artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Fokarium na Helu
  fot. Wikipedia Fokarium na Helu

Fokarium na Helu

Czas czytania 3 minuty

Czy foka jest biała? Ten znany tytuł książki Czesława Centkiewicza niech stanowi motto przewodnie naszej kamperowej wyprawy na północ Polski. Jeśli chcielibyście zobaczyć foki w ich naturalnym środowisku, koniecznie skierujcie się na Hel – nasz piękny, polski półwysep.

Kiedyś wszyscy zaczytywali się we wspaniałej książce podróżniczej Czesława Centkiewicza pt.” Czy foka jest biała?”. Marzyliśmy o wyprawach na Antaktydę, na morza północne, aby przeżyć wspaniałą przygodę. Dziś już może z tych marzeń wyrośliśmy, a nasze dzieci mogą praktycznie wszystko obejrzeć w internecie. Czy jednak taka romantyczna wyprawa kamperem po Polsce, w poszukiwaniu ciekawych miejsc do zdobycia i obejrzenia, nie jest pewną namiastką naszych młodzieńczych marzeń? Jeśli więc zastanawialiście się czy istnieje foka-albinos i gdzie foki żyją, warto wyprawić się na spotkanie z tymi niezwykle sympatycznymi zwierzętami tam, gdzie żyją w swoich normalnych warunkach, czyli do fokarium na Helu.

To właśnie tam, na Helu poznamy z bliska niezwykłe zwierzęta żyjące w wodach Bałtyku, które jednocześnie tak trudno podpatrywać w ich naturalnym środowisku. Poznamy tu foki szare, które przebywają w Fokarium na Helu.

To nie jest zwykły ośrodek czy pewnego rodzaju ogród zoologiczny. W helskim fokarium zwierzęta poddawane są badaniom i odpowiedniemu często koniecznemu leczeniu. Specjaliści prowadzą tu także hodowlę foki szarej.

Obecnie w fokarium na Helu mieszka sześć fok. To samce Bubas i Fok, a także samice o wdzięcznych imionach: Ania, Ewa, Agata i Unda Marina. Zwierzęta mają do dyspozycji dwa baseny, w których mogą bytować.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Najciekawiej jest oglądać foki w fokarium na Helu podczas karmienia, kiedy są w stanie wykonywać nie lada sztuczki, aby zdobyć świeżą rybę. To naprawdę wspaniałe widowisko.

Przy fokarium na Helu funkcjonuje również muzeum, w którym możemy dowiedzieć się o nich i ich życiu znacznie więcej. Niestety również na temat szkodliwej dla fok działalności człowieka. Również w muzeum możemy oglądać foki przez duże, szklane szyby.

Będąc w fokarium możemy również obejrzeć prowadzony przez Stację Morską Uniwersytetu Gdańskiego „Dom Morświna”, czyli niewielką placówkę muzealną poświęcone temu wymierającemu niestety gatunkowi.

Fokarium otwarte jest przez cały rok. Można więc swobodnie wybrać termin naszej wyprawy.

A czy natrafimy tu na słynną, powieściową fokę-albinosa? Cóż musicie się o tym przekonać samodzielnie na miejscu. Jednak z pewnością fokarium na Helu będzie wspaniałym miejscem wyprawy dla całej rodziny.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy