaicona i prowadzi przez lasy, polany, doliny i skały. Na ostatnim odcinku trzeba użyć łańcuchów i poręczy, ponieważ jest to odcinek trudny i niebezpieczny. Na szczycie znajduje się duży metalowy krzyż, który jest celem pielgrzymek i modlitw.

Wejście na Giewont nie jest takie proste, jak się może wydawać. Wymaga odpowiedniego przygotowania, sprzętu i warunków pogodowych.

Trasy na Giewont

Giewont ma trzy wierzchołki: Mały Giewont (1725 m n.p.m.), Wielki Giewont (1894 m n.p.m.) i Długi Giewont (1867 m n.p.m.). Na najwyższy z nich prowadzą dwie główne trasy: z Doliny Strążyskiej lub z Doliny Małej Łąki. Obie trasy łączą się na Przełęczy pod Kondracką (1715 m n.p.m.), skąd prowadzi dalej szlak czerwony na szczyt.

- Z Doliny Strążyskiej: Trasa rozpoczyna się na parkingu przy ul. Strążyskiej w Zakopanem. Należy podążać szlakiem żółtym przez Dolinę Strążyską do Polany Strążyskiej (ok. 1 godz. 15 min.). Następnie należy skręcić w lewo i kontynuować szlakiem niebieskim przez las i halę Kondratową do schroniska na Hali Kondratowej (ok. 1 godz. 30 min.). Stąd należy podążać szlakiem czerwonym przez Przełęcz pod Kondracką na szczyt Giewontu (ok. 1 godz. 30 min.). Całkowity czas wejścia to ok. 4 godz. 15 min., a długość trasy to ok. 10 km.

ReklamaGiewont 1
- Z Doliny Małej Łąki: Trasa rozpoczyna się na parkingu przy ul. Nędzy-Kubińca w Kirach. Należy podążać szlakiem niebieskim przez Dolinę Małej Łąki do Polany Małołąckiej (ok. 1 godz. 30 min.). Następnie należy skręcić w prawo i kontynuować szlakiem czerwonym przez Przełęcz pod Kondracką na szczyt Giewontu (ok. 2 godz.). Całkowity czas wejścia to ok. 3 godz. 30 min., a długość trasy to ok. 8 km.

Wejście na Giewont nie jest technicznie trudne, ale wymaga dobrej kondycji fizycznej i ostrożności. Ostatni odcinek szlaku czerwonego jest stromy i skalisty, a miejscami zabezpieczony łańcuchami i klamrami. Nie należy się ich bać, ale trzeba się nimi odpowiednio posługiwać i nie blokować drogi innym turystom. Ponadto trzeba uważać na kamienie, które mogą się osuwać lub być kopane przez innych wspinaczy.

Bezpieczna wyprawa jest uzależnione od warunków pogodowych, które mogą się szybko zmieniać w górach. Należy sprawdzać prognozę pogody przed wyjściem i obserwować zachmurzenie, temperaturę, wiatr i opady. Nie należy wchodzić na Giewont przy burzy lub mgli, ponieważ grozi to porażeniem piorunem lub zgubieniem się na trasie. Giewont jest bowiem najwyższym punktem w okolicy.

Giewont jest nie tylko pięknym widokiem, ale także miejscem bogatym w historię i legendy. Według jednej z nich, pod Giewontem śpią rycerze, którzy mają obudzić się i stanąć w obronie Polski w chwili największego zagrożenia. Inna legenda mówi o skarbach ukrytych pod Giewontem przez zbójników lub zakonników. Jeszcze inna opowiada o diable, który chciał zburzyć krzyż na szczycie, ale został powstrzymany przez św. Michała Archanioła.

ReklamaGiewont 2
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News