artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - ACSI przedsprzedaż 2025
Działdowo - Stare Miasto
  fot. Wikipedia Działdowo - Stare Miasto

Działdowo - historyczne miasto na Mazurach

Czas czytania 3 minuty

Działdowo jest miastem na Mazurach, choć mało osób kojarzy je właśnie z tym regionem. Jest malowniczo płożone na pograniczu Garbu Lubawskiego oraz Wzniesień Mławskich, nad rzeką Działdówką. Jeśli podczas podróży kamperem po Mazurach jeszcze w tym mieście nie byliście, warto tu zajrzeć.

Warto wiedzieć, że Działdowo to jedyne miasto na Mazurach, które leżało w granicach II Rzeczypospolitej. Wówczas ten region nazywał się Prusami Wschodnimi.

Działdowo to stare, wielowiekowe miasto znajdujące się na Mazurach. Założone już na początku XIV wieku przez Zakon Krzyżacki podczas walk z pogańskimi Prusami. Już w 1340 roku rozpoczęto budowę zamku w Działdowie, co ciekawe na specjalnie stworzonym sztucznym wzniesieniu.

Samo miasto Działdowo zachęca do spacerów po jego centrum. Obejrzymy tu ciekawe zabytki, między innymi kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z XIV wieku, kościół pw. św. Wojciecha z 1896 roku, gotycki zamek z XIV wieku, XVII-wieczny ratusz, budynek dawnej synagogi, wieżę ciśnień, budynek szkoły medycznej przy ulicy Wolności oraz rynek miejski powstały na przełomie XVIII i XIX wieku z zabudową ratusza miejskiego. Zwróćcie również uwagę na ulicę Władysława Jagiełły, gdzie znajduje się kompleks pięknych, zabytkowych kamienic.

W Działdowie warto zwiedzić: gotycki kościół ewangelicki z XIV wieku oraz Ratusz Miejski z 1796 roku. W mieście nadal można zobaczyć około 30 domów i kamieniczek, głównie z XIX wieku.

ReklamaDziałdowo - historyczne miasto na Mazurach 1
Działdowo było również miastem ważnym z punktu widzenia militarnego. W 1886 roku powstał tu cały system koszarowy, które w czasie II wojny światowej pełniły ponurą funkcję obozu przejściowego. Obecnie znajdują się niestety w stanie ruiny.

Warto też wiedzieć, że w lutym 1940 na terenie koszar wojskowych w Działdowie, hitlerowcy zorganizowali obóz, który istniał do 1945 roku. W maju 1940 roku przekształcono go w „wychowawczy obóz pracy” gdzie zssyłani byli tzw, więźniowie polityczni. Jak to w tego typu obozach w czasie wojny bywało głód, fatalne warunki sanitarne, bicie, mordercza praca, tortury i szykany powodowały ogromną śmiertelność wśród osadzonych. Obozowe ofiary tego morderczego procederu chowani w zbiorowych mogiłach na tzw. „Górze Komornickiej” w Białutach.

Ta „ponura” historia mazurskiego miasta zaznaczona i upamiętniona jest poprzez kilkanaście pomników i miejsc pamięci, które znajdują się przy ulicy Męczenników, przy ulicy Grunwaldzkiej, w lesie w Komornikach, na cmentarzu parafialnym, przy ulicy Nidzickiej oraz Jagiełły.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News