artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Elbląg - nowa stara Starówka
  fot. Wikipedia Elbląg - nowa stara Starówka

Elbląg - nowa stara Starówka

Czas czytania 5 minut

Elbląg – jedno z najstarszych miast Polski.  Miasto nad rzeką Elbląg, założone jeszcze przez Zakon Krzyżacki w 1237 r. W wielowiekowej historii miasto znajdowało się w granicach Państwa Zakonnego, Polski oraz Prus. Obecnie szczyci się jedną z najnowszych Starówek w Europie oraz niezwykle atrakcyjnym położeniem geograficznym. Jest świetną bazą wypadową do podróży do Trójmiasta, Mierzei Wiślanej i na Mazury.

Elbląg niejako, poprzez swoje położenie łączy ze sobą aglomerację trójmiejską, Mierzeję Wiślaną oraz region Warmii i Mazur. Jest więc idealnym miejscem noclegowo-pobytowym dla podróży kamperem po tych regionach. Miasto jest na tyle duże, że spokojnie zapewni miejsca noclegowe oraz bogata gastronomię, jednocześnie na tyle małe, że ceny nie wydrenują kieszeni turystów, jak w przypadku Trójmiasta, Olsztyna czy turystycznych miast Mazur.

Również w samym Elblągu jest kilka miejsc wartych obejrzenia i zwiedzania.

Przede wszystkim warto zajrzeć do Muzeum Archeologiczno – Historycznego, aby obejrzeć unikatowe eksponaty pochodzące ze stanowisk archeologicznych dawnej elbląskiej Starówki. Niektóre z tych przedmiotów stanowią ewenement na skalę europejską, jak chociażby kolekcja średniowiecznych instrumentów muzycznych, znaków pielgrzymich, tablic woskowych używanych kiedyś jako pomoc dydaktyczna.

Warto tu zobaczyć także artefakty pochodzące z wikińskiej osady Truso, która funkcjonowała niedaleko Elbląga w okresie od VIII do X wieku n.e. nad brzegami pobliskiego jeziora Druzno.

ReklamaElbląg - nowa stara Starówka 1
Jeśli jesteście pasjonatami sztuki, to zaciekawi Was na pewno to, że właściwie całe to miasto stanowi obszar otwartego muzeum sztuki współczesnej. Metalowe rzeźby ustawione zostały na terenie całego Elbląga. To imponujące pamiątki po odbywających się od lat 60-tych XX-wieku Biennale Form Przestrzennych. Jedna z rzeźb, 7-metrowa forma z wystającymi wielobocznymi rurami, przypominająca konar drzewa, jest dziełem znanej i uznawanej na całym świecie polskiej rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz.

Elbląg może poszczycić się również jedną z najmłodszych w Europie Starówek. Nowe, stare miasto powstało w miejscu zrujnowanego pod koniec II wojny światowej historycznego centrum miasta. Przed długie lata ta dzielnica nad rzeką Elbląg stanowiła jeden wielki trawnik, z nielicznymi pozostałościami po wielowiekowej Starówce. Dopiero w latach 80-tych XX wieku rozpoczęła się ponowna zabudowa tego miejsca. Kluczem dla odbudowy elbląskiej starówki stała się retrowersja, a co to oznacza w praktyce? Musicie zobaczyć na własne oczy.

Powiemy tylko, że nowe kamienice powstają na fundamentach tych dawnych, nawiązując do ich dawnej architektury.

Katedra pw. Św. Mikołaja na elbląskiej Starówce to najwspanialszy budynek sakralny Elbląga. Szczyci się również tytułem najwyższego kościoła w Polsce na prawym brzegu Wisły. We wnętrzu katedry obejrzymy m.in. ołtarze cechów rzemieślniczych, chrzcielnicę wykonaną z brązu z 1387 roku i gotyckie drewniane figury apostołów.

ReklamaElbląg - nowa stara Starówka 2
Turystom udostępniono punkt widokowy na wieży katedry. Możemy dzięki temu podziwiać panoramę miasta, Żuław Wiślanych, a w pogodny dzień dostrzeżemy nawet zarysy Gdańska.

Warto również zobaczyć tzw. Bramę Targową. Była niegdyś częścią murów miejskich Elbląga. Obecnie to siedziba centrum informacji turystycznej oraz kolejnych punkt widokowy na miasto. Tuż przy Bramie znajduje się pomnik legendarnego Piekarczyka, który pomógł uchronić miasto przed najazdem Krzyżaków. Legenda mówi, że jeśli potrzemy nos Piekarczyka, spełni się nasze życzenie.

Miłośnicy sztuki powinni zajrzeć również do Centrum Sztuki Galeria EL, które zajmuje zabytkowy budynek kościoła dominikańskiego. Wrażenie robi połączenie eksponatów współczesnej sztuki z zabytkowym wnętrzem.

Miłośnicy górskich, leśnych wędrówek również znajdą coś dla siebie w Elblągu. Koniecznie warto zajrzeć do podmiejskiego kompleksu leśnego, zwanego „Bażantarnią” (niegdyś hodowano tu i polowano na bażanty).

To prawdziwe „Bieszczady pod Elblągiem”. Aktywni turyści z pewnością docenią górskie cechy tego terenu, zbocza pokryte pięknym lasem, wzgórza, strumyki, tajemnicze jary. Dobrze oznakowane szlaki zachęcają do pieszych wędrówek. Podążając wzdłuż doliny Srebrnego Potoku znajdziemy leżący w korycie rzeczki Diabelski Kamień upuszczony wg legendy przez szatana.

Będąc w Elblągu koniecznie zdecydujcie się również na rejs po Kanale Elbląskim pochylniami. To jedyny taki w Polsce i w Europie szlak wodny, gdzie statki pokonują różnice poziomów wody sunąc po… trawie. Możliwe jest to dzięki genialnemu zabytkowi XIX-wiecznej techniki - pochylniom, które są szynowymi platformami napędzanymi mechanicznie siłą przepływu wody.

Z Elbląga warto również ruszyć na Mierzeję Wiślaną, podziwiając wykonany całkiem niedawno przekop i kanał żeglugowy, oraz ruszając dalej do miejscowości turystycznych Mierzei (Stegna., Krynica Morska czy Jantar). Powrócić zaś na nocleg możecie oczywiście do Elbląga.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News