artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - ACSI
Drewniany kościół w Dębnie Podhalańskim
  fot. Wikipedia Drewniany kościół w Dębnie Podhalańskim

Drewniany kościół w Dębnie Podhalańskim

Czas czytania 3 minuty

Jeżeli podróżujecie kamperem po regionie Małopolski, koniecznie zajrzyjcie do Dębna. Tam możecie obejrzeć przepiękny, drewniany, zabytkowy kościół. Nie tylko ze względu na swoją historyczną wartość oraz fakt, że został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ale także dlatego, że „grał” w popularnym serialu „Janosik”.

Drewniany kościół w Dębnie prawdopodobnie powstał w XV wieku. Związana z tym faktem jest legenda, według której świątynię wznieśli zbójcy, gdy na dębie miał im ukazać się św. Michał.

Kościół od 2003 roku wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej.

Świątynię wzniesiono z drewna jodłowego i modrzewiowego, co ciekawe bez użycia gwoździ. Poszczególne elementy łączone były na zrąb.

Wielkie wrażenie robi również unikatowa, doskonale zachowana polichromia wewnątrz kościoła, pochodząca z przełomu XV i XVI wieku. Malowidła pokrywają wszystkie stropy i ściany tego pięknego, unikatowego kościoła.

Wśród niezwykle kolorowych zdobień wyróżniono aż 77 motywów występujących w 12 układach i 33 wariantach kolorystycznych. Na ścianach występują również malowane krzyże konsekracyjne, tzw. zacheusze.

Podziwiając wnętrze świątyni warto zwrócić uwagę także na wyposażenie kościoła. Duże wrażenie robi grupa „Ukrzyżowania”, która znajduje się na ozdobnej belce tęczowej. Krucyfiks stanowi najstarsze dzieło sztuki, które znajduje się w tym kościele. Powstał prawdopodobnie pod koniec XIV w.

ReklamaDrewniany kościół w Dębnie Podhalańskim  1
Zwróćmy również uwagę na ołtarz główny. To malowany tryptyk z przełomu XV i XVI stulecia. Jest uznawany za wspaniały przykład sztuki gotyku. Piękno ołtarza akcentuje złocone tło. We wnętrzu kościoła panuje niesamowita atmosfera tworzona przez skromne, ale wiekowe wyposażenie: niska ambona czy ława kolatorska oraz portale o formach charakterystycznych dla gotyku.

Warto wiedzieć, że to w tym kościele filmowy Janosik (Marek Perepeczko) brał ślub z Maryną.

Tablice informujące o kościele znajdują się już kilkanaście kilometrów od Dębna. Kościół i parking znajdują się przy drodze wojewódzkiej DW969 z Nowego Targu do Krościenka nad Dunajcem.

Ważna informacja dla podróżujących kamperem. Płatny parking znajduje się tuż przy wspomnianej drodze, ale można również podjechać pod sam kościół wjeżdżając do wsi w asfaltową drogę około 30 metrów dalej na zachód od wjazdu na parking. Tam, jadąc prosto przy remizie strażackiej, dojeżdżamy od drugiej strony kościoła.

Jeśli będziecie w Dębnie możecie również wybrać się na spływ przełomem Dunajca. Trasa takiego spływu rozpoczyna się w miejscowości Sromowce i możemy dotrzeć do Krościenka lub Szczawnicy.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News