artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - ACK sklep Black Week 23.11-01.12 Sebastian
Fragmenty murów obronnych Gorzowa
  fot. Wikipedia Fragmenty murów obronnych Gorzowa

Fragmenty murów obronnych Gorzowa

Czas czytania 3 minuty

Mury obronne Gorzowa to zabytek architektury obronnej, który został zbudowany w XIV wieku przez zakon krzyżacki. Mury te otaczały średniowieczne miasto Gorzów Wielkopolski i miały za zadanie chronić je przed atakami wrogów. Mury obronne Gorzowa składały się z kilku elementów: muru głównego, baszt, bram, fosy i przedmurza. Mury te zachowały się do dziś w różnym stopniu i są świadectwem bogatej historii miasta.

Gorzów Wielkopolski jest jednym z największych i najważniejszych miast województwa lubuskiego. Położony nad Wartą, między jeziorami i lasami, ma wiele do zaoferowania zarówno mieszkańcom, jak i turystom.

Gorzów Wielkopolski ma ponad 800-letnią historię. Pierwsza wzmianka o osadzie nad Wartą pochodzi z 1257 roku, kiedy to książę Bolesław Rogatka nadał jej prawa miejskie. W średniowieczu Gorzów był ważnym ośrodkiem handlowym i rzemieślniczym, a także siedzibą biskupstwa. W czasie II wojny światowej miasto zostało zniszczone w ponad 70%, ale po wojnie zostało odbudowane i rozbudowane.

Będąc w Gorzowie Wielkopolskim warto obejrzeć fragmenty murów obronnych.

Mury główne miały wysokość około 8 metrów i grubość około 1,5 metra. Były wykonane z cegły i kamienia. Na całej długości muru znajdowały się otwory strzelnicze, przez które można było odpierać ataki. Mury te były również zwieńczone blankami, czyli ząbkowanymi występami, które służyły do obrony i ozdoby.

Baszty to wieże obronne, które wznosiły się ponad murem głównym. Były one rozmieszczone w regularnych odstępach i miały różne kształty i rozmiary. Niektóre z nich były okrągłe, inne czworokątne lub wieloboczne. Baszty służyły do obserwacji terenu i ostrzału wrogów z broni palnej lub łuków. Niektóre z nich pełniły również funkcje mieszkalne lub magazynowe.

ReklamaFragmenty murów obronnych Gorzowa 1
Bramy to przejścia przez mur obronny, które umożliwiały komunikację między miastem a światem zewnętrznym. Bramy były zamykane na noc i pilnowane przez strażników. W Gorzowie istniało pięć bram: Chwaliszewska, Poznańska, Santocka, Myśliborska i Kostrzyńska. Każda z nich miała swoją nazwę od kierunku, w którym prowadziła droga. Bramy były ozdobione herbami miasta lub zakonu krzyżackiego.

Fosa to rów wypełniony wodą, który biegł wzdłuż muru obronnego. Fosa miała za zadanie utrudnić dostęp do muru i zwiększyć jego skuteczność obronną. Fosa była połączona z rzeką Wartą i mogła być regulowana za pomocą śluz. Fosa była również miejscem hodowli ryb i uprawy roślin.

Przedmurze to dodatkowy pas muru obronnego, który znajdował się przed fosą. Przedmurze miało wysokość około 4 metrów i grubość około 0,5 metra. Było ono również wykonane z cegły i kamienia. Przedmurze służyło do ochrony fosy i muru głównego przed ostrzałem artyleryjskim lub podkopaniem.

Mury obronne Gorzowa są cennym zabytkiem kultury i historii regionu. Stanowią one atrakcję turystyczną i edukacyjną dla mieszkańców i gości miasta. Mury te są również symbolem tożsamości i dumy lokalnej społeczności.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News