artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Drewniany kościół w Poniszowicach
  fot. Wikipedia Drewniany kościół w Poniszowicach

Drewniany kościół w Poniszowicach

Czas czytania 3 minuty

Drewniany kościół w Poniszowicach to zabytkowa świątynia pochodząca z XVIII wieku, wpisana do rejestru zabytków województwa śląskiego. Kościół jest przykładem architektury drewnianej typowej dla regionu, charakteryzującej się konstrukcją zrębową, dachem krytym gontem i wieżą o wysokości 25 metrów.

Wnętrze kościoła zdobią barokowe ołtarze, polichromie i rzeźby. Kościół jest otoczony drewnianym ogrodzeniem z bramkami i kapliczkami. Jest to miejsce kultu religijnego, ale także atrakcja turystyczna i historyczna, odwiedzana przez wielu zwiedzających.

Kościół w Poniszowicach jest zabytkiem o wielkim znaczeniu historycznym i kulturowym. Został zbudowany w XVIII wieku w stylu barokowym, a jego wnętrze zdobią cenne dzieła sztuki, takie jak ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem, chrzcielnica z XVII wieku czy organy z 1786 roku.

Kościół jest także miejscem pochówku wielu znanych osobistości związanych z regionem, np. księdza Jana Nepomucena Chrząstowskiego, proboszcza i działacza społecznego, czy Józefa Lompy, nauczyciela i pisarza. Kościół w Poniszowicach jest świadkiem historii tego terenu i warto go odwiedzić, aby podziwiać jego architekturę i sztukę.

Obiekt sakralny w Poniszowicach to zabytek o bogatej historii i ciekawej architekturze. Warto zwrócić uwagę na następujące elementy jego wyposażenia.

Jak już wspomnieliśmy, wewnątrz świątyni warto zwrócić uwagę na ołtarz główny z XVIII wieku, wykonany z drewna i polichromowany, przedstawiający scenę Ukrzyżowania Chrystusa. W zwieńczeniu ołtarza znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, otoczony przez aniołów.

ReklamaDrewniany kościół w Poniszowicach 1
Równie ciekawym zabytkiem jest ambona z XVIII wieku, ozdobiona rzeźbami świętych i symbolami ewangelistów. Na jej baldachimie widnieje gołębica Ducha Świętego.

Warto także obejrzeć zabytkową chrzcielnicę z XVII wieku, wykonana z kamienia i zdobiona reliefami roślinnymi. Na jej pokrywie znajduje się figura Chrystusa Zmartwychwstałego.

Wewnątrz kościoła znajdują się również organy z XIX wieku, o bogatej ornamentyce i imponującym brzmieniu. Posiadają 16 głosów i dwa manuały. Są często wykorzystywane podczas koncertów organowych i mszy śpiewanych.

Uważnie przyjrzyjmy się także polichromii na sklepieniu nawy głównej. Pochodzi ona z XX wieku i przedstawia sceny z życia Jezusa i Maryi. Została wykonana przez artystę Ludwika Konarzewskiego.

Przepięknie prezentują się również stacje Drogi Krzyżowej, namalowane w 1939 roku przez malarza Józefa Mehoffera. Są to duże obrazy olejne na płótnie, o żywych kolorach i ekspresyjnym stylu.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News