artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord fajny kmaper 01.08-30.09 Sebastian
Działdowo - Stare Miasto
  fot. Wikipedia Działdowo - Stare Miasto

Działdowo - historyczne miasto na Mazurach

Działdowo jest miastem położonym na pograniczu Garbu Lubawskiego oraz Wzniesień Mławskich, nad rzeką Działdówką. To jedyne miasto na Mazurach, które leżało w granicach II Rzeczypospolitej. Dlaczego warto odwiedzić Działdowo podczas wyjazdu na Mazury?

Działdowo to historyczne miasto na Mazurach. Zostało założone na początku XIV wieku przez Zakon Krzyżacki. Budowę zamku działdowskiego rozpoczęto w 1340 roku na sztucznym wzniesieniu.

Architektura miejska zawiera liczne zabytki, między innymi kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z XIV wieku, kościół pw. św. Wojciecha z 1896 roku, gotycki zamek z XIV wieku, XVII-wieczny ratusz, budynek dawnej synagogi, wieżę ciśnień, budynek szkoły medycznej przy ulicy Wolności oraz ukształtowany na przełomie XVIII i XIX wieku rynek z zabudową koło ratusza. Przy ulicy Władysława Jagiełły znajduje się również kompleks zabytkowych kamienic.

Zbudowane w 1886 koszary, pełniące w czasie II wojny światowej funkcję obozu przejściowego, po 1989 znalazły się w rękach Caritasu, który rozpoczął remont, jednak go nie dokończył i zwrócił zrujnowany kompleks miastu.

W Działdowie znajduje się kilkanaście pomników i miejsc pamięci, między innymi przy ulicy Męczenników, przy ulicy Grunwaldzkiej, w lesie w Komornikach, na cmentarzu parafialnym, przy ulicy Nidzickiej oraz Jagiełły.

Z ciekawszych zabytków miasta należy wymienić: gotycki kościół ewangelicki z XIV wieku przebudowany w XVII wieku i w latach 1927 – 1930, odrestaurowany Ratusz z 1796 roku. Zachowało się też około 30 domów i kamieniczek, głównie z XIX wieku.

ReklamaŚródtekstowy Dethleffs 21.09-02.10 Sebastian
Ciekawostką historyczną jest fakt, że w lutym 1940 na terenie działdowskich koszar w centrum miasta, hitlerowcy zorganizowali obóz, który istniał do 1945 roku. Był to początkowo obóz przejściowy, a od maja 1940 przekształcono go w „wychowawczy obóz pracy” głównie dla więźniów politycznych. Głód, fatalne warunki sanitarne, bicie, mordercza gimnastyka, tortury i szykany powodowały ogromną śmiertelność.

Zmarłych i pomordowanych grzebano w zbiorowych mogiłach na tzw. Górze Komornickiej w Białutach.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!