artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord volkswagen 19.05-18.06 Jakub
Fokarium na Helu
  fot. Wikipedia Fokarium na Helu

Fokarium na Helu

Fokarium jest częścią Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i prowadzi działalność mającą na celu ochronę fok szarych żyjących w Bałtyku.

W ośrodku zwierzęta poddawane są badaniom i leczeniu, prowadzi się także hodowlę. Foki wypuszczane są do morza, co pozwala utrzymać populację zdziesiątkowaną przez nierozważne postępowanie człowieka. W fokarium można zobaczyć te przemiłe zwierzaki z bliska.

Pierwszą foką wyleczoną na Helu był Balbin, znaleziony w 1992 roku na plaży w Juracie. Od tamtego czasu stacja morska zaczęła zajmować się badaniami fok, co doprowadziło do otwarcia fokarium w 1999 roku. Obecnie na stałe mieszka tu sześć fok: samce Bubas i Fok, oraz samice Ania, Ewa, Agata i Unda Marina. Mają do dyspozycji mały i duży basen. Najokazalej prezentują się podczas karmienia, kiedy są w stanie wykonywać nie lada sztuczki, aby otrzymać świeżą rybę.

W sezonie trzeba wcześniej zająć miejsce, bo chętnych na oglądanie fok jest bardzo dużo. W trakcie karmienia zazwyczaj wygłaszana jest krótka prelekcja dotycząca zwyczajów tych zwierząt. W muzeum jednak możemy dowiedzieć się o nich znacznie więcej, zwłaszcza na temat szkodliwej dla fok działalności człowieka. Z poziomu muzeum można również podglądać foki pod wodą przez duże przeszklenia.

Fokarium dysponuje laboratorium oraz salą dydaktyczną, w której odbywają się zajęcia edukacyjne. Funkcjonuje tu program Błękitna Szkoła skierowany do wycieczek dzieci i młodzieży. Zajęcia odbywają się także w terenie.

Przy fokarium działa sklepik z pamiątkami. Warto również odwiedzić prowadzony przez Stację Morską UG Dom Morświna – mikro-muzeum poświęcone temu wymierającemu niestety gatunkowi.

Fokarium otwarte jest przez cały rok, latem od godziny 9.30 do 19.00. Cena wejścia wynosi 5 zł.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy