artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Drawieński Park Narodowy
  fot. Wikipedia Drawieński Park Narodowy

Drawieński Park Narodowy

Czas czytania 4 minuty

Drawieński Park Narodowy to jeden z najpiękniejszych i najciekawszych parków narodowych w Polsce. Został utworzony w 1990 roku na terenie trzech województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego.

Jego powierzchnia wynosi ponad 11 500 hektarów, z czego ponad 80% zajmują lasy, głównie buczyny i dębowo-bukowe. Park leży na Równinie Drawskiej, w kompleksie Puszczy Drawskiej, zwanej też Puszczą nad Drawą. Jest to obszar o dużej różnorodności przyrodniczej i krajobrazowej, z licznymi jeziorami, rzekami, torfowiskami i łąkami.

W Drawieńskim Parku Narodowym można podziwiać bogactwo flory i fauny. Rośnie tu około 900 gatunków roślin naczyniowych, w tym wiele rzadkich i chronionych, takich jak chamedafne północna, lipiennik Loesela czy lilia złotogłów. Wśród zwierząt można spotkać m.in. bielika, rybołowa, orlika krzykliwego, puchacza, żurawia czy bociana czarnego. W wodach Parku żyje około 30 gatunków ryb, w tym niektóre zagrożone wyginięciem, jak minogi, łosoś czy troć wędrowna.

Drawieński Park Narodowy to także raj dla turystów i miłośników aktywnego wypoczynku. Można tu uprawiać kajakarstwo na rzece Drawie lub jeziorach Ostrowiec i Czarne, piesze wędrówki po licznych ścieżkach edukacyjnych i szlakach turystycznych, rowerowe przejażdżki po malowniczych trasach czy obserwację ptaków na specjalnie przygotowanych stanowiskach. W Parku znajdują się także miejsca do biwakowania i ogniskowania oraz punkty informacji turystycznej.

ReklamaDrawieński Park Narodowy 1
Co warto zobaczyć w Drawieńskim Parku Narodowym?

Jedną z największych atrakcji Drawieńskiego Parku Narodowego jest rzeka Drawa, która przepływa przez park na długości ponad 50 km. To idealne miejsce dla miłośników kajakarstwa, ponieważ rzeka ma malowniczy przebieg i różnorodny charakter. Można tu podziwiać piękne krajobrazy, zwiedzać zabytkowe osady i spotkać wiele ciekawych zwierząt, takich jak wydra, bóbr czy orlik krzykliwy.

Inną atrakcją parku są jeziora, które zajmują około 10% jego powierzchni. Są to głównie jeziora polodowcowe o krystalicznie czystej wodzie i bogatej faunie i florze. Wśród nich wyróżnia się jezioro Ostrowiec, na którego wyspie znajduje się ostoja kormoranów - największa kolonia tych ptaków w Polsce. Można tu również zobaczyć bociana czarnego, tracza nurogęś czy puchacza.

Na terenie parku wytyczono trzy szlaki piesze o różnym stopniu trudności i długości: czarny (17 km), czerwony (22 km) i żółty (25 km). Wędrując po nich można lepiej poznać przyrodę i historię parku, a także zobaczyć wiele ciekawych obiektów architektonicznych, takich jak dwór ryglowy w Drawnie, kościół romański w Dominikowie czy ruiny pałacu w Konotopie.

Drawieński Park Narodowy to miejsce, które zachwyca swoim pięknem i różnorodnością przez cały rok. To doskonały cel dla osób szukających kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku i ciekawych doświadczeń. Zapraszamy do odwiedzenia tego niezwykłego zakątka Polski!

ReklamaDrawieński Park Narodowy 2
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News