artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord caravanssalon mtp TARGI 06.07-23.10 Sebastian
Elbląg - nowa stara Starówka
  fot. Wikipedia Elbląg - nowa stara Starówka

Elbląg - nowa stara Starówka

Założony przez Zakon Krzyżacki w 1237 r. Elbląg jest jednym z najstarszych polskich miast. W swojej burzliwej historii znajdował się w granicach Polski oraz Prus. Wielowiekowe zabytki i wspaniała zabudowa Starego Miasta zostały jednak doszczętnie zniszczone w wyniku walk podczas II wojny światowej. Nie oznacza to jednak, że do Elbląga nie warto zajrzeć – nawet na kilka dni.

Elbląg – poprzez swoje położenie geograficzne, może być wspaniałą bazą wypadową w region Trójmiasta (połączenie drogą krajową nr 7) oraz na Mierzeję Wiślaną. Również samo miasto oferuje wiele atrakcyjnych miejsc i zabytków.

W Muzeum Archeologiczno - Historycznym w Elblągu można oglądać unikatowe eksponaty pochodzące ze stanowisk archeologicznych elbląskiego Starego Miasta. Prowadzone na niespotykaną w Europie skalę prace wykopaliskowe sprawiają, że z każdym rokiem zbiory muzealne powiększają się o kolejne eksponaty. Niektóre z tych przedmiotów są ewenementami na skalę europejską, jak chociażby kolekcja średniowiecznych instrumentów muzycznych, znaków pielgrzymich, tablic woskowych używanych kiedyś jako pomoc dydaktyczna. Odnalezione przedmioty świadczą także o rozległych kontaktach handlowych kupców elbląskich z wieloma ośrodkami dawnej Europy.

Elbląskie Muzeum posiada również wyjątkową kolekcję związaną z historią regionu. Tworzą ją zabytki archeologiczne związane z funkcjonowaniem legendarnej osady Truso. W okresie od VIII do X wieku ne. nad brzegami pobliskiego jeziora Druzno została założona przez duńskich Wikingów faktoria handlowa, która posiadała kontakty handlowe nawet z krajami arabskimi. Warto poznać to dziedzictwo. Stałe wystawy Muzeum uzupełniane są ciekawymi wystawami czasowymi i dodatkowymi wydarzeniami, takimi jak lekcje historii, targi staroci, inscenizacje historyczne.

ReklamaŚródtekstowy Dethleffs 21.09-02.10 Sebastian
Otwarta Galeria to wyjątkowa galeria sztuki, której terenem jest… całe miasto. Metalowe rzeźby ustawione w całym Elblągu są efektem odbywających się od lat 60-tych XX-wieku Biennale Form Przestrzennych, które były swoistym eksperymentem w skali światowej (połączeniem warsztatu pracy artysty i robotnika). Jedna z rzeźb - siedmiometrowa forma z wystającymi wielobocznymi rurami, przypominająca konar drzewa, jest dziełem znanej i uznawanej na całym świecie polskiej rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz.

Spacer po Starym Mieście to obowiązkowy punkt wizyty w Elblągu. To historyczne centrum miasta może zaskoczyć, bowiem Stare Miasto jest tak naprawdę… młode. Poza ocalałymi zabytkami większość kamienic, to efekt odbudowy prowadzonej od lat osiemdziesiątych XX wieku. Słowem kluczem dla odbudowy elbląskiej starówki stała się retrowersja.

Nowe kamienice powstają na obrysach fundamentów dawnych kamienic i nawiązują do ich kształtów. Nowe-stare kamienice przywracają klimat i tworzą piękne tło dla ocalałych i wspaniale odrestaurowanych zabytków architektury.

Znajdująca się na Starym Mieście Katedra pw. Św. Mikołaja to najważniejsza budowla sakralna miasta, a także najwyższy kościół w Polsce na prawym brzegu Wisły. We wnętrzu możemy zobaczyć sakralne zabytki, m.in. ołtarze cechów rzemieślniczych, chrzcielnicę wykonaną z brązu z 1387 roku i gotyckie drewniane figury apostołów.

Od 2015 roku turystom udostępniono punkt widokowy na wieży katedry, z którego rozpościera się przepiękny widok na panoramę miasta i okolic. Wejście na wieżę zajmuje ok. 20 minut.

ReklamaŚródtekstowy 2 Prenumerata 21.09-02.10
Tuż przy Katedrze znajduje się historyczna Ścieżka Kościelna – ten uroczy przesmyk między kamienicami to jedyny w swoim rodzaju zabytek architektoniczny w Polsce. W średniowieczu trakt ten był dłuższy i łączył wszystkie kościoły Starego Miasta (stąd nazwa). Do dziś zachował się fragment łączący ulice Mostową i Św. Ducha.

Na drugim krańcu Starego Rynku znajduje się Brama Targowa – niegdyś otoczona murami obronnymi, dziś pełni rolę punktu widokowego. Obok Bramy stoi pomnik legendarnego Piekarczyka, który pomógł uchronić miasto przed najazdem Krzyżaków.

Stąd już niedaleko do Centrum Sztuki Galeria EL mieszczącego się w imponującym kościele podominikańskim. Niezwykłe jest połączenie eksponatów współczesnej sztuki z zabytkowym wnętrzem. To Galeria EL jest inicjatorem wspominanych wcześniej biennale form przestrzennych.

Bażantarnia przez wielu nazywana jest „małymi Bieszczadami”. Górskie cechy tego terenu, zbocza pokryte pięknym bukowo-grabowym lasem, wzgórza, strumyki, tajemnicze jary – wszystko to sprawia, że Bażantarnia jest ulubionym miejscem odpoczynku elblążan. Wytyczone szlaki zachęcają do pieszych wędrówek. Wybierając wędrówkę wzdłuż doliny Srebrnego Potoku natrafimy na leżący w korycie rzeczki Diabelski Kamień upuszczony wg legendy przez szatana. Wprawne oko wypatrzy na kamieniu odcisk czarciej łapy. Przez Bażantarnię i dalej przez miasto przebiega też czerwony Szlak Kopernikowski, łączący miejsca związane z wybitnym astronomem.

Na koniec wizyty w Elblągu proponujemy prawdziwy klejnot wśród atrakcji – to rejs po Kanale Elbląskim, jedynym miejscu w Polsce i w Europie, gdzie statki pokonują różnice poziomów wody sunąc po… trawie. Możliwe jest to dzięki genialnemu zabytkowi XIX-wiecznej techniki - pochylniom, które są szynowymi platformami napędzanymi mechanicznie siłą przepływu wody.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!