artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Drewniany kościół w Dębnie Podhalańskim
  fot. Wikipedia Drewniany kościół w Dębnie Podhalańskim

Drewniany kościół w Dębnie Podhalańskim

Przepiękny, drewniany, zabytkowy kościół w Dębnie zasługuje na uwagę turystów, którzy podróżują po trasach Małopolski. Nie tylko ze względu na swoją historyczną wartość oraz fakt, że został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ale także dlatego, że „grał” w popularnym serialu „Janosik”.

Początki otoczonego kręgiem starych drzew kościółka w Dębnie sięgają XV wieku. Dokładna data jego powstania nie jest znana, ale przypuszcza się, że był to 1490 rok. Według barwnej legendy, świątynię wznieśli zbójcy, po tym jak na dębie ukazał im się św. Michał.

Z zachowanych dokumentów kościelnych i napisu na nadprożu wynika, że wieżę zwieńczoną ostrołukowym hełmem dostawiono w 1601 r. Kościół od 2003 roku wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej.

Kościół wykonano z drewna jodłowego i modrzewiowego bez użycia gwoździ, gdzie poszczególne elementy łączone były na zrąb. Budowla jest orientowana (prezbiterium skierowane jest w kierunku wschodnim, co było charakterystyczne dla kościołów średniowiecznych), jednonawowa, a stromy dach pokryto gontem.

Największe wrażenie robi unikatowa, doskonale zachowana polichromia z przełomu XV i XVI wieku. Malowidła pokrywają wszystkie stropy i ściany (z wyjątkiem pobielonych partii ścian nawy), a nawet parapet chóru, ambonę i ławy.

Wśród niezwykle kolorowych zdobień wyróżniono aż 77 motywów występujących w 12 układach i 33 wariantach kolorystycznych. Do najczęstszych wzorów, obok ornamentu roślinnego i geometrycznego, należą gotyckie formy architektoniczne: łuki, iglice i maswerki. Malowidła wykonano za pomocą szablonów, zwanych patronami, a szerokość pasu odpowiada bierwionom ścian i deskom stropów.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Na ścianach występują również malowane krzyże konsekracyjne, tzw. zacheusze.

Podziwiając wnętrze świątyni warto zwrócić uwagę także na wyposażenie kościoła. Z wystrojem malarskim niezwykle pięknie harmonizuje grupa Ukrzyżowania umieszczona na ozdobnej belce tęczowej. Jej krucyfiks jest najstarszym dziełem sztuki zachowanym w kościele, datuje się go na koniec XIV w.

Na uwagę zasługuje też ołtarz główny: malowany tryptyk z przełomu XV i XVI stulecia. Uznaje się go za wspaniały przykład sztuki gotyku. Jego piękno uwypukla złocone tło, na którym tańczą refleksy światła. Na atmosferę wnętrza nie bez wpływu pozostają również skromne, ale wiekowe sprzęty: niska ambona czy ława kolatorska oraz portale o formach charakterystycznych dla gotyku.

Warto wiedzieć, że to w tym kościele filmowy Janosik (Marek Perepeczko) brał ślub z Maryną.

Tablice informujące o kościele znajdują się już kilkanaście kilometrów od Dębna. Kościół i parking znajdują się przy drodze wojewódzkiej DW969 z Nowego Targu do Krościenka nad Dunajcem.

Parking (płatny) znajduje się tuż przy wspomnianej drodze, ale można również podjechać pod sam kościół wjeżdżając do wsi w asfaltową drogę około 30 metrów dalej na zachód od wjazdu na parking. Tam, jadąc prosto przy remizie strażackiej, dojeżdżamy od drugiej strony kościoła.

Za zwiedzanie pobierana jest opłata 2 zł.

Będąc w Dębnie należy koniecznie udać się na spływ przełomem Dunajca. Trasa spływu wiedzie z miejscowości Sromowce do Krościenka lub Szczawnicy.

ReklamaŚródtekstowy 2 BookingCamper
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!